Całusy Lenina

Okładka książki Całusy Lenina
Yan Lianke Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Dalekiego Wschodu literatura piękna
literatura piękna
9788381961608
Katarzyna Sarek
literatura chińska

więcej Więcej

Mam mieszane uczucia, książka wydaje się sztuczna, "literacka"- choć autor w postscriptum neguje wartość realizmu. Ale przede wszystkim jest za długa, brak jej zwartości. Nie jest to książka zła, ale nie jest też, moim zdaniem, wybitna. Opisane w niej zło mało porusza.

Państwowy Instytut Wydawniczy narzucił sobie szalone tempo publikacji kolejnych powieści Yana Lianke. W niespełna dwa lata na półkach polskich księgarń pojawiły się aż cztery tytuły, kolejno „Sen wioski Ding”, „Kroniki eksplozji”, „Czteroksiąg” i „Całusy Lenina”. Droga do przetłumaczenia całości dokonań twórczych wybitnego pisarza z Chin jest jednak daleka. Do 2020 roku...

Książka opowiada o mieszkańcach chińskiej wioski Żywot, w której mieszkają kalecy. Miejscowy starosta tworzy z nich grupę która objeżdża chiny z spektaklami aby ufundować zakup mumii Lenina.

Pierwszy raz czytałem książke chińskiego autora, było to troszkę inne doświadczenie niż to do którego jestem przyzwyczajony - nie wiem czy to kwestia 'chińskości', autora czy też tego...

Okładka konkret :D

• Literatura chińska