Marzenia na rozdrożu

Okładka książki Marzenia na rozdrożu Joanna Tekieli
Okładka książki Marzenia na rozdrożu
Joanna Tekieli Wydawnictwo: Filia Cykl: Marzenia na rozdrożu (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Marzenia na rozdrożu (tom 1)
Filia
2022-04-27
2022-04-27
9788381959445
literatura polska

Moja pierwsza książka autorki. Jestem zdecydowanie zadowolona że ją przeczytałam.

Wojna to czas bardzo trudny dla każdego, ktorego dotknie czy w ten czy w inny sposób. I nie ma znaczenia czy dzieje się to w przeszłości czy obecnie.
Bohaterka powieści Helena jest młodziutką pelną ideałów dziewczyną, która w zderzeniu z brutalna rzeczywistościa nie potrafi się odnaleźć.
Z jednej strony jest bardzo chce zaangażowac się w walkę, a z drugiej strony przerażaja ją wszystko. Znalezienie w piwnicy rannego mężczyzny zmienia tok jej myślenia i zmusza do dorosłego podejścia do wydarzeń.
Historia trochę naiwna, ale i takich nie brak w czasie dizałan wojennych. Ogólnie czyta się nieźle, dziecinną głowną bohaterkę rownoważy postać Antoniego, pełnokrwistego partyzanta, dążącego do powrotu do oddziału jak tylko zdrowie na to mu pozwoli.

Z jednej strony jest bardzo chce zaangażowac się w walkę, a z drugiej strony...

Bardzo naiwna główna bohaterka, ale też i sposób narracji i poziom książki nie zachwyca. A już zupełnie nie rozumiem co ma ta okładka do treści powieści.

Bardzo nierówno pisze Tekieli, a ta historia jest na poziomie co najwyżej licealnym.
Od początku miałem wrażenie, że słucham pamiętnika młodej egzaltowanej panienki. Okres wojenny jest idealny do opisywania różnych dramatycznych i nieprawdopodobnych przygód; tu jest z tym cienko.
Gdy słyszę tekst "dla dobra Polski", to z jednej strony odczuwam niepokój, a z drugiej śmiech mnie ogarnia - to dzięki dzisiejszym politykom.
Za dużo patetyzmu.

Ostatnio dość odważnie podeszłam do eksperymentowania z książkami. Głównie dlatego, że nie przywykłam trzymać się kurczowo jednego gatunku literackiego. Jestem wręcz nienasycona, głodna nowych powieści, autorów, podróży i wszystkiego, co może zaoferować mi świat szeroko pojętej literatury.

Marzenia na rozdrożu od wydawnictwa Filia przeczytałam podczas teg weekendu. Jak każda książka, której akcja dzieje się w trakcie trwania wojny nie jest ona łatwa. Mi wręcz sprawiała trudność. Głównie ze względu na główną bohaterkę Helę. Jej niedojrzałe zachowanie zbyt mocno mnie irytowało. Oczywiście wybuch wojny niesie za sobą rozterki bohaterów, uwalnia w nich różnorakie emocje i towarzyszący im zewsząd ból i dziką rozpacz za tym, co było... Czułam je całą sobą, a jednak z Helą miałam problem do końca. Zakochanie się w czasie wojny to coś co od zawsze wydawało mi się nie pojętę, a jednak pani Joanna w swojej powieści nadała temu piękny wyraz. Uważam jednak, że nie każdemu kto lubi książki wojenne ta pozycja przypadłaby do gustu.

Wybuch wojny i życie Heleny, która spotyka miłość na swej drodze. Jej chęć walki z wrogiem, życie rodzinne, walka o przetrwanie.

książka trochę dziecinna bo taka jest główna bohaterka Helena, rozterki pensjonarki ... jeśli ktoś ma cierpliwość to może czytać strona po stronie ... mnie mocno to drażniło, więc było szybkie czytanie
ciekawe czy bohaterka dorośnie w drugiej części
wg mnie, póki co, najsłabsza książki autorki
3 - licząc, że cd będzie lepszy

ciekawe czy bohaterka dorośnie w drugiej części
wg mnie, póki co, najsłabsza książki autorki
3 - licząc, że cd będzie lepszy

Bardzo dobra, wciągająca powieść o wojnie, miłości i tęsknocie.
Główna bohaterka, Helena jest idealistką i patriotką. Wojna to dla niej czas bohaterskich czynów i życia oddanego z honorem w walce za ojczyznę.
Niestety po wybuchu drugiej wojny światowej upada mit Heleny o romantycznej walce. Wojna okazuje się czasem pełnym bólu, grozy, strachu i cierpienia. Dziewczyna jest załamana faktem, że nie może walczyć o wolność ojczyzny. Zaczyna więc działać w konspiracji.
Postawa Heleny jest dla mnie trochę infantylna i egzaltowana. Marzy o wielkiej romantycznej miłości. Dopiero pod koniec widać, że jest bardziej dojrzała i dorosła.
Pomimo, że jest to historia osadzona w realiach wojennych, to wojna znajduje się tu na drugim planie, jest tłem dla obyczajowej fabuły.

Bardzo dobra, wciągająca powieść o wojnie, miłości i tęsknocie.

Dałam się porwać tej powieści autorstwa Pani Joanny Tekieli,rozgrywająca się w burzliwych czasach okrutnej wojny,która wybuchła wojna pierwsza światowa.
Helena to studentka Farmacji normalną jest dziewczyną z marzeniami i z głową w chmurach bujną ma wyobraźnię.
Autorka zachwyca własnym piórem pięknym,w przyjemnym stylu książka ta została napisana.
Bohaterowie bardzo interesujący,świetnie wykreowani przez autorkę.
Z czystą przyjemnością przeczytana cudna książka.

Bohaterowie bardzo...

• Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Marzenia na rozdrożu