Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym

Okładka książki Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym Gerald Hüther
Gerald Hüther Wydawnictwo: Dobra Literatura poradniki
poradniki
Dobra Literatura
2022-03-10
2022-03-10

Okładka książki Wszystkie dzieci są zdolne. Jak marnujemy wrodzone talenty Uli Hauser, Gerald Hüther
Wszystkie dzie... Uli Hauser, Gerald ...
Okładka książki Wspieranie rozwoju dziecka Gerald Hüther, Cornelia Nitsch
Wspieranie roz... Gerald Hüther, Corn...

Przeciętna książka, nie wyróżnia się niczym na tle innych tego typu pozycji.

Przeciętna książka, nie wyróżnia się niczym na tle innych tego typu pozycji.

Czy kochasz siebie? Może nie będzie Ci łatwo od razu odpowiedzieć na to pytanie. Szczególnie w czasach, w których każdy goni za sławą, pieniędzmi i sukcesem, czasami nawet po trupach, byle dosięgnąć celu. Ludzi pochłania kariera, skupiają się na kolejnych osiągnięciach, by być na najwyższych szczeblach. A gdzie w tym wszystkim jest miłość, troska i szacunek do innych? A do siebie samego?
Brak miłości, czułości i życzliwości to powszechny problem, który wpędza nas w gorszy stan psychiczny, jak również fizyczny. A co za tym idzie? Tracimy nasze zdrowie!

Gerald Hüther to ceniony neurobiolog i badacz mózgu interesuje się tym, co jest niezbędne dla jego dobrego funkcjonowania. Od lat jego zainteresowania koncentrują się na wpływie wczesnych doświadczeń dotyczących rozwoju mózgu, skutków stresu, jak i lęków.
Gerald Hüther przekonuje czytelnika, jak bardzo jako jednostka potrzebuje miłości do pełni zdrowia. Autor twierdzi, że to dzięki miłości wszyscy odnajdą w życiu radość, będą czuli się szczęśliwsi i zdrowsi. Dopóki my nie zaczniemy siebie lubić, to nie zaczniemy też inaczej patrzeć na innych ludzi oraz otaczający nas świat.

Książka „Z czułością dla siebie...” składa się z dziesięciu rozdziałów, które trafnie odnoszą się do człowieka i jego wewnętrznego „ja”. Autor udowadnia, że zarówno nasz mózg, jak i organizm może wpływać na nasze samouzdrawianie oraz zdziałać cuda. Problemem jest jednak to, że mu nie chcemy słuchać naszych organizmów i nie dbamy o nasze zdrowie. Bo, czy gdy coś nas boli, udajemy się od razu do lekarza? Myślę, że większość z nas tego nie robi, licząc, że samo przejdzie albo uda się nam wyleczyć na własną rękę. A co gdy nic nie pomaga, a choroba przybiera na sile? Wtedy dopiero szukamy kogoś, kto jak najszybciej nas uzdrowi.

Autor wyjaśnia, czego ludzie potrzebują, aby rozwijać swoje talenty: "Muszą przestać czynić się nawzajem obiektem zamiarów, pouczeń, ocen czy nakazów i w zamian spróbować budować relacje z pozycji podmiotu". Objaśnia, iż problemem, z którym borykają się np. nastolatkowie, to doświadczenie, że są przez najważniejsze osoby traktowane przedmiotowo, co skutkuje już od młodych lat utratą otwartości, zdolności budowania relacji, empatii, czy radości z tworzenia i odkrywania świata.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w momencie, kiedy jesteśmy radośni i uśmiechamy się do siebie wzajemnie, czujemy się lepiej. Negatywne myślenie i przygnębienie, samotność w pewnym sensie ściąga na nas choroby, a to, że jesteśmy stworzeni do życia w stadzie i sami nie potrafilibyśmy funkcjonować, sugeruje, że potrzebujemy bliskości, czułości i drugiego człowieka. Mimo że Gerald Hüther z pozoru nie odkrywa niczego nowego w swoim poradniku (wiadomo, że korzystnie jest żyć w zgodzie ze sobą),warto sięgnąć jednak po tę książkę.

Zdaniem autora publikacji problemem są nasze pragnienia, które pochodzą z zewnątrz. Sprawiają, że nie widzimy tego, czego tak naprawdę potrzebujemy, tylko z zamkniętymi oczami staramy się podążać za tym, za czym podążają inni.
Zdecydowanie Gerald Hüther radzi nam, aby przestać robić to, co nam nie służy.
Z książki dowiadujemy się również, że by wzmocnić możliwość samouzdrawiania, musimy trochę lepiej zrozumieć, czego się boimy, poniekąd zaakceptować swój lęk i łagodnie pożegnać przekonania, które wpędzają nas w chorobę.
Dzięki neurobiologom wiemy, że nasze mózgi pozostają przez całe życie plastyczne i możemy pracować nad jego zmiana, swoim myśleniem i nastawieniem, by pozostać w dobrym zdrowiu.

Polecam ten poradnik w szczególności osobom nieco zabieganym, ale również zagubionym w dzisiejszych czasach, szukających siebie i równowagi w życiu. Pokochanie siebie zapewni więcej szczęścia i zdrowia, niż negatywne myśli. Nigdy nie jest za późno, żeby pokochać samego siebie i zacząć traktować się z miłością.

„Tajemnica zdrowia zarówno umysłu, jak i ciała nie polega na opłakiwaniu przeszłości, zamartwianiu się o przyszłość czy przewidywaniu kłopotów, ale na mądrym i gorliwym życiu w chwili obecnej”.

Publikacji o zdrowiu, szczęściu, oraz dobrostanie powstało tak wiele, że naprawdę trudno zliczyć. Co roku wychodzi ich, także tyle, że gdybyśmy mieli przeczytać wszystkie zabrakłoby na to czasu. Ogólnie nie lubię tego typu pozycji, które mówią, jedz to, a będziesz zdrowy i szczupły, rób tamto, a będziesz szczęśliwy, zajmij się tym, aby Twoje życie było wartościowe. Z reguły są to pozycje na jedno kopyto powielające opinie zaczerpnięte z internetowych forów psychologicznych, tylko bardziej rozbudowane na potrzeby autorów.

Książka Z czułością dla siebie Pana Geralda Huthera, która stała się bestsellerem „Der Spiegel”, właśnie do takich należy. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym? To pytanie zadaje Autor i próbuje na nie w swej pozycji odpowiedzieć. Czytałam z zaciekawieniem, ostatecznie uznając, że to publikacja nie dla mnie. Wszystkie jej mądrości powielają holistyczne podejście do samo opieki, a są to z reguły stwierdzenia dobrze nam znane. Jestem uprzedzona do tego typu książek, ponieważ nie ma jednej recepty na szeroko pojęte zdrowie, czy szczęśliwe życie. Ilu ludzi tyle doświadczeń, przeżyć czy problemów. Czy jeśli nie przeczytam żadnej z tych wszechwiedzących pozycji, to sobie nie poradzę i moje zdrowie i życie będzie do bani? Na pewno nie. Oczywiście są ludzie, którzy kochają tego typu poradniki, mają ich na półkach całe sterty, ale czy coś z nich wynoszą? Ciężko powiedzieć.

Mam nieodparte wrażenie, że książki w stylu Z czułości dla siebie i tak nie spełniają swojego zadania, wbijając społeczeństwa w jeszcze większą depresję. Nie robię tego, o czym pisze Autor, więc pewnie dlatego nadal jestem chora i nieszczęśliwa. Zdarza się, także że robię wszystko z publikacji, a i tak jestem chora i niemal doprowadzona do samobójstwa. Generalnie uważam, że każdy sam powinien znaleźć swoją drogę do szczęścia i zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego tak naprawdę żadna publikacja tutaj nie pomoże, jeśli ktoś potrzebuje terapii.

Ciężka sprawa z tymi bestsellerami, przyznam, że czytam poradniki z reguły te wychowawcze z różnymi propozycjami etc. Uważam, jednak, że mimo iż coś jest poradnikiem, nie znaczy, że jest dobre. Książka Pana Huthera mi się po prostu nie podobała, dużo słów mało treści, choć napisane fajnym językiem. Jeśli jesteś fanem poradników tego typu, z całą pewnością lekkość tej pozycji Ci się spodoba, prywatnie myślę jednak, że powstały o wiele lepsze.

zaczytanizkawa.blogspot.com

Książka oparta o wiedzę neurobiologiczną.

Książka oparta o wiedzę neurobiologiczną.

Jestem rozczarowana tą pozycją. Książka jest de facto o wszystkim i o niczym. Nie ma stricte pokazanych przykładów. Trochę takie gdybanie: jedz zdrowo, uprawiaj sport i się nie stresuj ... Jestem rozczarowana.

Napisana bardzo ogólnikowo.. Mało typowych porad, brak konkretów, dużo gdybania i niepotrzebnej ewolucji.

Książka ciekawa w swoich założeniach a jednocześnie według mnie zbyt ogolnie napisana. Ogółem przesłanie by pokochać siebie i nasze życie bedzie lepsze może i jest trafne ale zbyt ogólnikowo to wszystko jest napisane. Zgadzam się z niektórymi tezami stawianymi przez autora, doceniam podejście naukowe jakie nam przytoczył ale dla mnie to troszkę za mało. Polecam samemu przeczytać i ocenić.

W czasach, w których tak wielu ludzi gna przed siebie, by nieustannie wszystkich wyprzedzać, w których liczą się osiągnięcia i każdy chce możliwie jak najwięcej posiąść i przeżyć, niełatwo okazywać troskę zarówno innym, jak i sobie. W naszym zglobalizowanym, scyfryzowanym świecie, podporządkowanym presji ekonomicznej, brak miłości, czułości i życzliwości jest coraz powszechniejszy, coraz więcej osób zapada na zdrowiu – nie tylko psychicznie, lecz także fizycznie.

Książkę poznałam w formie audiobooka. Ciekawe, nie nowatorskie podejście do tematu odnalezienia siebie. W treści odnosi się do innych znanych autorów, których twórczość sobie cenię.

Polecam, warto przeczytać.

Polecam, warto przeczytać.

• Audiobooki
  • Poradniki
  • Psychologia

Gerald Hüther Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym Zobacz więcej