Dziewczyny, wyjdźcie z szafy

Wydawnictwo: Fundacja Lorga
literatura piękna

Dziewczyny, wyjdźcie z szafy! to pierwsza biografia polskich lesbijek ujęta przez Annę Laszuk w formie wywiadów i opowieści bohaterek książki. Indywidualne losy bohaterek, ich życie i miłość, relacje rodzinne, radości i upokorzenia, przedstawione są tu na tle powojennej Polski i mocno osadzone w realiach codziennych zmagań, jakie są udziałem każdej z nas.

szpinat | 2011-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2011

Ta książka to zbiór wywiadów przeprowadzonych z polskimi lesbijkami. Tak, takowe istnieją, czy się to komuś podoba, czy nie.

Siłą tej książki jest różnorodność. Wśród rozmówczyń Laszuk są: aktywistki feministyczne, matki, przedszkolanki, byłe zakonnice, świeckie działaczki kościelne, psycholożki i artystki; kobiety ze środowisk wiejskich i miast; wychowujące dzieci, w związkach i singielki. Lesbijki występują pod każdą szerokością geograficzną i w każdej grupie społecznej. Na każde 25 kobiet, które znasz, statystycznie jedna to lesbijka (4%). Ta książka to zbiór ich historii – czasem szczęśliwych, czasem nasączonych stereotypami, również wewnętrznymi, a na pewno trudnych w starciu z Polską Normą i Tradycją. Jeśli się komuś wydaje, że homoseksualizm to współczesny import z zachodu, polecam fascynujące historie lesbijek po sześćdziesiątce. Nie trzeba chyba mówić, że w PRL kobiety ni tylko nie były dyskryminowane, jak zapewniali towarzysze, ale też wszystkie były heteroseksualne....

Femme | 2018-06-17

To bardzo ważna publikacja, choć niestety nie jest wybitna. Zabrakło tutaj dobrej redakcji i selekcji. Niektóre bohaterki są fascynujące, inne niezbyt intrygujące, przy czym wiele spośród opowieści warto byłoby po prostu skrócić lub inaczej rozłożyć akcenty. Nie mogę jednak ocenić jej jako przeciętnej, ponieważ to była prekursorska rzecz, o Laszuk trzeba pamiętać, a kobiecych głosów (zwłaszcza queerowych) wciąż nie dość w polskim obiegu.

Boogna | 2011-07-26

kilka lat temu - szum, byłam nawet na spotkaniu autorskim (i after party ;), kumpele opisane w książce, ale to wszystko jakieś takie bez smaku. Szare. Język niby reporterski, niby literacki.

Szkoda czasu. Znam ciekawsze blogi.

projekt_książki | 2017-03-26

„Dziewczyny, wyjdźcie z szafy!”, to książka niezwykła. Niezwykła, bowiem dotycząca polskich lesbijek, a, jak czytamy we wstępie, o polskich lesbijkach wiadomo tak mało, że niektórzy nawet sądzą, że ich nie ma…. Niewidoczność lesbijek odbiera im znaczenie a jak pisała Marzena Lizurej, nie mieć żadnego znaczenia to znaczy nie mieć żadnych praw. Nie mieć żadnych praw to znaczy nie istnieć.

Anna Laszuk w swojej książce "Dziewczyny, wyjdźcie z szafy!" pokazuje, że lesbijki istnieją. Istnieją i przemawiają. Opowiadają o swoich losach, życiowych zakrętach, cierpieniach, rozterkach, miłościach, rodzinie, o życiu, o Polsce i o konserwatywnym, uprzedzonym polskim społeczeństwie. Dużym atutem książki jest różnorodność bohaterek. Jak napisała Kinga Dunin: poznajemy kobiety stare i młode, lewicowe i prawicowe, zakonnice i anarchistki, romansujące na boku mężatki i lojalne partnerki, matki wychowujące dzieci, mieszkanki prowincji, dużych miast i kosmopolitki..., ale po...

Renata | 2012-12-01
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka niezła. Wraz ze śmiercią Ani coś we mnie jakby też umarło.

Sluchainaya | 2019-01-03
Na półkach: Przed 2018, Przeczytane