Spinalonga. Wyspa trędowatych

2021-06-30
2021-06-30
literatura polska reportaż

więcej Więcej

Autorka przygotowała bardzo rzetelny materiał, bogaty w informacja, napisany z empatią i wielkim poszanowaniem ludzkiego cierpienia. Kopalnia wiedzy i emocji.
Byłam na Spinalondze kilka lat temu i teraz po lekturze patrzę na tą wyspę zupełnie inaczej.
Polecam, warto przeczytać bo otwiera oczy.

Po przeczytaniu "obolałych" opinii pań Wellman i Młynarskiej na tylnej okładce nastawiałam się na granie na emocjach i wyciskający łzy dramatyzm, a przyjemnie się jednak rozczarowałam.

Małgorzata Gołota robi co może, by dotrzeć do bardzo skąpych informacji o ośrodku na Spinalondze i przedstawić problem w możliwie wyczerpujący sposób. Dokumentów praktycznie nie ma,...

Jeden z nudniejszych, nadmiernie rozwlekłych reportaży, jakie czytałam. Sam temat bardzo ciekawy, ale autorka zmarnowała jego potencjał.

„Spinalonga. Wyspa Trędowatych” to najnowszy reportaż Malgorzaty Gołoty, który opowiada historię ludzi skazanych na niewolę, życie w nieludzkich warunkach, w zapomnieniu i beznadziei. Za co zostali skazani? Jakie straszne zbrodnie stał się ich udziałem, że trafili do piekła na ziemi? Że zostali wyrwani ze swoich rodzin, że byli ścigani, donoszono na nich, wzbudzali odrazę i...

Przejmująca opowieść o ludzkiej tragedii, o życiu w kompletnym wykluczeniu, a jednocześnie o próbach ukształtowania tej egzystencji, by jak najbardziej zbliżyc ją do zwyczajnej. Walka, która toczy się do dziś. Przy czytaniu przeraża świadomość niewiedzy i uprzedzeń dalej obecnych w świecie XXI wieku.
Książkę się połyka. Przybliża najważniejsze fakty nie będąc jednocześnie...

Jeżeli byliście kiedykolwiek na greckiej wyspie Kreta, lub planujecie wakacje tam, to z pewnością obiła Wam się o uszy nazwa Spinalonga- wyspa, która jest jedną z największych atrakcji turystycznych Krety, jednak jej prawdziwa historia rzadko jest umieszczana w przewodnikach i na ogół kojarzy się bardziej z przyjemnym rejsem statkiem z zatoki Mirabello,
niż z cierpieniem i...

"trąd nie jest karą za grzechy, trąd jest chorobą jak każda inna i można go skutecznie leczyć"

Spinalonga to maleńka grecka, ufortyfikowana wysepka położona 20 km od wybrzeża Krety. Obecnie jest ogromną atrakcją tyrystyczną. Ale kiedyś ... Nie tak dawno w sumie, bo w latach 1903 – 1957 działała tu zamknięta kolonia dla chorych na trąd.
Niejako głównym bohaterem jest...

• 2021
  • Reportaż