Wojna makowa

Okładka książki Wojna makowa Rebecca F. Kuang
Okładka książki Wojna makowa
Rebecca F. Kuang Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Wojna makowa (tom 1) fantasy, science fiction
Wojna makowa (tom 1)
The Poppy War
Fabryka Słów
2020-10-26
2020-10-26
literatura chińska fantasy
Inne

Książka wywołuje bardzo mieszane uczucia, jednak ja jestem w grupie osób, którym naprawdę się podobała. Początek trochę mi się ciągnął, ale po pewnym czasie niw miałam ochoty odkładać książki. Zaskoczyły mnie jednak dość obrazowe opisy niektórych okrucieństw i te fragmenty ciężko mi się czytało, ze względu na ich ładunek emocjonalny. Czy znalazło by się kilka głupotek? Oczywiście. Czy niektóre wątki były schematami, które już czytałam w inny g książkach? Tak. Ale czy polecam? Jeszcze bardziej, naprawdę chcę sięgnąć po kolejną część.

Moja słaba psycha is not okay

Moja słaba psycha is not okay

Długo zwlekałam z rozpoczęciem tej książki. Lektura to nie mała, a do tego są 3 tomy. Historia wciągająca, choć czasami rozwlekła. Rin jest bohaterką którą się kocha albo nienawidzi, ja na ten moment chyba należę do tej drugiej grupy. Głupiutka, naiwna dziewczyna, której się wydaje że wszystko wie lepiej. Chętnie sięgnę po kolejny tom, żeby przekonać się jak ewoluuje bohaterka.

Niestety nie jestem w stanie dobrnąć do końca. Na początku książka bardzo mnie wciągnęła, ale z upływem stron, a raczej przesłuchanych godzin się to zmieniło. Zakończyłam audiobooka w 80% i nie mam zamiaru go kontynuować. Dla mnie za ciężkie.

Absolutnie zachwyciłam się, choć sięgając po nią myślałam, że mam do czynienia z zupełnie inną lekturą. Przeczytałam całą trylogię i dla mnie wielkie WOW. Poniżej kilka powodów dlaczego:
1. Bohaterka - najpierw myślałam, że będzie to taka "inna Mulan" czy coś w tym kierunku, ale po pewnym czasie się okazało, że nie będzie to taka słodka i naiwna historia, tylko coś poważniejszego. Absolutnie daleko jej do ideału. Czasem ciężko nazwać ją bohaterem pozytywnym. Czasem jest wręcz głupia. Albo po prostu ludzka, podobnie jak reszta postaci. Najważniejsze jednak, że wydaje się spójna w działaniach i charakterze.
2. Wojny - każdy tom to de facto inna wojna, a każda opisana jest genialnie. Autorka pisząc o bitwie... pisze o bitwie, czyli o ruchu oddziałów, broni, logistyce. Nie zbywa wszystkiego nadnaturalnymi mocami bohaterów, czy wysyłaniem bohatera na misję tak, by ominąć właściwą akcję. Bitwa to bitwa, z całym swoim okrucieństwem.
3. Świat - dostajemy bardzo szczegółowy opis świata, krain, wierzeń i ich braku, wszystko ma logiczny ciąg i jedno wynika z drugiego. Także charaktery postaci są spójne z ich zachowaniem (co nie zawsze jest oczywiste w książkach!). Wydarzenia opisywane są w sposób realny tzn. jeśli miasto jest zdobywane, to faktycznie opisywana jest taktyka, a także konsekwencje tych działań dla ludzi np. choroby. Jeśli ktoś walczy, to nie zawsze wygrywa, jeśli jest w podróży to nie wygląda cały czas, jakby wyszedł od stylisty itp.
4. Język pisarski - po prostu nic dodać nic ująć. Fantastyczne dialogi, opisy no i brawa dla tłumacza, za dopasowanie tego do naszego języka.

Jestem absolutnie urzeczona całą trylogią. Żadna część, moim zdaniem, nie ustępuje kolejnej. Mamy tu świetne opisy wojny, bardzo silny kobiecy charakter, przygody, magię i (najważniejsze) wciągającą historię. Nie ma tu wątku romantycznego. Zapewne też inni znaleźli dziury w tej historii, czy jakieś braki, ale dla mnie... świetna opowieść.

strasznie mnie wynudziła. jestem rozczarowana tym, że zaden element tej książki mnie nie zachwycił. ostatnie 140 stron mi sie podobało i muszę przyznać, że jest kilka świetnych scen + wszelakie rzeczy związane z bóstwami i szamanami też są fajne. niestety różnego rodzaju strategiczno-polityczno-historyczne wątki są mi całkowicie obojętne. świat, w którym rozgrywa sie akcja jest po prostu okej. po długim namyśle stwierdzam, że największym minusem jest to, że nie pałam żadnymi uczuciami do bohaterów przez co wogóle nie jestem zaangażowana w historie

Książka niby ciekawa, niby oryginalna, ale coś mi w niej nie pasuje. Czytało się ją dobrze, ale nie wciągnęła mnie do końca. Nie na tyle, żeby kupić kolejną część.

Wojna makowa kompletnie do mnie nie trafiła. Słyszałem o niej świetne opinie, stąd zdecydowałem się ją przeczytać. Niestety strasznie się zawiodłem. Fabuła infantylna, sztampowa, postacie bardzo stereotypowe. Główna bohaterka niesamowicie głupia, pyszna, przekonana o swojej nieomylności.

Niektóre sceny faktycznie są brutalne, ale nie wstrząsnęły mną aż tak bardzo jak czyta się w niektórych komentarzach.

Mimo wszystko, było kilka momentów kiedy ciekawiło mnie co się wydarzy, dlatego nie wystawiam 1.

PS. Być może gdybym czytał nastawiony, że będzie to literatura młodzieżowa, dałbym wyższą ocenę, ale że w wielu opiniach pojawia się stwierdzenie że zdecydowanie nie jest to literatura młodzieżowa zostawiam 3.

Książka od początku pochłania tak, jak chęć mocy, ognia i zemsty pochłonęła Rin. Od pierwszych stron stajesz się częścią niesamowitej historii i na jednym dechu wciągasz całość…

Bardzo fajnie się czyta. Początek nie jest nużący jak się czasami zdarza. Razem z bohaterką odkrywamy świat oraz śledzimy jej rozwój. W drugiej połowie książki jest więcej akcji, wydarzeń oraz trudnych decyzji.
Koniec bardzo zachęca do sięgnięcia po drugi tom z serii.

Koniec bardzo zachęca do sięgnięcia po drugi tom z serii.