Roślinkowa książka

Okładka książki Roślinkowa książka Alicja Krzanik, Anna Salamon
Okładka książki Roślinkowa książka
Alicja KrzanikAnna Salamon Wydawnictwo: Nasza Księgarnia interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
40 str. 40 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Nasza Księgarnia
2022-06-04
2022-06-04
40 min.
rośliny

Okładka książki Cyferkowa książka Alicja Krzanik, Anna Salamon
Cyferkowa książka Alicja Krzanik, Ann...
Okładka książki Literkowa książka Alicja Krzanik, Anna Salamon
Literkowa książka Alicja Krzanik, Ann...

Książka ze względu na ilustracje przypomina trochę ,,Haftowane gałgany'' Krystyny Sienkiewicz czy któryś z atlasów autorstwa państwa Pawlaków.
Na pewno jest to cudowna botaniczna książka z uwagi na nietuzinkowe zdjęcia szydełkowych roślin, ale nie tylko.
Tu wszystko jest prawdziwym majstersztykiem projektantki hand made Anny Salamon.
Każda roślinka jest dopracowana szczegółowo w każdym calu od korzeni poprzez łodygę, liście ,kończąc na kwiatku.
Wymagało to na pewno wiele pracy ,wysiłku i czasu, o talencie nie wspominając.
Roślinki umieszczone w zielniku związane są z porami roku, świętami np. dzień matki; z miejscami gdzie rosną np. pola, łąki, z wartościami leczniczymi, czy smakowymi; z walorami plastycznymi np. kasztany, z rodzajem karmy dla zwierząt .

Wszystko jest napisane przystępnym językiem, że dziecko nie powinno mieć trudności z przyswojeniem tematu.
Po każdej opisanej porze roku jest wkładka wierszowana i równie piękne wydziergane postacie ludzkie czy zwierzęce.
Umieszczone zostały też pytania i zadania dla maluchów jak np. policzenie jajeczek wielkanocnych, które wypadły dzieciom z koszyczków.

Urzekły mnie dynamiczne postacie dzieci i ich członków rodziny lepiące bałwanka, czy ciągnące saneczki oraz zwierzęce , najbardziej piesek, motylek, sikorki w karmniku.

Polecam dla wszystkich dzieci mniejszych i większych oraz dorosłych ,interesujących się robótkami ręcznymi.
Książka może stać się inspiracją do wydziergania samodzielnie innych roślin, zwierząt itp...

Każda roślinka jest dopracowana...

Książka zachwyca ilustracjami. Rośliny są naprawdę cudnie wydziergane przez Annę Salamon. Aż chce się patrzeć. Jest to książka dla młodszych dzieci. Teksty zachęcają do zadawania pytań i odpowiadania na nie (Co to? Jak myślisz, dlaczego...?) Wybrano tu najbardziej znane rośliny, kojarzące się z określonymi porami roku czy świętami. Jest to klucz wyboru przystępny dla maluchów. Przy okazji może ułatwić rodzicom nazywanie roślin napotkanych podczas spacerów.

Warto przeczytać. Trzy-, czterolatkowi powinna się spodobać.

Dziś kilka słów o książce, którą znacznie lepiej jest pokazać, niż o niej opowiadać, bo obraz w tym wypadku mówi sam za siebie. Zerknijcie tylko na okładkę "Roślinkowej książki" Anny Salamon. Czyż nie chcielibyście ją mieć?
Anna Salamon to ilustratorka, która współpracuje ze "Świerszczykiem", a że świetnie radzi sobie z włóczką i tekstyliami, z powodzeniem tworzy dziergane ilustracje. Na koncie ma już wydziergane literki i cyferki, a teraz dokłada do kolekcji roślinki.

Jak wskazuje tytuł, ta wydana w większym formacie kartonówka dla najmłodszych skupia się na roślinach. Na kolejnych stronach autorki prezentują różne popularne gatunki, dodają kilka istitnych informacji, dorzucają wierszyk, tworząc wspaniałą publikację do wspólnego przeglądania i czytania z maluchem. Można robić to w domu, a także zabrać książkę ze sobą w plener, i pokazać maluchowi "w realu" to, co dotąd widział na papierze.

Wierszyki Alicji Krzanik są urocze i w sam raz dla najmłodszych, ale największą wartością publikacji są ilustracje. Anna Salamon wydziergała każdy niemal element i skomponowała z nich cudowne kadry. Jej dzieła zachowują balans między umownością a dosłownością i pozwalają na rozpoznanie gatunków roślin i ich elementów szczególnych, a przy tym cieszą oko i urozmaicają lekturę. Takie książki wspaniale budują estetyczny zmysł małych odbiorców, a przy tym zapewniają naukę przez zabawę.

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam ten przepiękny zielnik od razu wiedziałam, że musi znaleźć w naszych zbiorach. Po pierwsze dlatego, że uwielbiamy przyrodę i odkrywanie jej przed naszym małym czytelnikiem, a po drugie dlatego, że zaciekawiła mnie forma książki i roślinki pokazane jako włóczkowe dzieła.

To książka, która w zabawny sposób za pomocą wierszyków i zadań poszerza wiedzę najmłodszych o kwiatach, drzewach, ziołach i krzewach. Stopniowo przechodzimy przez wszystkie pory roku poznając charakterystyczne dla nich rośliny, zioła i krzewy. Zachaczamy o łąki, pola i przydomowe ogródki.

Książka prezentuje się bardzo ciekawie, jej strony to grube, kartonowe karki, odporne na zniszczenie. Szata graficzna od której nie można oderwać wzroku. Włóczkowe roślinki prezentują się niczym małe dzieła sztuki, dlatego miłośnicy robótek ręcznych i prac hand made będą dodatkowo oczarowani książką.

Bardzo lubimy książki aktywizujące, dlatego tak świetnie się u nas sprawdziła "Roślinkowa książka", w której nie brakuje pytań dla najmłodszych czytelników. A co za tym idzie czytanie jest o wiele bardziej atrakcyjne i nie ma mowy o nudzie.

Zapraszam na edukacyjną podróż przez wszystkie pory roku, świetną zabawę i obserwację jak zmienia się przyroda wokół nas.

To książka, która w zabawny sposób za pomocą wierszyków i zadań...

Perełka

I wizualna, bo wszystkie te dziergane kwiatki, postacie, domki i zwierzaczki robią efekt WOW!
I całościowo, bo to spora dawka wiedzy o otaczających nas roślinkach.
Dla malucha i starszaka. Zachęci do spacerów po łąkach i lesie. Doedukuje rodziców. Ucieszy dziadków

No nie znam człowieka, któremu mogłaby się nie spodobać

Perełka

I całościowo, bo to spora dawka wiedzy o otaczających nas roślinkach.

No nie znam człowieka, któremu mogłaby się nie spodobać

Tuż przy drodze, na miedzy pośród łanów zbóż, wśród bujnej zieleni łąk i w przydomowych rabatkach, wszędzie tam pysznią się i zachwycają kolorami oraz kształtami, kusząc zapachami - rośliny.

Rośliny są wszędzie i otaczają nas niemal na każdym kroku. Ich nachalność i wszędobylskość nie są absolutnie negatywne. Wręcz przeciwnie – ich bliskości sprawia, że świat wydaje się miejscem przyjemniejszym i lepszym. Terapia naturą potrafi zdziałać cuda, a ja właśnie ją sobie dawkuję w ogromnych ilościach, chcąc zaczerpnąć jej jak najwięcej na nadchodzące dni, tygodnie i miesiące…

Przechadzając się po polach, wiejskich ostępach czy łąkach warto mieć na podorędziu małą (albo nie koniecznie taką małą) ściągę, która podpowie nazwę rośliny, której woń właśnie wypełniła nasze nozdrza, bądź której piękno zachwyciło nasze oczy. W tej roli sprawdzi się wydziergana z miłością i czułością przez Annę Salamon i dopełniona wierszykami przez Alicję Krzanik „Roślinkowa książka” od @wydawnictwo_nasza_księgarnia

To kolejna odsłona dzierganej serii, w której płynący ze sprawnych palców talent autorki wspiera dzieci w nauce i poznawaniu świata. Po literkach i cyferkach autorka zabiera czytelników w fascynujący świat rodzimych roślin, które towarzyszą nam przez cały rok. Od wiosennych krokusów i żonkili, poprzez pieszczone letnim słońcem maki i chabry, zwiastujące jesień wrzosy, aż po dające zimą pokarm ptakom kalinę i rokitnik. Na kartonowych stronach ukryły się same znajome rośliny, które z łatwością można zaobserwować podczas spaceru.

Być może ich liczba nie jest imponująca, ale w pełni wystarczy, aby zapewnić dzieciom dobrą zabawę i zachęcić do poszukiwań, np. szafirków, tasznika, nawłoci czy ostrokrzewu. Autorka w ciekawy sposób pokazuje zastosowanie wielu roślin w diecie czy medycynie. Zagaja dzieci prostymi pytaniami i zachwyca misternym odwzorowaniem wyglądu prezentowanych roślin. Całości uzupełniają krótkie, proste wierszyki.

W tej książce znajdziecie odrobinę prostej wiedzy, piękne dziergane obrazki, elementy aktywizujące i przyjazne teksty. Odrobina natury w domu 😊

Czy znacie już tę niezwykłą serię książek dla dzieci, która ma wydzierganą szatę graficzną? 😉 Ostatnio nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazała się nowa część tej serii, tym razem o roślinach - "Roślinkowa książka". Oryginalną szatę graficzną przygotowała Anna Salamon - trzeba przyznać, że efekt jest niesamowity. Pomyśleć, ile pracy włożyła w przygotowanie włóczkowych roślinek! Można śmiało stwierdzić, że wyszło genialnie - inni mogą się uczyć, jak wykonywać małe, włóczkowe dzieła sztuki. Jestem pewna, że większość czytelników oglądając ilustracje odkrywa także wierszyki Alicji Krzanik. Rymowanki i zdjęcia przedstawiają bogactwo roślin leśnych, polnych, łąkowych i ogrodowych. W książce znajdziemy także ciekawostki o roślinach oraz pytania aktywizujące dla czytelników, które przygotowała Katarzyna Piętka - one sprawią, że nie ma mowy o nudzie podczas lektury. 👏 Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/07/roslinkowa-ksiazka.html

"Tyle różnych roślin wokół!
Inne w każdej porze roku.
Spotykamy je co krok,
dziś w tę zieleń zróbmy skok!"

Tą uroczą rymowanką Alicja Krzanik i Anna Salamon zapraszają małego czytelnika do niezwykłej podróży poprzez pory roku, obserwując jak zmienia się przyroda wokół nas. Można by rzec, że to swoisty zielnik, pamiątka całorocznych spacerów.

Ale znajdziecie tutaj nie tylko niesamowite wydziergane, roślinne, ( i nie tylko),ilustracje opatrzone ciekawostkami i garścią wiedzy. Na ciekawego świata małego człowieka czekają różnorodne aktywności, jak na przykład wyszukiwanki, liczenie czy nauka opowiadania, a także angażujące pytania.

Dziecko dowie się jak wygląda mak czy chaber, do czego służą korzenie, jakie właściwości prozdrowotne mają poszczególne zioła i rośliny, a także co można stworzyć z darów natury. Pozna rośliny o najbardziej niezwykłym wyglądzie, ale także nauczy się jak i czym mozna dokarmiać zwierzęta zimą,a czym udekorować na przykład wielkanocny koszyczek.

Jednak tym co sprawia, że ja zbieram szczękę z podłogi będąc pełną podziwu dla talentu, są te niezwykłe wydziergane ilustracje. To już trzecia po Literkowej i Cyferkowej książka i tym razem naprawdę Anna Salamon przeszła samą siebie.

"Tyle różnych roślin wokół!
Inne w każdej porze roku.
Spotykamy je co krok,
dziś w tę zieleń zróbmy skok!"

Ale znajdziecie tutaj nie...

Świat flory zachwyca różnorodnością, zmiennością i bogactwem kolorów jednak z reguły nie zwracamy uwagi na to co otacza nas na codzień. Czy znacie nazwy i zastosowanie roślin, które spotkacie na swojej drodze podczas spaceru do lasu, na łące lub te rosnące w ogródku?

Lato to świetny czas na kontemplację przyrody i stworzenia własnego zielnika. Zasuszone rośliny z odpowiednimi podpisami na pewno będą umilać czas i wzbudzać pozytywne wspomnienia gdy na dworze zrobi się chłodno. Jako inspiracja może posłużyć wam fantastyczna książka od wydawnictwa @

"Roslinkowa książka" to niezwykły zielnik zachwycający estetyką i starannością wykonania. Kreacja tego tytułu jest wyjątkowa, bowiem ilustracje do książki zostały wydziergane na szydełku przez utalentowaną Annę Salomon.
Wyobraźcie sobie ogrom tej pracy!
Wełniane roślinki wykonane są z niezwykłą dbałością o szczegóły. Maleńkie płatki i listki, plątanina gałęzi i korzeni, drobne kłosy i grona, które trudno uchwycić na zdjęciu, a co dopiero wydziergać na szydełku.

Autorki zabierają nas w podróż pełną sensorycznych doznań, zachwycającą ferią barw, pachnącą latem i kwitnącymi kwiatami. Przeprowadzą nas przez wszystkie pory roku zapoznając z kolorowymi kwiatami, drzewami, ziołami oraz roślinami jadalnymi i leczniczymi.

Czy wiecie, że na przeziębienie świetnie działa miód lipowy oraz syrop z młodych pędów sosny, a bez to tak naprawdę potoczna nazwa krzewu lilaka?

W książce znajdziemy również sympatyczne wierszyki oraz opisy podkreślające piękno i bogactwo świata roślin, a 5 rozkładówek przedstawiających scenki rodzajowe i pewną sympatyczną rodzinę w otoczeniu natury zachęcają do aktywnego czytania i rozmów nie tylko o przyrodzie.

"Roślinkowa książka" to trzeci tytuł wydany w cyklu razem z "Cyferkową książką" oraz "Literkową książką". Poprzednich tomów nie znam, ale Roślinkowa to totalny hit!

Książka, jak już się zapewne domyślacie, zaznajamia czytelników ze światem roślin. Zgodnie z porami roku od wiosny zaczynając, przedstawionych zostało wiele otaczających nas kwiatów, krzewów, drzew i ziół. Dzięki temu dowiemy się, które kwiaty jako pierwsze pokazują się po zimie, jakimi roślinami możemy udekorować dom na święta Wielkanocne oraz Bożego Narodzenia, a także jakimi darami obdarzają nas drzewa jesienią. Ponadto poznamy kwiatki rosnące na łąkach i w domach, nadające się do spożycia, bądź takie o magicznych mocach.

Oprócz tego znajdziemy 5 rozkładówek przedstawiających scenki na łonie natury z życia pewnej rodziny, angażując odbiorców do wykonania zadań oraz rozmów wbrew pozorom nie tylko dotyczących roślinności.
Chylę czoła Pani Ani, która własnoręcznie dbając o najmniejszy detal, wydziergała wszystkie elementy, by ostatecznie stworzyły cieszące oko czytelnika ilustracje. Książka swą wyjątkowość bezapelacyjnie zawdzięcza właśnie włóczkowym obrazkom.

Przyjemne wierszyki i liczne ciekawości o przedstawionych gatunkach rozbudzą ciekawość u małych odkrywców przyrody i zdecydowanie poszerzą ich wiedzę.
Publikacja w formie wyjątkowego zielnika być może zainspiruje Was do wykonania własnego.

Osobiście jestem zachwycona pomysłowością autorek, jak i całokartonowym wydaniem.

Dziergać na pewno nie zacznę, ale z przyjemnością sięgniemy po poprzednie tytuły.

• Biblioteczka Marysi
  • Dziecko
  • Biblioteka Dąbrowskiego
  • W kolejce
  • Przeczytane Marcelince

Dodaj cytat z książki Roślinkowa książka