Dziewczyny, wyjdźcie z szafy

Wydawnictwo: Fundacja Lorga

Dziewczyny, wyjdźcie z szafy! to pierwsza biografia polskich lesbijek ujęta przez Annę Laszuk w formie wywiadów i opowieści bohaterek książki. Indywidualne losy bohaterek, ich życie i miłość, relacje rodzinne, radości i upokorzenia, przedstawione są tu na tle powojennej Polski i mocno osadzone w realiach codziennych zmagań, jakie są udziałem każdej z nas.

szpinat | 2011-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2011

Ta książka to zbiór wywiadów przeprowadzonych z polskimi lesbijkami. Tak, takowe istnieją, czy się to komuś podoba, czy nie.

Siłą tej książki jest różnorodność. Wśród rozmówczyń Laszuk są: aktywistki feministyczne, matki, przedszkolanki, byłe zakonnice, świeckie działaczki kościelne, psycholożki i artystki; kobiety ze środowisk wiejskich i miast; wychowujące dzieci, w związkach i singielki. Lesbijki występują pod każdą szerokością geograficzną i w każdej grupie społecznej. Na każde 25 kobiet, które znasz, statystycznie jedna to lesbijka (4%). Ta książka to zbiór ich historii – czasem szczęśliwych, czasem nasączonych stereotypami, również wewnętrznymi, a na pewno trudnych w starciu z Polską Normą i Tradycją. Jeśli się komuś wydaje, że homoseksualizm to współczesny import z zachodu, polecam fascynujące historie lesbijek po sześćdziesiątce. Nie trzeba chyba mówić, że w PRL kobiety ni tylko nie były dyskryminowane, jak zapewniali towarzysze, ale też wszystkie były heteroseksualne....

Boo | 2011-07-26

kilka lat temu - szum, byłam nawet na spotkaniu autorskim (i after party ;), kumpele opisane w książce, ale to wszystko jakieś takie bez smaku. Szare. Język niby reporterski, niby literacki.

Szkoda czasu. Znam ciekawsze blogi.

Renata | 2012-12-01
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka niezła. Wraz ze śmiercią Ani coś we mnie jakby też umarło.

lato1996 | 2017-01-23
astartee | 2016-09-10