Geje i lesbijki: Życie i kultura

Tłumaczenie: Piotr Nowakowski
Wydawnictwo: Universitas
Gay Life & Culture: A World History
97883-242-0851-7
Koka

Od tysięcy lat na świecie żyją mężczyźni i kobiety odczuwający potrzebę fizycznej bliskości z przedstawicielami własnej płci. Ich historia, tak długo ignorowana, fałszowana lub celowo niszczona, stanowi dziś przedmiot intensywnych badań, którym towarzyszy poszerzanie horyzontów nauki oraz podważanie niektórych ugruntowanych stereotypów. "Geje i lesbijki. Życie i kultura" to praca oparta na...

"Geje i lesbijki. Życie i kultura" to praca oparta na rezultatach owych badań, zawierająca żywy i frapujący obraz tego, co jeszcze do niedawna uchodziło za "historię tajemną". Na to szczególne dzieło składają się prace historyków z dziewięciu krajów, poświęcone problematyce związków homoseksualnych na przestrzeni wieków. Prześledzimy zmieniające się nastawienie światowych społeczeństw do zjawiska homoseksualizmu oraz towarzyszącą mu ewolucję tożsamości gejowsko-lesbijskiej, od starożytnej Grecji i Rzymu aż po czasy współczesne.

Zwrócimy uwagę na współczesne nurty emancypacyjne, konsekwencje wybuchu epidemii AIDS oraz problematykę partnerstw homoseksualnych. Sporo uwagi poświęcimy obecności homoseksualizmu w kulturach nie wchodzących w skład cywilizacji zachodniej, podkreślając przy tym ich olbrzymią różnorodność w kwestiach obyczajowych. Od homoerotycznej poezji perskiej po opowieści o kobietach-przebierańcach w osiemnastowiecznych Włoszech; od nieokiełznanej, hedonistycznej subkultury międzywojennego Berlina po azjatyckie i indiańskie wyobrażenia o "trzeciej płci"; od prywatnych pamiętników i korespondencji po powszechnie znane dzieła sztuki niniejsza książka stanowi przekrój przez światową historię homoseksualizmu. Spuścizna owych szczególnych mężczyzn i kobiet ukształtowała nasze dzisiejsze wyobrażenie o istocie homoseksualizmu, a także światopogląd i styl życia wielu współczesnych gejów i lesbijek. "Geje i lesbijki. Życie i kultura" to pierwsza poważna próba nakreślenia burzliwej historii, z której wyłoniła się współczesna społeczność gejowsko-lesbijska.

[Universitas, 2009]

Dociekliwy_Kotek | 2011-09-02
Przeczytana: sierpień 2011

Ilość innych książek, jakie przeczytałam od momentu rozpoczęcia tej lektury, najlepiej świadczy o tym, jak porywająca i wciągająca jest antologia Aldricha *sarkazm*.
Rozumiem, że trudno jest utrzymać jednolity poziom i spójność mając do czynienia z antologią tekstów różnych autorów i nic dziwnego, że chwilami ich tezy wzajemnie się wykluczają, albo między wierszami można wyczytać odmienne oceny pewnych zjawisk społecznych. Trzeba przyznać, że książka jest przyzwoicie wydana, a dobór ilustracji robi wrażenie. Nie sposób zaprzeczyć, że poszczególne eseje w "Gejach i lesbijkach" przynoszą multum ciekawych szczegółów, których tropienie po innych publikacjach wymagałoby benedyktyńskiej cierpliwości, a także gros intrygujących teorii o ludzkiej seksualności czy koncepcji gender jako takiej. Rzeczywiście, eseje o homoseksualizmie w krajach Afryki, Azji czy Australii i Oceanii to rzadkość w polskiej literaturze.
natomiast razi mnie widoczna tendencyjność tej książki - już nawet nie to,...

theseventhblackstar | 2014-05-02
Przeczytana: 01 maja 2014

Jestem trochę rozczarowana książką, gdyż miałam wobec niej spore oczekiwania. Czytając poszczególne rozdziały składające się na konkretne epoki miałam wrażenie, że czytam ciągle to samo a zmieniają się tylko nazwiska i daty, dopatrzyłam się tzw. "lania wody" co w ogóle do mnie nie przemawia. Rzadko ciekawi i zaskakuje a dość często wprowadza czytelnika w stan melancholii.

Alicja | 2011-11-27

Jedna z najlepszych książek opisujących historię homoerotyzmu na przestrzeni wieków.

| 2014-01-19
Przeczytana: 2012 rok

Przyjemność czytania encyklopedii...

Alex | 2010-12-05
Przeczytana: luty 2009

ciekawa lektura, poszerza wiedzę na temat seksualności, naszego pochodzenia jako osób homoseksualnych

Trithemius | 2016-07-09
Aerie | 2016-03-16