Od Valinoru do Mordoru: Świat mitu a religia w dziele Tolkiena

Wydawnictwo: M
83-7221-866-8
Snoopy

Niniejszy tom ukazuje fantastyczny, precyzyjnie wykreowany mitologiczny świat twórcy "Władcy pierścieni". Jednak szczególny nacisk został tu położony na zbadanie prawdziwego dzieła życia Tolkiena, jakim był "Silmarillion" i powiązane z nim legendarium. Tolkienowi zależało na tym, by wartości dawnych legend przekazać ludziom, którzy nigdy się z nimi nie zetknęli. "Kallevala", "Eddy", legendy...

Tolkienowi zależało na tym, by wartości dawnych legend przekazać ludziom, którzy nigdy się z nimi nie zetknęli. "Kallevala", "Eddy", legendy skandynawskie, celtyckie, staroangielskie... Wszystkie te przekazy - ich bohaterowie i najsłynniejsze symbole - niosą ze sobą istotne wartości i idee, które od dawna przestały interesować współczesnych twórców zachodniej kultury, zauroczonych postępem i zmianą. Autor próbuje wykazać, że zamierzeniem Tolkiena było przypomnienie tych wartości i odwoływanie się do nich jako pewnej skarbnicy prowadzącej do samych podstaw człowieczeństwa i relacji z sacrum.

astaldohil | 2012-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2012

Znakomita analiza dzieł Tolkiena, koncentrująca się na próbie ukazania wpływów, zapożyczeń i inspiracji, które odcisnęły swe piętno na jego twórczości. Rzecz o tyle ciekawa, że oprócz głównego zamysłu autora, znakomicie sprawdza się, jako przekrojowy agregator czy też omnibus dotyczący tolkienowskiej twórczości. Jakkolwiek odradzałbym podchodzenie doń ze znajomością tylko "Władcy Pierścieni", czy "Hobbita" - szersza wiedza o uniwersum Tolkiena u potencjalnego czytelnika jest, w przypadku tego - budzącego szacunek zarówno względem pracy badacza, jak i przedmiotu analizy - dzieła, wymagana.

Dla każdego fana twórczości Tolkiena, ta wyjątkowa na naszym rynku książka, to pozycja obowiązkowa.

Bartosz Bolechów | 2012-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka Szyjewskiego budzi szacunek, choć ma ewidentnie apologetyczny charakter. Jest bardzo rzadkim przypadkiem połączenia pasji i kompetencji, fascynacji i rzeczowej analizy. Dzięki temu unika w znacznej mierze usypiającej drętwoty naukowych analiz i hermeneutyk. Chociaż autor miejscami w moim odczuciu zapuszcza się zbyt głęboko w gąszcz przykładów i analogii, co rodzić może znużenie lekturą, generalnie tekst czyta się świetnie. Praca jest w istocie pochodną zajęć akademickich (wykładów) prowadzonych przez Szyjewskiego, a jej struktura ładnie obejmuje poszczególne aspekty stworzonego przez Tolkiena uniwersum, z perspektywy religioznawczej i etnologicznej.

15 rozdziałów składa się na obszerny i wnikliwy tekst. Dla mnie najbardziej interesujące były rozdziały poświęcone naturze zła, czasu, przestrzeni (wszech)świata Tolkiena, Numenorowi, Valarom i "cudowności" - w tym ostatnim rozdziale autor próbuje odpowiedzieć na pytanie o fenomen niesamowitej popularności dzieł Tolkiena....

Jonasz | 2013-12-30
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Lektura obowiazkowa dla fanow Tolkiena. Fanow Tolkiena, a nie Wladcy Pierscieni czy Hobbita. Fanow czytajacych wszytsko co Tolkien napisal, I to przede wszystkim Silmariolin, Ksiege Zaginionych Opowiesci I tym podobne.
Wbrew mojemu oczekiwaniu, nie jest to kompendium wiedzy o swiecie Tolkiena, lecz religioznawcza I kulturoznawcza anliza mitologi wypracowanej przez Tolkiena. Author skupia sie na wszytskich jej aspektach szukajac jej zwiazkow z mitologia germanska, skandynawska, slowianska I innymi. Ksiazka chwilami nuzaca lecz jako calosc bardzo ciekawa.

Ola | 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Przyznam, że książki nie przeczytałam.

Przejrzałam ją oględnie.

Zajrzałam do rozdziałów, które mnie interesowały.

Książka jest jednak naprawdę ciekawa i tylko me ubytki w wiedzy dot. pełnej twórczości Tolkiena - zmuszają do odłożenia na bok i powrócenia do książki - ot choćby po lekturze Silmarillionu.

Janusz | 2013-01-28
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Bardzo dobrze napisana i dogłębnie badająca zagadnienie. Na swój sposób możliwe, że już lekko nieaktualna.

Gosia89 | 2016-02-21
Szczescie | 2015-07-09