Jak być dobrym rodzicem?

Okładka książki Jak być dobrym rodzicem? Małgorzata Gołota
Okładka książki Jak być dobrym rodzicem?
Małgorzata Gołota Wydawnictwo: Filia poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Filia
2022-10-26
2022-10-26
wychowanie depresja dzieci nastolatki rodzice

Mówiąc krótko i na temat - bardzo ciekawa lektura.

Jako osoba, będąca w trakcie podróży do pozostania rodzicem, a także osoba z środowiska przemocowego, alkoholowego oraz o podłożu depresyjnym i mocno powiązanym z spędzaniem czasu w komputerze, jest wiele obaw, które mam przed podjęciem tej roli. Bo w końcu jak nie powielać pewnych błędów? Jak nie szkodzić dziecku, kiedy masz takie, a nie inne doświadczenia? Jak walczyć z smutnymi wzorami polskiej edukacji i kościoła, które społeczeństwo na nas wpycha? Te i wiele innych pytań nie mają niestety jasnej odpowiedzi w książce, jednak rozmowy z ekspertami przedstawiają szerokie pole widzenia pewnych problemów i schematów, które pomagają wyciągać wnioski zależne od indywidualnych sytuacji. Niektóre dyskusje nawet były w stanie mnie samą skłonić do zmiany zdania w tematach, które myślałam, że są dla mnie już dawno zamknięte. Udało mi się również kilka z ważniejszych dla mnie aspektów przedyskutować z mężem, co pomogło nam dojść do porozumienia w pewnych zbliżających się tematach wychowawczych, w których nie byliśmy do końca zgodni, a nawet w jednym, gdzie mieliśmy przeciwne zdania - książka jednak zaopatrzyła mnie w niezbędną argumentację, w przykłady, w swego rodzaju otwarcie oczu na aspekty, o których wcześniej nie myślałam.

Myślę, że nie zależnie od tego, czy ma się dziecko, czy tylko z takowym kontakt, to jest to ważna lektura. Podejmuje wiele tematów, często niewygodnych nadal w obecnych czasach jak np. dbanie o siebie (stawianie własnej przyjemności wysoko),czy poczucie winy z powodu wyrzeczeń na rzecz latorośli i pozwala nabrać dystansu do pewnych spraw, przemyśleć je, może nawet zrewaluować.

Mówiąc krótko i na temat - bardzo ciekawa lektura.

Ciekawa ale, ale czegoś brakuje. Zbyt dramatyczna na co tytuł nie wskazuje.

Mam małe dzieci, a książka bardziej traktuje o nastolatkach. Mimo wszystko nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Jednak książka bardzo nawiązuje do poprzedniej książki autorki. Praktycznie wszystkie przykłady są oparte na dzieciach z dużymi problemami, dysfunkcjami. Brakuje trochę uniwersalnych rad, przykładów. Jak być tym dobrym rodzicem, aby do takich rzeczy nie dochodziło....

Książka ciekawa, pouczająca, dająca wiele wskazówek, warto przeczytać.

Książka ciekawa, pouczająca, dająca wiele wskazówek, warto przeczytać.

Nie poczułam spójności w tej książce. Różne rozmowy, różne punkty widzenia, ale zasadniczo bez wyraźniej puenty, poza taką, że jest źle, że młodzież źle się czuje, że trudno o profesjonalną pomoc w naszym kraju, że depresja jest koszmarem. Brakuje mi chyba konkretu, jasnych wskazówek. Ta książka, to raczej refleksje, choć tytuł jest bardzo konkretny. To mnie zmyliło.

Daje do myślenia, daje również wiele wskazówek jak np rozmawiać z dziecmi, nad czym warto popracować. Polecam

Ciekawa choć nie wszystko mnie zainteresowało w tej książce. Mam mieszane uczucia.

Książka napisana prostym językiem. Sądzę że warto ją przeczytać przed narodzinami dziecka, sporo wyjaśnia w kwestiach wychowawczych oraz edukacyjnych.

obowiązkowa lektura dla współczesnego rodzica. dużo przemyśleń i wskazówek. książka wspiera i pomaga też odetchnąć od presji jaką sami sobie (rodzice) narzucamy. pomaga spojrzeć na dziecko z czułością, bez oczekiwań

Kupiłam książkę na fali własnych problemów z miłością do nastolatki totalnie nieodnajdującej się w szkole. W ogromnym chaosie myśli - mieszanki rozgoryczenia, zwątpienia, buntu i lęków. To ogromne wsparcie mentalne, zobaczyć również krytyczne i konstruktywne komentarze nauczycieli wobec obrazu polskiej szkoły, tego systemu z którym coraz więcej młodzieży nie chce się mierzyć.

Warto przeczytać!!! Jestem rodzicem nastolatków i żałuję, że takich książek było zbyt mało, kiedy byli mali!!!

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023