Topniejące serce

Joanna Tekieli Wydawnictwo: Filia literatura obyczajowa, romans
Filia
2023-11-08
2023-11-08

Nigdy nie wiesz, co przyniesie los

„Topniejące serce” to książka, która was wzruszy, ale i poruszy. Pozostawi z emocjami i przemyśleniami. Zachęci do walki o siebie i najbliższych, a także uczuli na uprzedzenia. Pokaże, że nie warto się poddawać, bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie los.

jestem zachwycona!

bardzo przyjemna książka obyczajowa, taka na rozpalenie serca w zimne wieczory. wątek romantyczny nie pojawia się nawet na chwilę, co jest bardzo orzeźwiające. definitywnie polecam na taki okres przedświąteczny i świąteczny! 🎄💕

jestem zachwycona!

Marzec mamy, Pierwszy Dzień Wiosny za nami, Święta Wielkanocne za pasem, a ja na przekór wszystkiemu sięgnęłam po książkę w iście bożonarodzeniowym klimacie. Ci, którzy mnie znają wiedzą, że raczej nie czytam takich książek. Ja tak jak każdy czytelnik mam swoich ulubionych autorów i znając ich twórczość wiem, czego mogę się spodziewać. Czytałam kilka książek Pani Joasi Tekieli i byłam nimi zachwycona. A, że od czasu do czasu lubię sięgnąć po dobrą powieść obyczajową, to tym razem wybór padł na "Topniejące serce".

Rodzice Mai próbowali przy pomocy córki spełnić swoje niespełnione ambicje. Chcieli ułożyć jej życie. To od nich zależało, gdzie chodziła i z kim się spotykała. Miała być taka, jaką sobie ją wymarzyli nowoczesna, inteligentna i zaradna. Niestety zapomnieli o jednym najważniejszym, że powinna być szczęśliwa. Ona wybrała własną drogę i na przekór rodzicom ułożyła sobie życie po swojemu. Niestety jej szczęście nie trwało zbyt długo. Została sama z trójką dzieci. Praca w firmie sprzątającej nie przynosi jej kokosów i musi się liczyć z każdą złotówką. Dlatego gdy tylko nadarza się okazja zarobić dodatkowe pieniądze, kobieta nie zastanawia się zbyt długo. Zbliża się Boże Narodzenie, dziewczynki marzą o prezentach, a Maja dla swoich dzieci gotowa jest na wszelkie poświęcenie. Wracając z nocnej zmiany, w parku znajduje nieprzytomnego mężczyznę i ratuje mu życie. Ten incydent zapoczątkuje zmiany w życiu Mai pytanie tylko, czy na lepsze?

Pani Joasia Tekieli stworzyła piękną ciepłą historię pełną radości i nadziei na to, że świąteczny czas jest w stanie skruszyć najtwardszy lód w sercach zwaśnionych ludzi. Zawsze warto dążyć do pojednania. Pomimo swoich przekonań trzeba słuchać pragnień dzieci i szanować ich decyzje. Dzieci powinny dokonywać własnych wyborów i uczyć się na błędach. A my jako rodzice powinniśmy je wspierać w każdej sytuacji. Wydawać by się mogło, że ten, kto ma pieniądze, jest szczęśliwy. Ale czy zawsze? Pieniądze nie rozwiążą wszystkich problemów niestety. Nietolerancja to problem, z którym borykamy się od lat i nic w tej kwestii się nie zmienia. Wystarczy, że ktoś jest inny i już jest wytykany palcami przez społeczeństwo. Ale czy my mamy wpływ na to, w jakiej rodzinie przychodzimy na świat? Najważniejsze to znać swoją wartość i nie pozwolić się dyskryminować.
"Topniejące serce" to ponadczasowa powieść o stawianiu czoła przeciwnościom, o nadziei na to, że zawsze istnieje malutkie światełko w tunelu, szansa jedna na milion na lepsze jutro. Warto z niej skorzystać.

Nudna, oczywista.

Nudna, oczywista.

Na piechotę? w Krakowie? Na piechotę? Na nogach, a reszta całkiem cudna.
Przepiękna, ciepła historia o budowaniu relacji i niełatwym życiu samotnej matki w Krakowie. Polecam miłośnikom tego miasta, jego specyficznej atmosfery, gór, Beskidów, rodzinnych tradycji i dobrych ludzi wokół. idealna na czas wielkanocny...

Na piechotę? w Krakowie? Na piechotę? Na nogach, a reszta całkiem cudna.

Autorka zaprasza nas do życia Mai i jej córek. Życia pełnego straty, starych ran i porzuconych nadziei. Czy cokolwiek jest w stanie rozkuć serce Mai?
Jest to wyjątkowa historia, która momentami boli, ale wydarzenia w życiu bohaterki dają nadzieję. Emocje jakimi wypełniona jest powieść pozwala nam jeszcze mocniej wejść w wir wydarzeń, a całość mimo trudnych tematów otula czułością i nadzieją. To taka historia, gdzie masz ochotę niektórymi bohaterami potrząsnąć a innych przytulić. Ciężko się od niej oderwać i to jedna z tych książek zimowo-świątecznych które będę polecała 💚

"Topniejące serce" autorstwa Joanny Tekieli to poruszająca opowieść o miłości, stracie i odnajdywaniu siebie. Autorka wplata wątki rodziny, przyjaźni i tęsknoty, tworząc wciągającą historię, która porusza czytelnika do głębi. Sposób, w jaki Tekiela kreśli psychologiczne portrety bohaterów, sprawia, że są one nie tylko realistyczne, ale też bardzo autentyczne. Książka wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu do samego końca, pozostawiając po sobie ślad w sercu czytelnika. Doskonała lektura dla miłośników literatury obyczajowej.

Maja jest samotną matką trójki dziewczynek, jej mąż zginął w wypadku. Praca, samodzielne macierzyństwo, problemy finansowe to wszystko spoczywa na jej barkach, nie ma nikogo do koga by mogła się zwrócić po pomoc i doradztwo. Pewnego wieczoru wraca z dodatkowego zajęcia przez park, gdzie znajduje nieprzytomnego mężczyznę, któremu udziela pomocy.

Po okładce myślałam, że to książka świąteczna, choć nie brakuje w niej przygotowań świątecznych, pięknych robionych przez dziewczynki ozdób. To dla mnie to bardziej książka o samotności, wykluczeniu, o trudach zwykłych kobiet samodzielnie wychowujących dzieci, wie można sięgnąć po nią niezależnie od pory roku.

W życiu Mai oprócz kilku szczegółów można odnaleźć wiele kobiet, ja sama w niej odnalazłam bardzo blisko mi znana osobę. Lubię gdy w postaciach literackich mogę odkrywać rzeczywistych ludzi z krwi i kości, bo stają się oni warci zapamiętania.

Przeszłość Mai, która skrywa w sobie odrzucenie, wykluczenie i piętnowanie pochodzenia, sprawiły że zamroziła swoje serce dla otoczenia. Niestety z przeszłością, która zraniła serce z czasem będzie się zmierzyć. Jak z tym poradzi sobie kobieta?

Na tą książkę warto zwrócić uwagę i ją przeczytać.

Po okładce myślałam, że to...

Po śmierci męża Besnika w wypadku samochodowym Maja musi zmierzyć się z samotnym macierzyństwem. Besnik pochodził z romskiej rodziny, a jego związku z Mają nie akceptowali ani jego rodzice ani jej. Chcąc zarobić na utrzymanie dziewczynek, Julki i bliźniaczek Natalki i Emilki, Maja pracuje w firmie sprzątającej. Nie jest jej łatwo i liczy każdy grosz, a wydatków jest co niemiara. Marzeniem dziewczynek jest domek dla lalek, na który Maję najzwyczajniej nie stać. Chcąc podreperować budżet przyjmuje zlecenie pracy w godzinach wieczornych. Wracając do domu przez park zauważa na ścieżce nieprzytomnego mężczyznę. Nie zastanawiając się ani przez moment rozpoczyna jego reanimację i wzywa pogotowie. W podziękowaniu za uratowanie życia otrzymuje zaproszenie na dwutygodniowy pobyt w okresie świąteczno-sylwestrowym w hotelu prowadzonym przez jego rodzinę. Jest to początek zmian w życiu Mai. Co będzie dalej?

Ta opowieść wciągnęła mnie niesamowicie. Przy tej pozycji można poczuć świąteczny klimat i na moment cofnąć się w czasie. Maja nie miała w życiu łatwo. Bardzo szybko została mamą i bez reszty poświęciła się macierzyństwu. Gdy w jej życiu wszystko zaczęło się powoli układać doszło do tragicznego w skutkach wypadku i została sama. Maja nie ma rodziny ani też bliskich przyjaciół. Dopiero wówczas, gdy szuka kogoś do opieki nad dziećmi nawiązuje znajomość z sąsiadką Eweliną Po raz pierwszy Maja może zwierzyć się komuś ze swoich problemów. Tym bardziej, że na horyzoncie pojawia się wizja utraty pracy.

Maja wydaje się strasznie zagubioną dziewczyną. Jej największą miłością są dzieci i stara się z nimi spędzać każdą wolną chwilę. Nie siedzi na ławce i nie przygląda się zabawom dzieci lecz bawi się razem z nimi.
Z jednej strony jest to opowieść smutna o matce, która boryka się z samotnym macierzyństwem, z drugiej strony autorka daje nadzieję na lepsze jutro. Zawsze jest dobry moment na zmiany i trzeba uwierzyć w siebie i nie poddawać się.
Muszę przyznać, że moje serce podbiły trzy dziewczynki, które były przesympatyczne.
Książkę oceniam na 7,5 pkt.

Maja to samodzielna matka trzech dziewczynek. Od 8 lat nie ma kontaktu z rodzicami, którzy się jej wyrzekli, bo śmiała się im sprzeciwić i związać się z Romem. Uprzedzenia rasowe, brak wsparcia od rodziny to tylko niektóre z problemów, z którymi musi się mierzyć młoda kobieta.
Nagła śmierć męża , zmaganie z brakiem pieniędzy to najmniejsze z jej problemów. Mimo wszystko Maja jest szczęśliwa, bo ma cudowne dzieci, które wychowuje w szacunku do innych, na dobrych ludzi.
Czy Maja zdoła pogodzić się z rodzicami, a ich uprzedzenia rasowe znikną?
Bardzo ważny problem poruszyła autorka - barku tolerancji na tle rasowym. Ciągle myślimy stereotypami, które przysłaniają nam prawdziwe wartości. ~Oceniami innych na podstawie tego jak wyglądają, skąd pochodzą, co czytają, słuchają, myślą. Hejtujemy, trollujemy, bo inność nas przeraża. A przecież nieważny jest kolor skóry, religia, poglądy polityczne tylko to jakim się jest człowiekiem.

• Audiobooki
  • Świąteczne

Dodaj cytat z książki Topniejące serce