„Wyścig” do Baku. Działania wojenne na Zakaukaziu w 1918 r.

Okładka książki „Wyścig” do Baku. Działania wojenne na Zakaukaziu w 1918 r. Krzysztof Marcinek
Okładka książki „Wyścig” do Baku. Działania wojenne na Zakaukaziu w 1918 r.
Krzysztof Marcinek Wydawnictwo: INFORTeditions Cykl: Bitwy/Taktyka (tom 131) historia
historia
Bitwy/Taktyka (tom 131)
INFORTeditions
2022-01-01
2022-01-01

Okładka książki Ryzyko w finansowej ocenie projektów inwestycyjnych. Wybrane zagadnienia Pera Krystian, Krzysztof Marcinek, Foltyn-Zarychta Monika, Piotr Saługa, Piotr Tworek
Ryzyko w finan... Pera Krystian, Krzy...
Okładka książki Inwestycje rzeczowe przedsiębiorstw. Wybrane zagadnienia Adamek-Hyska Dorota, Pera Krystian, Tomecki Marcin, Krzysztof Marcinek, Piotr Tworek
Inwestycje rze... Adamek-Hyska Dorota...

Pan Marcinek znowu udowadnia, że o I wojnie światowej umie pisać.
Książka opisuje dosłownie i w przenośni całkowite peryferia Wielkiej Wojny. Epizod mogący się kojarzyć właściwie jedynie z początkiem "Przedwiośnia" Żeromskiego.
Praca dzieli się na dwa zasadnicze działy: 1. opis kampanii kaukazkiej 1914-1917 oraz po krótce wojenne losy narodów gruzińskiego, ormiańskiego i azerskiego. 2. działania wynikające z chaosu jaki zapanował na Kaukazie po obaleniu caratu z kulminacją na jesieni 1918 w postaci zajęcia Baku przez oddziały tureckie. I to druga część pracy jest moim zdaniem ciekawsza.

W całej historii bardzo łatwo się pogubić z uwagi na mnogość stron i to jak w co rusz innych kombinacjach występują raz to jako sojusznicy a innym razem jako wrogowie - Ormianie, Azerowie, Gruzini, Niemcy, Turcy, Brytyjczycy i Rosjanie (biali, czerwoni, Kozacy, Tatarzy). Wszystkie nacje brały udział w opisywanych wydarzeniach i każdej z nich poświęcono uwagę. Nie lada sztuka na niespełna 280 stronach! Pomaga tu bardzo jasny, prosty i klarowny wywód autora. Jakiekolwiek dygresje i ozdobniki stylistyczne tylko zagmatwałyby i tak już skomplikowany obraz wydarzeń.
Największą zaletą pracy jest sięgnięcie w bilbiografii po źródła tureckie, gruzińskie, ormiańskie i rosyjskie. Bardzo miła odmiana od wszechobecnej w innych pracach tego typu dominacji pozycji anglojęzycznych. Te również znalazły się w spisie źródeł, ale nie stanowią większości. Tym większy szacunek dla autora.

Pan Marcinek znowu udowadnia, że o I wojnie światowej umie pisać.

Książka jest po prostu świetna! Krzysztof Marcinek to Autor, który wysoko podnosi poprzeczkę. Dla zainteresowanych I wojną światową pozycja obowiązkowa. Więcej w mojej wideorecenzji

Pokaż mimo tovideo - opinia

Krzysztof Marcinek po raz kolejny w swojej książce podejmuje niezwykle ciekawy temat, tym razem koncentrując się na tureckiej ofensywie na Zakaukaziu w 1918 roku, której elementem było zdobycie Baku. Praca dzieli się na zasadnicze dwie części: pierwsza z nich omawia dzieje pierwszej wojny światowej w tamtym rejonie świata - zdobycie Karsu i Erzurum przez Turków, walki turecko-ormiańskie, bitwę pod Sardarapatem, losy Zakaukaskiej Demokratycznej Republiki Federacyjnej. Druga z nich koncentruje się już na tytułowym "wyścigu", przedstawiono sytuację w mieście w przeddzień ofensywy, działania Brytyjczyków i wyprawę generała Dunsterville'a, a także walki w samym Baku i Dagestanie. Były to wydarzenia niezwykle interesujące z politycznej perspektywy. Z jednej strony mamy do czynienia z epizodem pierwszej wojny światowej, z drugiej, w Rosji szaleje już wojna domowa, a ludy kaukaskie również budzą się do walki. Do tego jak zwykle wmieszani są w to Brytyjczycy. Duży szacunek budzi bibliografia, bo autor dotarł do pozycji wydawanych w Turcji, Azerbejdżanie czy Armenii, zwłaszcza teksty spisane przez tych ostatnich są bardzo widoczne w książce. Podsumowując, gratulacje za podjęcie bardzo trudnego i mało znanego w Polsce tematu (chociaż czytelnik może go kojarzyć z "Przedwiośnia"),oby powstawało więcej takich prac wypełniających białe plamy w polskiej historiografii.

• Od XIX do współczesności
  • I wojna światowa
  • T. INFORTeditions
  • Historyczne
  • Infort
  • Historia/Popularnonaukowe
  • Azja

Dodaj cytat z książki „Wyścig” do Baku. Działania wojenne na Zakaukaziu w 1918 r.