Księga ciała

Wilga
2022-03-23
2022-03-23
Patrycja Zarawska

"Nasze ciało działa bez ustanku i wszystkie jego części ze sobą współpracują."

Przyznam, że bardzo kibicuję tej serii książek, pierwszych niemal encyklopedycznych wprawek dla dzieciaków w poznawanie otaczającego nas świata, ale także tego, co w nas samych. Liczę, że szybko ukażą się kolejne tomy. "Księga ciała", podobnie jak wcześniej poznana "Księga drzew", podoba się zarówno młodym czytelnikom, jak i dorosłym. Dla jednych to okazja do zdobywania wiedzy, dla drugich odświeżenie materiału. Zatem warto poświęcić czas i przystąpić z dzieckiem do czytania. Księga wyróżnia się wyjątkowym pomysłem zamieszczenia w twardych stronach przezroczystych okienek. Zaglądamy przez nie do wnętrza ciała człowieka. Uzupełniają je przyjazne dla oka kolorowe nadruki i przejrzysta legenda opisów elementów. Przyglądamy się bliżej narządom i układom ciała człowieka. Dostrzegamy mnóstwo szczegółów i wzajemnych zależności. Później świadomiej podchodzimy do funkcjonowania naszych ciał.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/08/ksiega-ciaa.html

"Nasze ciało działa bez ustanku i wszystkie jego części ze sobą współpracują."

Budowa ciała człowieka pasjonuje dzieci. Nic więc dziwnego, że na rynku wydawniczym w tym temacie pojawia się mnóstwo książek. "Księga ciała" jest jednak wyjątkowa. Dzięki przezroczystym stronom, dziecko może sprawdzić, jak współpracują ze sobą poszczególne elementy organizmu i jakie są wzajemne zależności między nimi. Książka opisuje konkretne układy i narządy. Dziecko może zobaczyć, jak wygląda serce i jak jest usytuowane, z czego zbudowana jest skóra i jaki narząd "rządzi" naszym ciałem. Dowie się, z ilu kości składa się szkielet, po co są mięśnie oraz w jaki sposób jedzenie trafia do żołądka. Dzięki foliowym okienkom dziecko dostrzega, jak bezustannie pracujące narządy tworzą doskonałą całość - organizm.

Książka napisana jest przystępnym językiem i dzięki zawartym ciekawostkom, przyczynia się do bezbolesnego przyswojenia wiedzy. W moim odczuciu sprawdzi się nie tylko u przedszkolaków. Myślę, że może zainteresować również dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

"Księga ciała" należy do grupy tych publikacji, które po pierwszym spojrzeniu wywołują efekt "wow". Wszystkim małym czytelnikom głodnym wiedzy, zdecydowanie polecam!

Ciało i jego tajemnice w krótkiej, ale niezwykle ciekawej pozycji idealnej dla Przedszkolaka

Który kilkulatek nie jest zainteresowany ciałem i wszystkimi jego tajnikami? Czy jest taki, który nie chciałby dowiedzieć się co, dlaczego i jak działa? Ta książka w przystępny dla Maluchów sposób pokaże organizm człowieka, wszystkie jego układy i niektóre mechanizmy. A to wszystko bez zanudzania naukowymi i suchymi faktami, za to urozmaicone przezroczystymi foliami, które umożliwią, dostanie się do wnętrza organizmu.

Twarda oprawa, dość duży format, a przede wszystkim szesnaście kartonowych stron zachęca do zgłębiania ciekawego zagadnienia. Wszystko opisane jest bardzo pomysłowo, tak, że zainteresuje również niejednego dorosłego. W książce nie ma zbyt dużo tekstu, przeważają raczej krótkie hasła, bo nie o niego tutaj głównie chodzi. Najważniejsze są ciekawe i dokładne grafiki.

Jako pierwszą można oglądnąć planszę z krótką charakterystyką układu mięśniowego, kostnego, oddechowego, krążenia, pokarmowego, moczowego i nerwowego. Kolejno przeczytamy o skórze, a na schemacie znajdziemy podstawowe części ciała. Następnie robi się już tylko ciekawiej, gdyż dziesięć stron zajmują fragmenty z przezroczystą folią. Przewracając kolejne kartki, zaglądamy wgłąb ludzkiego ciała, od mięśni, przez szkielet, płuca, układ krwionośny i pokarmowy aż do nerwowego. Ostatnie strony to te poświęcone zębom, włosom i paznokciom, a także zdrowemu i zbilansowanemu żywieniu. W moim odbiorze bardzo ważna plansza to ta zatytułowana "W środku tacy sami" na której można przeczytać o tym skąd się biorą różne kolory skóry, a także o tym, dlaczego niektórzy ludzie noszą okulary, czy aparat słuchowy. Te tematy zostały tylko wspomniane, bardziej od strony medycznej, ale przeczytanie o nich może być dobrym wyjściem do dalszej rozmowy z dzieckiem o niezwykle ważnych zagadnieniach.

Wiedza przedstawiona w ciekawy sposób urozmaicona licznymi ciekawostkami to to, co przemawia za przedstawieniem tej książki Dziecku zainteresowanemu tematem. Myślę, że na poziomie Przedszkolaka będzie idealnym kompendium i rozwinie jego zainteresowania w zakresie ludzkiego ciała. Przezroczyste folie to coś, z czym nie spotkałam się wcześniej w książkach, na pewno sprawią, że Mały Czytelnik będzie chętniej i wielokrotnie sięgał po książkę. To wartościowa pozycja, na którą warto zwrócić uwagę podczas szukania tej najlepszej wśród wielu publikacji o ludzkim ciele.

Oficjalna recenzja dla portalu Szkrabajki.

Po tym, jak bardzo spodobała nam się Księga drzew, oczywiste było, że i Księga ciała trafi w nasze ręce. Foliowe elementy to nie tylko fajna atrakcja, ale i ciekawy sposób na naukę.

Macie w domu dziecko, które interesuje się naprawdę wszystkim i zadaje dużo pytań? "Księga ciała" to idealna opcja do nauki anatomii dla młodych odkrywców.

Wewnątrz znajdziecie odpowiedzi na większość nurtujących pytań. Dzięki tej książce maluch dowie się, dlaczego się porusza, gdzie płynie krew oraz jak oddycha. To tylko mały fragment tego co oferuje nam książka.

Całość została opatrzona genialnymi ilustracjami, które w prosty sposób przekazują informacje, jednak wisienką na torcie są foliowe wizerunki ludzkiego ciała prezentujące to co mamy w środku z dużą dokładnością. Mój starszy syn jest fanem cyklu "Było sobie życie" więc wiedziałam, że ta książka skradnie jego serce. Tak jak myślałam był to strzał w dziesiątkę. Całość jest w twardej oprawie z twardymi stronami, dzięki czemu wytrzyma długotrwałe użytkowanie.

Odkąd książka jest w użyciu synek zasypuje mnie ciekawostkami, które mu wcześniej przeczytałam. To bardzo miłe widzieć jak dziecko rozwija swoje zainteresowania. Więc jeśli macie w domu małego fana anatomii to biegiem do księgarni. Idealna pozycja na wspólne spędzenie czasu. Czekam na więcej publikacji z serii.

...

Encyklopedia z folią to coś, czego jeszcze nie widziałam i nie będę ukrywać, że byłam bardzo ciekawa. Książka jest po prostu genialna. Dzięki folią, które na każdej stronie są inne, a jednocześnie nakładają się na siebie, zaglądamy do wnętrza człowieka. Dziecko może zobaczyć, jak wyglądają mięśnie, żyły, układ oddechowy i wiele więcej.

W książce znajdziemy również wiele cennych informacji, a wszystko podzielone na rozdziały. Treść jest ciekawa, napisana pod dziecko.

Wizualnie książka jest świetna. Oprócz foli znajdziemy również różne rysunki uzupełniające treść.

Strony w książce są solidne, kartonowe. Dzięki temu książkę można dać młodszym dzieciom, a także nie zniszczy się szybko.

Moim zdaniem „Encyklopedia z folią. Księga ciała” jest po prostu genialna i z wielką przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/06/encyklopediazfoliaksiegacialwydawnictwowilga.html

W książce znajdziemy również wiele...

"Księga ciała" natomiast tłumaczy funkcjonowanie ludzkiego ciała w podziale na układy: mięśniowy, kostny, oddechowy, krążenia, pokarmowy, moczowy i nerwowy. Dowiemy się z niej jaki związek z poruszaniem się mają kości i mięśnie, do czego potrzebna nam jest skóra oraz jaki narząd zarządza naszym organizmem. Książka uzmysławia nam także, że choć na zewnątrz różnimy się wyglądem, w środku jesteśmy wszyscy tacy sami. Na koniec zawiera porady jak utrzymać homeostazę organizmu.

Co jest takiego wyjątkowego w tych książkach? Niesamowita szata graficzna! Jako pierwsze od tego razu rzucają się w oczy foliowe elementy książek, które prezentują przekroje omawianych elementów (układów ciała czy budowy drzewa). Robią totalny efekt wow! No po prostu nie sposób się im oprzeć.

Ale i sama grafika bardzo przypadła mi do gustu. Cenię sobie ładne, proste i czytelne ilustracje, adekwatne do treści - te spełniają wszystkie te wymogi.

Wreszcie samo omówienie tematu i sposób "podania" wiedzy także mi się podobają. Treść została skonstruowana wokół jasnego schematu, w którym kolejne elementy wynikają z poprzedniego.

To bardzo dobre książki!

Z tej ksiązki dzieci dowiedzą się jak funkcjonuje ludzki organizm. Poszczególne rozdziały prezentują układy rozrysowane na foliowym szablonie oraz zadania jakie pełnią, odpowiadając tym samym na wiele pytań, które nurtują dzieci.
Nie od dziś wiadome jest, że książeczki posiadające atrakcyjną formę, okienka, przesuwane elementy itp. to książki po które dzieci chętnie sięgają same, a jeśli niosą ze sobą dodatkowo walory edukacyjne to już połączenie idealne.
Kolorowe ilustracje, bardzo przystępnie przekazana wiedzą, no i genialna forma książek z tej serii gwarancja tego, że dzieci nie będą mogły się od nich oderwać.

• Popularnonaukowe
  • Współpraca recenzencka
  • ..DO CZYTANIA Z LIDUSZKĄ
  • Kupić
  • Julita @polacyniegesi
  • Dla dzieci, Poziom 1

Dodaj cytat z książki Księga ciała