Geje i lesbijki: Życie i kultura

Okładka książki Geje i lesbijki: Życie i kultura Robert Aldrich, praca zbiorowa
Okładka książki Geje i lesbijki: Życie i kultura
Robert Aldrichpraca zbiorowa Wydawnictwo: Universitas nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Gay Life & Culture: A World History
Universitas
2009-09-09
2009-09-09
97883-242-0851-7
Piotr Nowakowski
queer socjologia homoseksualizm historia LGBT

Jestem trochę rozczarowana książką, gdyż miałam wobec niej spore oczekiwania. Czytając poszczególne rozdziały składające się na konkretne epoki miałam wrażenie, że czytam ciągle to samo a zmieniają się tylko nazwiska i daty, dopatrzyłam się tzw. "lania wody" co w ogóle do mnie nie przemawia. Rzadko ciekawi i zaskakuje a dość często wprowadza czytelnika w stan melancholii.

Ilość innych książek, jakie przeczytałam od momentu rozpoczęcia tej lektury, najlepiej świadczy o tym, jak porywająca i wciągająca jest antologia Aldricha *sarkazm*.
Rozumiem, że trudno jest utrzymać jednolity poziom i spójność mając do czynienia z antologią tekstów różnych autorów i nic dziwnego, że chwilami ich tezy wzajemnie się wykluczają, albo między wierszami można wyczytać odmienne oceny pewnych zjawisk społecznych. Trzeba przyznać, że książka jest przyzwoicie wydana, a dobór ilustracji robi wrażenie. Nie sposób zaprzeczyć, że poszczególne eseje w "Gejach i lesbijkach" przynoszą multum ciekawych szczegółów, których tropienie po innych publikacjach wymagałoby benedyktyńskiej cierpliwości, a także gros intrygujących teorii o ludzkiej seksualności czy koncepcji gender jako takiej. Rzeczywiście, eseje o homoseksualizmie w krajach Afryki, Azji czy Australii i Oceanii to rzadkość w polskiej literaturze.
natomiast razi mnie widoczna tendencyjność tej książki - już nawet nie to, że zagadnienie miłości lesbijskiej zostało potraktowane marginalnie, bo to jeszcze można wyjaśnić skąpą ilością materiałów źródłowych - razi mnie doszukiwanie się na siłę ciągłości między współczesną koncepcją homoseksualizmu i związanych z nim postaw, a homoseksualnymi zachowaniami w minionych wiekach, dotyczących przecież ludzi o odrębnej i nierzadko niezrozumiałej dla nas mentalności.
Rozczarował mnie też poziom - najpierw rozdziałów dotyczących homoseksualizmu w Europie od czasów antycznych, które nie są niczym innym, jak tylko niekończącym się katalogiem procesów i wyroków skazujących, które na dobrą sprawę niewiele wnoszą, a potem rozdziału dotyczącego miłości homoseksualnej w Azji. Każdy, kto przeczytał książkę Marty Newelskiej poświęconą analizie męskiego homoseksualizmu w Japonii ma prawo oburzyć się takie spłycenie tematu, zakrawające miejscami o brak rzetelności i powierzchowność. Natychmiast rodzi się pytanie o wartość pozostałych esejów, których treść ciężko jest porównać z bardziej wnikliwymi badaniami.

Reasumując: oglądanie ilustracji w tej książce to czysta przyjemność, natomiast lektura esejów przypomina miejscami drogę przez mękę - a dla samych ilustracji jednak nie warto inwestować w "Gejów i lesbijki" wysokości sugerowanej ceny detalicznej.

ciekawa lektura, poszerza wiedzę na temat seksualności, naszego pochodzenia jako osób homoseksualnych

Jedna z najlepszych książek opisujących historię homoerotyzmu na przestrzeni wieków.

• LGBT
  • Queer