Ogień, lód i żelazo. Historia intryg i wojen, która zainspirowała "Grę o tron"

Okładka książki Ogień, lód i żelazo. Historia intryg i wojen, która zainspirowała "Grę o tron" Ed West
Ed West Wydawnictwo: Znak Horyzont powieść historyczna
powieść historyczna
Iron, Fire, and Ice: The Real History that Inspired Game of Thrones
Znak Horyzont
2022-10-03
2022-10-03
Grzegorz Siwek
średniowiecze intrygi królowie

Historia niejedno ma imię i wielokrotnie potrafi zaskoczyć, a cóż się dzieję, gdy tacy autorzy jak George R.R. Martin pisząc swój sławny cykl, biorą pod lupę faktyczne zdarzenia ubierając je później w kostium fantasy? Otóż dzieją się rzeczy bardzo zbliżone rzeczywistości, bowiem był już kiedyś młody król ruszający na wojnę przeciwko mordercom swego ojca, były już najazdy dzikich plemion, były nawet uczty, których końcem była śmierć, a nawet swoje miejsce znalazły tam sadystyczni władcy będący największym koszmarem poddanych. Tak więc wszystko już było i trwa nadal w wyobraźni literackiej.

Autor niniejszego opracowania Ed West wziął na tapet bardzo interesujący temat, ponieważ postanowił skonfrontować historyczne wydarzenia i postaci z tym, co stworzył w "Pieśni lodu i ognia" Martin, i na światło dzienne wyciągnął jawne analogię do których wspomniany pisarz sam się otwarcie przyznał. Tym samym do rąk trafiła mi książka stanowiącą szereg ciekawostek dotyczących przede wszystkim wojen i intryg średniowiecznej Europy, choć swoją rolę zaliczyły też czasy antyku, czego już nie uwzględniło polskie tłumaczenie i wydawnictwo, co jest trochę mylnym zabiegiem. Pomijając jednakże ten fakt, to przyznać muszę, iż opracowanie Westa wywiązało się ze swego zadania dobrze, bowiem wiele rzeczy z historii takiej Anglii czy Francji mi przypomniało, równie wiele nowych informacji mi przybyło, toteż przyjemnością było odkrywanie kart tej dość specyficznej układanki nie idącą drogą chronologicznych rozdziałów, zachowując przez to swój oryginalny charakter, który pewnie nie każdemu przypadnie do gustu.

Autor książki dużo miejsca zostawia też tak ważkim wątkom w historii Anglii, jak Wojna Dwóch Róż oraz Wojna Stuletnia, stanowiących ważne paliwo inspiracji dla Martina tworzącego świat Westeros. Te i inne składowe z różnych stron świata, bo już nie tylko samej Europy, sprawiły, że książki, a później serial "Gra o Tron" znacząco zapisały się w szerokiej popkulturze. Ilość wydarzeń umieszczonych w książce Westa mnie jako miłośnika historii zachwyciła bogactwem treści, ale też pozwoliła połączyć różne wątki, by dalej szukać łączników między faktami a literacką wyobraźnią, której upust dał Martin w swym nieskończonym wciąż cyklu.

Nie dla mnie. Spodziewałem się powieści osadzonej w historii, a tu jakiś dziwny twór

Mam dość spory problem z tą książką, ponieważ jest ona z jednej strony ciekawa, a z drugiej - mam wrażenie - kompletnie nieprzemyślana. Rozdziały są niezwykle chaotyczne, momentami idzie zgubić się w gąszczu imion, nazwisk, nazw geograficznych i dat. Przede wszystkim brakuje mi tu dodatkowego opracowania tego ogromu informacji w formie graficznej, pod postacią map i drzew genealogicznych. Znacznie ułatwiłoby to odbiór tak treściwej książki. Także mam wrażenie, że samą treść dałoby radę dokładniej uporządkować, aby na przestrzeni jednej strony w każdym akapicie nie skakać z tematu na temat.
Natomiast na plus zdecydowanie trzeba wymienić samą ilość materiału tu przedstawionego. Wiele opowieści jest interesujących, choć jak ktoś wcześniej już wspominał, dla osób mających głębsze pojęcie o historii średniowiecza będzie to raczej powtórka wydarzeń historycznych, a nie poznawanie nowych tematów.

Książka nie jest zła, ale nie jest do końca tym czego się spodziewałem.
Może spodobać się osobom zainteresowanym historią - chociaż z punktu widzenia historyka dość chaotyczne przeskakiwanie po tematach, okresach i rejonach świata.
Osoby zapoznane z literaturą historyczną (szczególnie o okresie średniowiecza),zbyt dużo nowych rzeczy się nie dowiedzą - zrobią sobie za to szybką powtórkę, ale osoby które nie znają przedstawionych wydarzeń i realiów z literatury historycznej mogą się dowiedzieć dużo i to w dość "skondensowanej" wersji - zamiast kilku książek historycznych wystarczy ta jedna - czego tu nie ma: głównie średniowieczna Anglia i Francja, ale i coś o starożytnym Rzymie, starożytnej Grecji i Sparcie, Hunach, Wikingach, Imperium Mongolskim, Marco Polo, Bizancjum, muzułmańskim Al-Andalus, Turkach, a nawet wyprawach krzyżowych i Templariuszach)
Z kolei zainteresowani głównie realiami świata "Gry o tron" mogą być trochę rozczarowani, mniej odniesień do rzeczywistości świata stworzonego przez Martina niż się spodziewałem, a niektóre z nich takie trochę nikłe i nieco na siłę.

Książka nie jest zła, ale nie jest do końca tym czego się spodziewałem.

Książka jest dobra, miała potencjał żeby być nawet bardzo dobra, ale decyzja o tym żeby porzucić jakąkolwiek chronologię skutecznie ten potencjał przekreśliła. Autor skacze radośnie pomiędzy stuleciami i niezbyt przejmuje się tym, czy czytelnik się nie pogubi. Są rozdziały które wciągają i czyta się je z przyjemnością, ale są też takie które naprawdę męczą.

Książkę okropnie wymęczyłem do końca tylko dlatego, że lubię historię. Jednak pomimo mojej słabości do historii ilość przeskoków czasowych jakich użył autor jest dla mnie nie do pomyślenia. Zamiast przedstawić historię w chronologicznie to opisuje wydarzenia Wilhelma Zdobywcy, żeby cofnąć się do starożytności, aby po tym wrócić do Wojny Róż, jednak po zakończeniu rozdziału cofamy się znowu do czasów Sasów. Mi jako osobie lubiącej historię często gubiłem się w tym co pisze autor i jak pisze. Ilość imion i nazwisk również nie pomaga. Spodziewałem się czegoś innego

Książka, która nieco wyjaśnia skąd Martin czerpał część pomysłów do "Gry o tron".
Niby jest dużo historii podobnych, ale autor napisał to w sposób straszliwie chaotyczny i momentami można się pogubić. Każdy rozdział opisuje jakąś historię, którą zaczerpnął Martin, ale jest to strasznie pomieszane. Raz mamy Anglię i jakiś wątek, potem przeskakujemy do Francji, by za chwilę wrócić do Anglii. Uważam, że o wiele lepiej by się czytało, gdyby był zachowany porządek i chronologia.

Ogromne rozczarowanie. W całej książce 90% rzeczy dotyczy historii Anglii. Odwołania do "Gry o tron" są zrobione na zasadzie: 1 zdanie dotyczące książki/serialu, a następnie parę stron o historii. Wiem, że taki był zamysł, ale dla mnie to zwykłe nabijanie książki pod sztandarem analogii do Pieśni Lodu i Ognia.

Ed West odsłania zaistniałe wydarzenia historyczne, które posłużyły - lub mogły posłużyć - jako inspiracje dla cyklu "Pieśń Lodu i Ognia". Autor przygląda się średniowiecznemu światu, przełomowym wydarzeniom z zakresu ówczesnej polityki, oraz prądom społecznym i kulturowym, które - o czym często wspominał sam George R. R. Martin - znalazły swoje odzwierciedlenie w fantastycznej historii krainy Westeros.

Ponadto West przygląda się bacznie postaciom, których losy, jako żywo przypominają (często tragiczne!) "życiorysy" bohaterów książkowej serii Martina. Tak więc czytelnik ma okazję poznać historyczne pierwowzory Targaryenów, Starków i Lannisterów.

Doskonała publikacja, zarówno dla wielbicieli serii książkowej Georga R. R. Martina, jej serialowej adaptacji i czytelników lubujących się w dobrze napisanej literaturze historycznej. Polecam!

Książka jak dla mnie jest genialna. Świetny język, ciekawe przedstawienie tematu, dodatkowo można odnieść wrażenie, że wraz z autorem oglądamy średniowieczne ulice.

Historia podzielona jest na logiczne rozdziały, dodatkowym elementem są cytaty zaczerpnięte z wypowiedzi różnych bohaterów.

Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa dla fanów, nie tylko “Gry o tron”, ale w ogóle historii.

• Historyczne
  • Brak Legimi A
  • POSIADAM
  • Popularnonaukowe

Ed West Ogień, lód i żelazo. Historia intryg i wojen, która zainspirowała "Grę o tron" Zobacz więcej