A kiedy zniknie pustynia

Okładka książki A kiedy zniknie pustynia Marie Pavlenko
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki A kiedy zniknie pustynia
Marie Pavlenko Wydawnictwo: We need YA literatura młodzieżowa
literatura francuska

Wyróżniona opinia i

A kiedy zniknie pustynia

przeczytanych książek 339 napisanych opinii 246

Możliwe, że to wina tłumaczenia, ale książka ta była ciężka do zrozumienia. Wszystko dzieje się chaotycznie i czasem nawet niezrozumiale. Pomysł na książkę miał ogromny potencjał. Tytuł oraz opis książki zachęciły mnie i myślałem, że trafiam na dobrą pozycję. Niestety się myliłem. Brakowało mi tutaj wszystkiego po trochu, postacie były naprawdę słabo przedstawione, najlepiej mogliśmy poznać główną bohaterkę, (to przynajmniej tyle) obserwować jej czyny i sposób myślenia. Dostaliśmy bohaterkę, do której łatwo jest się przywiązać i ją rozumieć. Liczyłem na coś zdecydowanie lepszego.

Ja wiem, ze nie o to tam chodziło, ale brakowalo mi jakos bardziej rozbudowanego swiata. Gdyby nie to, ze przeczytałam opis na okladce, to bym w sumie nie zdawala sobie sprawy z ciężkich warunkow w tamtym miejscu bo opisy byly strasznie suche i mało oddziałujące na wyobraźnię. Szoknelam kiedy nagle ktos skorzystal z butli z tlenem. Tak samo samotna wyprawa samai jakos tak nieprzekonująco wypadla, moze i bulka z maslem to nie byla ale wciaz - nie kupuje tego. Zostawiam jednak 4 gwiazdki, bo sam koncept zaciekawił

Cudowna, wzruszająca, bardzo inteligentna książka. Wątek przyrody jest bardzo ciekawy, jak cała książka. Jej przekaz poruszył mnie dogłębnie. Daje do myślenia i zmusza do refleksji. Bardzo wciągająca, język w pełni zrozumiały, na spokojnie może przeczytać ją młodsza osoba. Jestem zakochana.

Książka zdecydowanie należy to lekkich lektur na jeden czy dwa wieczory. Wzruszyła mnie przekazem oraz swego rodzaju prostotą. Polecam, szczególnie młodszym czytelnikom.

Jeśli ktoś mówi o tej książce „nudna” to naprawdę nie zrozumiał jej przekazu. Nie każda książka musi mieć zwroty akcji, żeby była dobra. „A kiedy zniknie pustynia” to alarm do naszych głupich głów, żebyśmy w końcu przestali niszczyć Ziemię, bo przyjdzie następnym pokoleniom żyć, jak plemieniu na pustyni.

Autorka kreśli w książce dystopijną wizję świata, w którym Ziemia na skutek wyniszczających działań ludzi, zamieniła się w wielką pustynię. Życie na niej jest bardzo trudne, brakuje wody, tlenu, wyginęły zwierzęta, rośliny. W tej rzeczywistości drzewa są unikatowym towarem, na który się poluje. Sami przyznacie, że brzmi to przerażająco? Tym bardziej, że naprawdę może tak być...

Dla mnie największą zaletą "A kiedy zniknie pustynia" jest jej język oraz przesłanie. Marie Pavlenko ma bardzo plastyczny, poetycki styl pisania. I choć to proza, momentami miałam wrażenie jakbym czytała miłosny wiersz o naturze.
Autorka sprawiła też, że poczułam ten wszechobecny upał, piasek, pragnienie, głód. Ta sensoryka sprawia, że tym mocniej wybrzmiewa proekologiczne przesłanie tej książki.

Powieść ta skierowana jest dla młodzieży, ale myślę, że spodoba się też dorosłym odbiorcom, szczególnie tym, dla których ważny jest temat ochrony natury oraz tym, którzy gustują w dystopijnych książkach.

Niesamowita historia, niezwykle poruszająca i skłaniająca do refleksji.
Nie jest to książka, w której doszukujemy się wielkiej akcji i rozumiem, że wielu osobom wydaje się ona nudna. Ale jest to książka z gatunku, której nikt nie chciał a każdy potrzebował.
W dzisiejszych czasach ludzie są tak ślepi, rządni bogactw i władzy, że nie dostrzega się tego co ma się na około. Ta książka właśnie pokazuje, co może się wydarzyć, jeśli nie zaczniemy doceniać i dbać o to co nas otacza.

Niesamowita historia, niezwykle poruszająca i skłaniająca do refleksji.

Trochę nudna, prawdę mówiąc nic tutaj jakoś specjalnie się nie dzieje. Mamy tutaj historię dziewczyny która po prostu podróżuje przez tytułową pustynię i ma przygody (chodzi o te najważniejsze drzewa). Tak to nic porywającego, ale cool. Także nie spodziewajcie się jakieś ''wow :0'', bo jest to zbyt prosta historia na to, nie ma tutaj żadnej akcji która mogłaby trzymać w napięciu. Duże litery i mało tekstu na kartkach; dobre rozwiązanie dla osób które zaczynają czytać XD. Ale nie jakieś porywające, choć mi się podobało

mega fajna. Odczepcie się od niej

mega fajna. Odczepcie się od niej

totalnie nie tego się spodziewałam i teraz nie wiem co o niej myśleć

totalnie nie tego się spodziewałam i teraz nie wiem co o niej myśleć

• Przeczytane w 2022

Dodaj cytat z książki A kiedy zniknie pustynia