Dzień, w którym umarło słońce

Okładka książki Dzień, w którym umarło słońce Yan Lianke
Okładka książki Dzień, w którym umarło słońce
Yan Lianke Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Dalekiego Wschodu literatura piękna
Proza Dalekiego Wschodu
2019-11-19
9788381963480
Joanna Krenz
literatura chińska

Powieść zdołuje, sponiewiera, zachwyci, odepchnie, przykuje, sprawi, że czytelnik poczuje, zobaczy, usłyszy, to , czego wolałby nie czuć, nie widzieć i nie słyszeć.
Fantastyczne metafory, porównania (z pewnością ma w tym duży udział tłumaczka – Joanna Krenz),które, jak sądzę, żadnemu europejskiemu pisarzowi nawet nie przyszłyby na myśl.
Mistrzowskie tworzenie klimatu, atmosfery, nie mówiąc o pomyśle.
Chwilami nuży pewna (wydaje się, że wpisana w narrację) monotonia, która wprowadza czytelnika coraz głębiej w historię, w coś podobnego do transu, który zmusza do dalszego czytania.
Jedna z tych książek, które czepiają się pamięci, nawet niechciane.

Mistrzowskie tworzenie klimatu,...

To druga przeczytana przeze mnie książka Liankego i druga, która mnie wymęczyła. I ponownie nie potrafię jej ocenić. Z jednej strony to proza świetnie napisana, bez umilania i wybielania i to dobrze, a z drugiej tak ciężka gatunkowo, że nie można o niej powiedzieć, że jest dobra. Jak czytałam "Sen wioski Ding" tego autora, ogromne wrażenie na mnie zrobiło, że ktoś opisuje tak dosadnie, mocno i wprost poważny problem, jakim była epidemia AIDS. W przypadku "Dnia..." znowu mamy historię trudną, czarną, przerażającą. Znowu autor pokazuje bród, smród, zło i brak nadziei. I teraz się zastanawiam, z pełną świadomością tego jak prawdopodobnie wygląda życie na chińskiej wsi, na ile jest w tym pisaniu opowieści o tym, o czym teoretycznie opowiada powieść, a ile frustracji i nieszczęścia samego autora. Po lekturze mam uczucie krztuszenia się wymiocinami, absolutnej depresji i załamania nerwowego. Jeżeli było to zamierzone, to dla mnie ta książka jest za ciężka. Jeżeli nie i jest to nieuświadomione przeżywanie świata przez autora, to ja nie wiem, czy chcę w tym uczestniczyć. Tak czy inaczej, ciężar jest ogromny, a sama powieść bardzo dobrze skonstruowana i napisana. Ocenić nie potrafię czy to dobra książka, bo dla mnie to zupełnie inny wymiar niż dobra - zła.

Po lekturze kolejnej powieści chińskiego pisarza skłaniam się ku tezie, że dla literatury z tego kraju ludzkie życie to rozpacz na zmianę z piekłem. Czytanie Yana wywołuje chęć zwymiotowania na zmianę z chęcią wyrzucenia tej książki przez okno, ze sporym zamachem. Nie dlatego, że jest zła, ale dlatego, że dusi i przygniata, ciemne chmury sprowadza i trujące wyziewy roztacza. Nie chodzi o to, że brak w niej prostych fabułek typu "słit focia", optymizmu i happy endów. Chodzi o to, że jest w niej rodzaj magicznej siły wysysającej z czytelnika nadzieję, zadającej kłam przekonaniu, że ranek wstanie, a słońce wzejdzie. Może to siła tej prozy, niewątpliwie dobrze skonstruowanej, i na pewno mrocznej nie bez powodu, można bowiem sądzić, że przeciętny Chińczyk (jak i przeciętny Rosjanin) przez wieki w niewielkim stopniu doświadczał zdarzeń usprawiedliwiających nadzieję. Może potrzebna jest nam, takim zwykłym Europejczykom, wizyta w świecie bez drzwi i okien, gdzie do wyboru ma się tylko dżumę lub cholerę, gdzie ani żyć, ani umrzeć spokojnie nie można.
Oczywiście, że chiński świat nie jest tak jednowymiarowy, że jest tam i kolor, i jasność, i kwitnienie, ale pisarz Yan nie to chce pokazywać, nie to go do pisania zmusza, lecz chiński ból. Może to terapia dla autora i dla narodu? Może to terapia dla nas wszystkich?
Lektura "Dnia, w którym..." wciąż przywodziła na myśl obrazy z "Wesela", chocholi taniec kojarzył się z somnambulizmem w powieści, tyle że bohaterowie Wyspiańskiego bezskutecznie, co prawda, usiłowali pozbyć się ruskiego buta z własnych karków, a Chińczycy? Czy Chińczycy mogą pozbyć całej otaczającej ich rzeczywistości, bo ona CAŁA ich torturuje?
Oto powieść do długich rozważań i, miejmy nadzieję, dyskusji.

Moje pierwsze spotkanie z autorem.
Nie ukrywam, książka jest makabryczna, pojawiają się elementy, które niektórych z Was mogą mocno odepchnąć.
Fabuła jest mistrzowska - dość proste elementy połączone ze sobą w taki sposób, że bardzo bardzo wciąga. Dobrze stopniuje napięcie, przygląda się wykreowanej sytuacji (lunatykowanie) z różnych stron.
Książka jest przypowieścią, ale do mnie dotarło to niestety koło dwusetnej strony, trochę późno.

Dla tych, którzy się nie przerażą. I dla dociekliwych.

Moje pierwsze spotkanie z autorem.
Książka jest przypowieścią,...

Ciężka we fragmentach, intrygująca w całości.

Ciężka we fragmentach, intrygująca w całości.

2097

Pierwsze moje zetknięcie z pisarzem i niestety nie dałam rady. Przeczytałam około 70 stron i utknęłam. Próbowałam, nawet kilka razy, ruszyć dalej ale coś we mnie protestowało, wręcz odrzucało mnie od lektury. Nie czuję się więc uprawniona do oceny, bo być może - czego absolutnie nie wykluczam - sumarycznie jest to dobra książka, niemniej moja psychika powiedziała stanowcze „nie”. I nie jest tak, żebym unikała nieprzyjemnych tematów, czy była przewrażliwiona, jednak jest w tej książce, może w sposobie pisania, coś takiego co mnie na nią zablokowało, zamknęło. Uznałam więc, że nie muszę , że widocznie trzeba odpuścić. Szkoda, bo w tej sytuacji pewnie będę omijała inne książki autorstwa tego podobno dobrego pisarza.

Niedzielę rozpoczęłam, udając się na Warszawskie Targi Książki, a skończyłam najnowszą lekturą Yana Lianke. Deszczowy poniedziałek, kiedy to pochmurne niebo zasłaniają szczelnie szare chmury, wydaje się idealny, żeby napisać kilka słów na temat "Dnia, w którym umarło słońce".

Każda przeczytana książka chińskiego pisarza wzmaga apetyt na kolejną, a równocześnie rośnie pewna obawa przez rozczarowaniem lekturą. "Dzień, w którym umarło słońce" przekonywał mnie do siebie powoli, początkowo byłam daleka od zachwytów.

Oto w maleńkiej, położonej w górach wiosce spokojny żywot wiedzie Li Niannian. Jego rodzice wytwarzają ozdoby funeralne, zaś bogaty wujek prowadzi krematorium. Wiedzie mu się tym lepiej, że zgodnie z rozporządzeniem rządu zabroniono tradycyjnych pochówków, możliwe jest jedynie spopielanie zwłok.

Pewnego dnia żywot wioski zostaje zakłócony, gdyż pojawiają się pierwsze przypadki lunatykowania. Spokojni mieszkańcy przemieniają się w istoty zawieszone na pograniczu snu i świadomości, zdolne do najdziwniejszych, niewytłumaczalnych i brutalnych czynów.

Lianke umieszcza w powieści również samego siebie oraz liczne odniesienia do swojej wcześniejszej twórczości. Patrzy na własną osobę z dystansem i ironią, co czyni powieść jeszcze dziwniejszą, dającą się odczytać na wielu płaszczyznach interpretacyjnych.

Najistotniejsze jest jednak to, że z czasem fabuła nabiera rozpędu. Opowieść o lunatykach staje się zwierciadłem, w którym odbija się oblicze naszego świata. Szczególnie mocno przypomniały mi się reportaże Jeana Hatzfelda, piszącego o rwandyjskiej rzezi. Być może zdradzam coś z fabuły, ale końcówka naprawdę mocno zapada w pamięć.

Pozwolę sobie także na dość swobodną refleksję, bowiem mam wrażenie, że Yana Lianke łączy z innym popularnym chińskim pisarzem - Cixinem Liu poczucie nieuchronnej, nadchodzącej niespodziewanie katastrofy. W ich prozie jednostka nie funkcjonuje jako samodzielny byt, ale pozostaje członkiem społeczności, podporządkowując się woli tłumu.

W ramach podsumowania dodam tylko, że "Dzień, w którym umarło słońce" nie zawiódł moich oczekiwań, a Lianke pozostaje autorem, którego książki można kupować w ciemno.

• Literatura chińska
  • Literatura piękna
  • Chiny
  • PIW

Dodaj cytat z książki Dzień, w którym umarło słońce