Owoce zatrutego drzewa. Tom 3

Okładka książki Owoce zatrutego drzewa. Tom 3 Agnieszka Janiszewska
Okładka książki Owoce zatrutego drzewa. Tom 3
Agnieszka Janiszewska Wydawnictwo: Zaczytani Cykl: Owoce zatrutego drzewa (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Owoce zatrutego drzewa (tom 3)
Zaczytani
2022-04-27
2022-04-27
9788382198676

Od momentu, gdy skończyłam tom drugi cyklu o Owocach zatrutego drzewa, miałam ogromną ochotę na zapoznanie się z zakończeniem tej trylogii. Historia Kingi tak mocno mnie wciągnęła, że po prostu potrzebowałam poznać zakończenie tej historii jak najszybciej. Czy tom ten okazał się “tylko” dobry, czy też może zaskoczył mnie czymś nowym? O tym w tej recenzji.

Zbyszkowi udało się w końcu namówić swoją kuzynkę na wyprowadzkę poza granice rodzimego kraju. Paryż jawi się obojgu jako symbol wytchnienia i wolności — jednak czy rzeczywiście tak jest? Kinga postanawia wykonać ten ryzykowny krok, choć nie jest to łatwa decyzja. Środowisko artystów z prawdziwego zdarzenia coraz mocniej inspiruje Kingę, a podjęta decyzja okazuje się strzałem w dziesiątkę. Żeby zaznać całkowitego spokoju, kobieta będzie zmuszona do uporządkowania rodzinnej przeszłości. Jakie jeszcze tajemnice wyjdą na jaw i jakie będą ich konsekwencje?

Zaczynając lekturę tej części, nie miałam co do niej większych oczekiwań — chciałam po prostu ją poznać i w końcu dowiedzieć się, w jaki sposób autorka rozwiąże wszelkie wątki i całą historię Kingi. Nie spodziewałam się jednak tego, jak mocno ta powieść mnie wciągnie do swojego świata i jak po jej skończeniu będę się czuć. No, a poczułam... pustkę.

Główną bohaterkę bardzo polubiłam i mam wrażenie, że z tomu na tom coraz lepiej ją rozumiałam i coraz więcej jej zalet dostrzegałam. Jest to taka postać, której przemianę z fascynacją śledziłam i którą uważam po prostu za świetnie wykreowaną — także brawa dla Agnieszki Janiszewskiej za stworzenie tak ciekawej i dopracowanej bohaterki. Oczywiście, Kinga miała swoje słabsze momenty, jednak pozostałe rzeczy przyćmiły mi to wszystko, więc w ostateczności bohaterka ta ląduje na mojej osobistej liście bardziej lubianych postaci.

Fabuła tej części opiera się głównie na emigracji – w tym przypadku wyjeździe do Paryża, stolicy wielkiego świata, która tylko czeka z otwartymi ramionami, by przygarnąć do siebie Zbyszka i Kingę. Przyznaję, wątek ten okazał się naprawdę ciekawy, choć gdyby funkcjonował samodzielnie, moja ekscytacja byłaby mniejsza. W momencie, kiedy staje się on uzupełnieniem wątki Kingi i jej perypetii z ciotką z przeszłości — mogę go nazwać naprawdę istotnym dla całej fabuły. Nie brakuje tutaj i konfliktów pomiędzy poszczególnymi bohaterami, ale w tym wszystkim było coś magnetycznego i takiego... po prostu szalenie angażującego.

To, jak pozostali bohaterowie z czasem przechodzą przemianę i zaczynają rozumieć wiele kwestii, wprawiło mnie w niemały zachwyt. Nie myślcie, że jestem już całkowicie oddana tej historii i nie widzę jej wad, bo tak nie jest, ale uważam, że Owoce zatrutego drzewa to naprawdę dobra trylogia, która zaangażowała mnie emocjonalnie i sprawiła, że po jej skończeniu zapragnęłam kolejnej części (co, kto wie, może się wydarzy?).

Agnieszka Janiszewska ma bardzo dobre pióro i udowodniła to właśnie tą pozycją. Jestem święcie przekonana, że w przyszłości będę sięgać po inne jej książki i być może w nich również odnajdę tak świetne bohaterki, jak Kinga. Całą trylogię mogę ocenić bardzo pozytywnie, choć to właśnie tom ostatni podobał mi się najbardziej.

Jeżeli chętnie sięgacie po powieści historyczne, w których nie brakuje problemów rodzinnych i tajemnic z przeszłości, które wciąż mają wpływ na teraźniejsze życie bohaterów, to koniecznie przeczytajcie Owoce Zatrutego Drzewa.

Zbyszkowi udało...

OPINIA DOTYCZY CAŁOŚCI
Jeśli lubicie sagi i powieści o silnych kobietach, to cykl "Owoce zatrutego drzewa" Agnieszki Janiszewskiej jest dla Was.

Akcja zaczyna się w drugiej połowie XIX wieku i trwa do dwudziestolecia międzywojennego.

Główną bohaterką jest Kinga.
Poznajemy ją jako dziewczynkę, która po śmierci matki zamieszkała z dziadkiem, siostrą matki, jej mężem, synem i córką
Niestety, od początku ciotka czuje do nowego domownika nie tylko niechęć, ale wręcz nienawiść. Dlaczego tak się dzieje? O tym dowiadujemy się, śledząc losy i poznając przeszłość rodziny.
Losy Kingi to oś fabuły, ale interesujące są też perypetie jej bliskich i znajomych.

Przy okazji poznajemy życie obyczajowe i towarzyskie Warszawy. Bywamy na salonach i w domach tzw. zwykłych ludzi.
Autorka bardzo dobrze przedstawia tło historyczne oraz problemy społeczne kilku epok, podejmując wciąż aktualne problemy (m.in. emancypacji kobiet, równości płci, prawa do wolności, stereotypów i uprzedzeń, kołtunerii...).
Pasjonujące jest śledzenie losów głównej bohaterki, która od dziecka właściwie zdana jest tylko na siebie, nawet jeśli ma zapewniony dach nad głową i mieszka w pozornie szczęśliwej rodzinie.

Czyta się tę wielowątkową sagę jednym tchem i z emocjami, tym bardziej, że wydarzenia nie są przewidywalne.
Niektóre postacie mogą wydawać się nieco szablonowe, ale nie psuje to lektury.
Całość napisana jest z dbałością o język, co rzadko zdarza we współczesnej literaturze obyczajowej.

Polecam - bardzo dobrze odpoczęłam przy lekturze tego cyklu (poznałam go w formie audiobooka czytanego przez Katarzynę Traczyńską).

OPINIA DOTYCZY CAŁOŚCI

Główną bohaterką jest Kinga.

Na półkach: , , , , , , ,

Trzecia i zarazem ostatnia część serii "Owoce zatrutego drzewa",którą czyta się szybko i przyjemnie.
Główna bohaterka Kinga po wyjeździe ze Zbyszkiem do Paryża tam układa sobie życie i zakładają rodzinę.Los nie jest łaskawy i również tam doświadcza bólu,tym razem wojna zbiera żniwa,mąż ginie,a ona zostaje sama z synem.Informuje rodzinę o śmierci i ma nadzieję ,że kiedyś relacja między nimi się zmieni .

Koniec, ostatnia część. zakończenie? cóż łezka poleciała. Historia ciekawa jednak przez cały czas czekałam na .... dreszczyk emocji. tego mi brakowało.
Począwszy od pierwszego tomu do ostatniego czyta się dobrze, historia spójna ale no właśnie brak dreszczyku emocji, a może nie każda książka musi je mieć? Polecam książki bo to inne spojrzenie na tamte czasy, chociaż tych opisów nie ma za dużo co jest na plus. To losy bohaterów opisują czasy w jakich żyją.

Mając możliwość sięgnięcia od razu po trzeci tom, skorzystałam z okazji. I tutaj nie ma już przeskoku czasowego, a przynajmniej na początku.

Wraz z Kingą i Zbyszkiem przenosimy się do Francji, gdzie jej kuzyn, z przyjacielem Adrienem, prowadzi interesy. Kinga zaś siedzi w domu i się nudzi. Prosi zatem Adriena o pomoc w znalezieniu pracy. Za jego wstawiennictwem znajduje zatrudnienie w pracowni mody. Żeby ułożyć sobie życie uczuciowe, musi zmierzyć się z przeszłością. Nie jest to jedyny powód, jaki spędza Kindze sen z powiek. Na świecie dochodzi do wybuchu wojny, co również odbije się na rodzinie Kingi. Jak potoczą się losy sieroty wychowywanej przez ciotkę?

Z całej trylogii tę część czytało mi się najgorzej. Nie wywołala u mnie takiego zainteresowania jak poprzednie. Dopina jednak całą historię. Szczerze? Nie spodziewałam się takiego zakończenia. Myślałam, że autorka poprowadzi akcję trochę inaczej. Jestem lekko zawiedziona.

1972

Trzeci ,ostatni tom rodzinnej sagi już za mną.
Kinga i jej kuzyn Zbyszek mieszkają w Paryżu i to właśnie z Paryżem wiążą swoją przyszłość.Dziewczyna podejmuje pracę u modystki co oczywiście nie podoba się ciotce,a to co później zrobiła Kinga na dobre skreśla ją z jakichkolwiek "łask" cioteczki.Klementyna zmaga się z trudami małżeństwa, ale w końcu dojrzewa do podejmowania własnych decyzji.
W Europie wybucha wojna i wiele młodych chłopców i mężczyzn wyrusza na front i jak to bywa na wojnie nie każdy z niej powraca.Taki sam los spotkał również naszych bohaterów.
Ten tom jest pełen smutku ,bólu i wzruszeń ,ale i pięknie zamyka wszystkie trzy tomy.

Trzeci ,ostatni tom rodzinnej sagi już za mną.

Owoce zatrutego drzewa to kolejna trzytomowa saga Agnieszki Janiszewskiej, której akcja toczy się na przestrzeni kilkudziesięciu lat (1887-1921) w Warszawie, Krakowie, Paryżu.
To saga zwyczajna, prawdziwa nie tylko o relacjach międzyludzkich, relacjach rodzinnych, rodzinnych sekretach, nie tylko o miłości, przyjaźni, to saga o wybaczaniu, o jej sile, o trudnościach, jakie podejmują bohaterowie, by móc powiedzieć "wybaczam".
Lubię powieści Pani Agnieszki Janiszewskiej umie wprowadzić mnie w klimat i atmosferę czasów, w których rozgrywa się fabuła.
Polecam, miłośnikom powieści historycznych i sag rodzinnych, klimatyczna, wspaniała saga na długie jesienne i zimowe wieczory.

Francja ma otworzyć przed Kingą nowe możliwości, pozwolić jej uporządkować życie, a także odciąć ją od ciotki Marii. Jednak Paryż nie różni się zbytnio od Krakowa jeśli chodzi o świat plotek i krążące niedopowiedzenia zmuszają Kingę do podjęcia ryzykownej decyzji.
Akcja 3 tomu toczy się najszybciej, wiele się dzieje, Kinga zaczyna układać sobie życie, ale ten spokój burzy wojna w Europie.
Autorka w trylogii przeprowadziła nas przez historię rozgrywającą się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Wiele wątków, refleksji nad życiem sprawiło, że książki czytałam z przyjemnością.

Wzruszajaca książka i wzruszajace zakończenie.

Wzruszajaca książka i wzruszajace zakończenie.

• Przeczytane 2022
  • Obyczajowa