Ugotować niedźwiedzia

Marta Rey–Radlińska

Wyróżniona opinia i

Ugotować niedźwiedzia

przeczytanych książek 136 napisanych opinii 92

Niesamowity był ten kryminał, do końca gubiłam się kim jest prawdziwy sprawca. Jednocześnie mamy odwzorowane życie Finów i Saamów w XIX wieku, warunki ich życia, co jest bardzo ciekawe. Do tego historia została oparta na prawdziwych postaciach, co dodaje kolejnego smaczku tej książce.

Książka, a szczególnie zakończenie trochę mnie rozczarowały. W trakcie czytania kilka razy chciałam przerwać lekturę.

Historyczny kryminał, rozprawka filozoficzna, wywód teologiczny, a przy okazji dobra powieść w skandynawskim klimacie.

W małej wiosce za wyrocznię uważany jest zwykle dostojnik kościelny, jako jedyny wykształcony, jako jeden z niewielu umiejący czytać. Tym samym we wszystkie ważne rzeczy we wsi angażuje się inteligentny pastor Laestadius (vel wyrocznia) z pomocą wiernego giermka Jussiego. Chłopak jednak ma swoje problemy, przez które jest źle postrzegany przez mieszkańców wioski. Na domiar złego którejś nocy ginie w lesie młoda dziewczyna, a wina spada na anonimowego niedźwiedzia, który na szczęście zostaje szybko złapany i przykładnie ukarany. Tylko czy słusznie? Czy za swoją winę? Wiadomo że nie, bo złoczyńcę łapie się na końcu. Okazuje się, że śmierć dziewczyny jest pistoletem startowym dla kolejnych wydarzeń, których świadkami jesteśmy. A w tym wszystkim głos zabiera pastor, który drwi z nieudolności miejscowych policjantów i wytyka błędy w śledztwie. Ba! Bez niego w ogóle o żadnym śledztwie nie byłoby mowy.

Ta powieść jest gęstym miksem gatunkowym. Osią obrotu jest pewna zbrodnia i wokół niej opleciona jest cała fabuła. Dodatkowo obserwujemy tę małą społeczność w określonym momencie w historii i jak przez szkło powiększające widzimy sytuację społeczną w Europie w XIX wieku. Do tego jest masa monologów dotyczących sensu istnienia, miłości do książek, do Boga, etc. Jest też wiele odniesień do człowieka i jego psychiki w ogóle. I wszystkie te elementy są świetnie wyważone.

Ja nie mogłam uwolnić się od przedziwnego poczucia, że ten klimat, który buduje autor, sposób pisania, emocje są bliskie temu, co czułam w trakcie czytania Empuzjonu Olgi Tokarczuk – to oczywiście subiektywne wrażenie. Tak jak w Empuzjonie czułam tę niesamowitą wilgoć w powietrzu, przejmujący chłód, tak i tutaj czułam powietrze przeszyte lodem i wszechobecne zimno. Dodać należy, że jesteśmy na miejscu wydarzeń latem i jesienią.

Niemi wymyślił banalną historię, która przestaje być banalna, gdy wsiąkamy w atmosferę miejsca, charaktery postaci i czasy, w jakich się znajdujemy. Ona się niby snuje, ale tak naprawdę osacza czytelnika. Pozornie nic się nie dzieje, a w głowach bohaterów rozgrywają się regularne bitwy. Bardzo podobało mi się rozwiązanie zagadki i sposób dotarcia do niego. Dobre wrażenie na mnie zrobił też sposób budowania postaci i ich niejednoznaczność. Do tego typowo skandynawska zmowa milczenia wśród zamkniętej na małej przestrzeni grupy ludzi. Bardzo dobre.

Powieść czyta się też płynnie i sprawnie ze względu na krótkie rozdziały i narrację prowadzoną z kilku stron. To nadaje dynamiki i wymusza na nas szybką weryfikację postaw i naszego toku rozumowania.

Spodziewałam się nudnej powieści historycznej z przestylizowanym językiem, którą rzucę po kilku stronach, a dostałam zaskakująco przemyślaną literaturę piękną, która ciągle siedzi mi w głowie. Polecam!

Laponia. 1852 r. Wioską, w której parafią kieruje pastor Lars Levi Læstadius wstrząsa tragiczna wiadomość. W pobliskich moczarach znaleziono zwłoki młodej dziewczyny. Choć mieszkańcy uważają, że została zaatakowana przez niedźwiedzia , to zdaniem Læstadiusa padła ona ofiarą morderstwa. Niebawem w wiosce dochodzi do kolejnych zbrodni. Pastor oraz jego uczeń Jussi postanawiają rozwikłać sprawę. Jednocześnie duchowny musi mierzyć się z niechęcią ze strony mieszkańców, którym nie podoba się jego działalność religijna.

"Ugotować niedźwiedzia" jest to książka będąca połączeniem podań ludowych, kryminału i powieści filozoficznej z wątkiem biograficznym. Jej główny bohater Lars Levi Læstadius (1800-1861) był bowiem pastorem i botanikiem, a także założycielem religijnego ruchu odrodzeniowego nazywanego laestadianizmem (określano również jako ruch przebudzonych). Powieść ta ukazuje obraz zamkniętej społeczności, którą rządzi przemoc. Rdzenni mieszkańcy są traktowani w niej jako osoby niższej kategorii, zaś biedni nie mogą liczyć na niczyją pomoc i są pozostawieni samym sobie. W miejscu tym brakuje zrozumienia, zaś urzędnicy i włodarz wioski uważają, że każdy problem da się rozwiązać za pomocą pieniędzy lub zamiatając go pod dywan. Za wszelką cenę próbują oni utrudnić, a nawet uniemożliwić prowadzone przez pastora oraz Jussiego. Na dodatek z niechęcią odnoszą się do nauk głoszonych przez duchownego i próbują wszystkiego, by go się pozbyć.

"Ugotować niedźwiedzia" to pełna emocji i zmuszająca do refleksji książka o skomplikowanej naturze człowieka i wizji zbiorowości, którą kierują ludzie pozbawieni ciepłych uczuć i jakichkolwiek odruchów moralnych. Przykuwa uwagę sprawną narracją, zaskakującymi przemyśleniami oraz mrocznym klimatem. Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych książek, jeśli chodzi o "Serię z Żurawiem".

Jednak nie trafił swój na swego.

Może dlatego, że czytałam „niedźwiedzia” w sąsiedztwie dwóch książek o morderczych wątkach głównych – „Tytusa Andronikusa” i „Braci Karamazow” – dlatego, już z powodu tego genialnego (dla mnie) pod względem literackim towarzystwa, „niedźwiedź” nie miał zbyt dużych szans?
Jeżeli początek mnie zainteresował i zaciekawił poprzez postać tajemniczego „asystenta” pastora - Jussiego, to potem już wszystko toczyło się nie tak jak lubię.

Piękny język, z którym wystartował Mikael Niemi został później zbrukany różnymi zbyt dosadnymi i naturalistycznymi opisami, które nijak nie pasowały mi do tej początkowej poetyczności. Nie jestem także fanką brutalnych opisów pobić i obrażeń. Zmęczył mnie „siódmy zmysł” pastora oraz stereotypowa rywalizacja pomiędzy śledczymi (pastor kontra lokalny stróż prawa).

Zakończenie też nie do końca było zrozumiałe. Zachowanie Marii wydało mi się dziwaczne.

Jeszcze na początku, wtedy, gdy czytałam z ciekawością podobał mi się opis wiejskiej zabawy, a szczególnie fragment opisujący śpiew młodziutkiego solisty.

I to by było na tyle.

Jednak nie trafił swój na swego.

Jeżeli początek mnie zainteresował i zaciekawił poprzez postać...

Poruszająca historia, trzymająca do końca w napięciu.
Połączenie kryminału z filozoficznymi rozważaniami o życiu, świecie i zmianach, które nadchodzą. Ciekawie poprowadzona akcja, pastor - detektyw wyprzedzający swoje czasy.
Zakończenie zaskakujące, ale chyba do całości było potrzebne takie a nie inne.

Poruszająca historia, trzymająca do końca w napięciu.
Zakończenie zaskakujące, ale chyba do całości było potrzebne takie a nie inne.

Mam mieszane uczucia, piękna literacko, ale połączenie biograficznego wątku pastora Læstadiusa, kryminału i przesądów ludowych nie do końca mnie przekonało. Nawet miałaby szansę na zachwyt, gdyby nie finał -nie będę spojlerować, ale nie znoszę takich zakończeń.

Doskonała, mega wciągająca opowieść od której bardzo trudno było mi się oderwać by spać, pracować itd.
Piękny język, cudne zdania, świetnie wykreowane postaci, trzymająca w napięciu, zupełnie nieoczywista historia - to są atuty tej powieści.
Polecam.
Jedyna w swoim rodzaju.

Przeczytana w ramach Czytania Synchronicznego:

Polecam.
Jedyna w swoim rodzaju.

Przeczytana w ramach Czytania...

Magda🦙: Dzisiaj zapraszam na mroźną Północ, do małej szwedzkiej wioski zaraz pod kołem podbiegunowym, której mieszkańcy bardzo chcą się znaleźć w stanie łaski, chociaż do świętości im daleko 👼

🐻 UGOTOWAĆ NIEDŹWIEDZIA 🐻

Powieść kryminalna w kostiumie etniczno-historycznym rozegrana w krainie, którą większość z nas kojarzy ze Świętym Mikołajem. Tytułowy niedźwiedź, jak się domyślacie będzie głównym podejrzanym. Czy ma większe szanse obrony przed oskarżeniami niż człowiek? Czym odeprzeć zarzut, gdy niedźwiedź nie mówi, a we wsi panuje zmowa milczenia? 🤔

📝FABUŁA📝
W spokojnej parafii pastora Læstadiusa dochodzi do morderstwa. Na pobliskich bagnach znaleziono zwłoki młodej dziewczyny. Szybkie śledztwo bezkompromisowo wskazuje, że dziewka padła ofiarą niedźwiedzia. Jako że tłum lubi szybkie rozwiązania, każdy jest przekonany, że wystarczy złapać winne zwierzę, aby pomścić niewinną śmierć. Pastora nie przekonuje jednak ten scenariusz i wraz ze swoim pomocnikiem Jussim powoli, acz bardzo skutecznie zaczynają dochodzić do prawdy.

Motyw kryminalny nie gra wcale pierwszych skrzypiec u Niemiego. Cała historia jest wariacją na temat życia pastora Læstadiusa - postaci historycznej, założyciela Ruchu odrodzenia. Znajdziemy tutaj też nawiązania o stosunku ludności północy do plemion pierwotnych, drugi z głównych bohaterów - przygarnięty przez pastora, Jussi jest z pochodzenia Saamem. Całość jest zamknięta w rozważaniach filozoficzno-duchowych nad zwierzęcością ludzkiej natury i determinizmem pochodzenia.

🙋🏻‍♂️DLA KOGO🙋🏻‍♀️
Dla miłośników skandynawskiego kryminału z dozą literatury pięknej

🐻 UGOTOWAĆ NIEDŹWIEDZIA 🐻

1852 rok, Szwecja, pastor i jego pomocnik Jussi badają rośliny. Jussi został znaleziony przez pastora i przygarnięty. Teraz pastor spędza z nim wiele czasu, nauczył go czytać i zachęca go do dalszej nauki. Na bagnach znaleziono zwłoki młodej dziewczyny. Wstępne oględziny wskazują niedźwiedzia, ale pastor ma wiele wątpliwości. Wkrótce okaże się, że ma rację. Dochodzi do następnego morderstwa. Nie jest to tylko kryminał. Autor ukazuje mroczny portret małej społeczności, nadużycia władzy, przemoc, strach, pijaństwo i pogarda wobec rdzennej ludności.

• Do kupienia
  • Przeczytane 2022