Tolkien twórca Śródziemia

The Biography of J.R.R. Tolkien: Architect of Middle Earth
83-7180-854-2
Tolkien
Pistacia

Biografia J. R. R. Tolkiena (1892-1973), cieszącego się światową sławą angielskiego powieściopisarza, przybliża, przybliża nam sylwetkę twórcy Hobbita, Silmarilliona, a przede wszystkim fantastycznej epopei Władca Pierścieni, która niedawno w plebiscycie brytyjskiej publiczności została uznana za najważniejszą książkę XX wieku. W odróżnieniu od "oficjalnej" biografii pióra Humphreya...

W odróżnieniu od "oficjalnej" biografii pióra Humphreya Carpentera (wydanej w Polsce pod tytułem J. R. R. Tolkien. Wizjoner i marzyciel), książka Daniela Grotty nie tylko ukazuje mało znane epizody z życia Tolkiena - m.in. z jego lat studenckich w Oksfordzie, a także z okresu spędzonego w okopach I wojny światowej - lecz także stawia interesujące hipotezy na temat przyczyn niezwykłego powodzenia, jakim od przeszło czterdziestu lat Władca Pierścieni cieszy się wśród czytelników na całym świecie.

[opis wydawcy]

| 2015-04-01
Na półkach: Biografie, Przeczytane

Jak dla mnie jedna z lepszych. Nie jest to wielkie tomiszcze pełne dat i encyklopedycznych faktów, ale ludzkim językiem napisana opowieść o człowieku. A że człowiek był nietuzinkowy, to i książka jest ciekawa, napisana miłym i płynącym językiem.

Maciej | 2013-06-13
Przeczytana: 2012 rok

Dobra, krótka i konkretna biografia, potrafi zachwycić życiorysem
J.R.R. Tolkiena

Hub | 2012-01-02
Przeczytana: 2009 rok

To dobra, ale nie bardzo dobra książka. Oprócz rzetelnego pióra i uczciwej pracy, którą twórca zadedykowal książce, niewiele można powiedzieć o niej: nie porywa, nie odkrywa/interpretuje od nowa twórczości czy jej kontekstu biograficznego. Informatorium.

Joanna Królowa | 2016-11-18
Przeczytana: 30 listopada 2016