Diego i Frida

Okładka książki Diego i Frida
Jean-Marie Gustave Le Clézio Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Fortuna i fatum
Tytuł oryginału:
Diego et Frida
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2009-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-09-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374146944
Tłumacz:
Katarzyna Bartkiewicz
Tagi:
Frida Kahlo Diego Rivera kultura Meksyku sztuka malarstwo malarze biografia
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
155 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
161
117

Na półkach:

„Najbardziej wytrwałym towarzyszem jej życia było cierpienie” – pisała biografka Fridy Kahlo Rauda Jamis. O Fridzie i jej towarzyszu – cierpieniu, bólu i samotności - ale przede wszystkim o Diegu, traktuje niedawno wydana książka J.M.G. Le Clezio „Diego i Frida”, czyli opowieść o związku słonia i gołębicy.

Diego Rivera słynął ze swojej miłości do kobiet, czego konsekwencją były liczne romanse, złamane serca i rozpady małżeństw. Patrząc na jego zdjęcia trudno dostrzec to „coś”, co urzekało młode, piękne, a często także bardzo utalentowane kobiety, takie jak Frida.

„Wielki”. To słowo jako pierwsze ciśnie mi się na usta, gdy pomyślę o grubym twórcy murali. „Krucha” – myślę patrząc na autoportrety meksykańskiej malarki. Sekret Diego musiał być ukryty gdzieś poza jego powierzchownością. Talent, sława, odwaga do wyrażania własnych przekonań, melancholijne spojrzenie… - to mogło fascynować, pociągać... „Fridę zdumiewała, a przede wszystkim pociągała w Diegu jedna rzecz: był on najpełniejszym wcieleniem mężczyzny, archetypem istoty dominującej i zmysłowej, słabej, wręcz dziecinnie uległej wobec kobiet, samolubnej i szukającej życiowych rozkoszy, niestałej i zazdrosnej; był konfabulatorem i mitomanem, a przy tym uosobieniem siły, zapału żywiołowości i nad wyraz niewinnej czułości” – twierdzi Clezio. A jednak trudno się dziwić ojcu Fridy, który na wieść o matrymonialnych planach córki wydobył z siebie krótki komentarz: „to będzie ślub słonia z gołębicą”. Czyż nie miał racji…?

Nie tylko ojciec Fridy był sceptyczny. W sceptycyzmie mogło się zjednoczyć bardzo wiele osób z ich otoczenia. A jednak wygrała miłość. Wielka miłość do sztuki i wiara w rewolucję. To, mimo wielu upadków – zwątpień, cierpienia i romansów, umożliwiło im bycie razem przez długie lata.

Frida i Diego po raz pierwszy spotkali się w 1923 roku w Państwowej Szkole Przygotowawczej dla młodzieży pragnącej podjąć studia uniwersyteckie. Piętnastoletnia Frida, ubrana w szkolny mundurek, rzuciła mu wówczas wyzwanie swoim dumnym spojrzeniem. „Widziałeś tę smarkulę? Taka mała, a nie boi się takiej postawnej kobiety jak ja” – miała powiedzieć ówczesna żona Riviery Lupe Marin. Kolejne spotkanie przyszłych małżonków odbyło się w 1928 roku kiedy Diego pracował nad muralem dla Ministerstwa Edukacji. „Nie mógł nie dać się uwieść tak wielkiej zuchwałości i ogromnej sile woli skupionej w tak drobnej, zwiewnej postaci” - pisze Jean-Marie Gustave Le Clezio.

Między dwoma pierwszymi spotkaniami przyszłych małżonków doszło do wypadku, który na zawsze odmienił Fridę i jej życie. W wyniku zderzenia autobusu, którym przemieszczała się 17 sierpnia 1925 roku, z tramwajem kręgosłup Fridy został złamany w trzech miejscach, połamane zostały także szyjka kości udowej, żebra i lewa noga. Zmiażdżone i przemieszczone zostały kości prawej stopy, zwichnięty lewy bark. Kość biodrowa rozleciała się na trzy części. Stalową poręczą, która wyszła przez pochwę, przebity został brzuch.

„W swoim życiu przeżyłam dwa wypadki. Jeden to autobus, który mnie połamał, drugi to Diego. Diego był tym gorszym” – powie po latach…

Dla dalszego życia, dla ujarzmienia ciała i odzyskania samodzielności Fridzie potrzebna była bardzo silna motywacja. Tą okazało się malarstwo. Malarstwo – jego początki, inspiracje, mistrzowie, nauczyciele, efekty… – oraz niezwykłe osobowości połączone niezwykłymi relacjami są tematem książki, która jest tak ciekawa i tak zajmująca, że mogę się przyczepić do tylko jednej rzeczy… Dlaczego nie „Frida i Diego”?

Recenzja opublikowana na blogu Projekt: książki - projektksiazki.blogspot.com

„Najbardziej wytrwałym towarzyszem jej życia było cierpienie” – pisała biografka Fridy Kahlo Rauda Jamis. O Fridzie i jej towarzyszu – cierpieniu, bólu i samotności - ale przede wszystkim o Diegu, traktuje niedawno wydana książka J.M.G. Le Clezio „Diego i Frida”, czyli opowieść o związku słonia i gołębicy.

Diego Rivera słynął ze swojej miłości do kobiet, czego konsekwencją...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    291
  • Przeczytane
    270
  • Posiadam
    102
  • Biografie
    10
  • Teraz czytam
    8
  • Nobliści
    6
  • Sztuka
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • 2014
    4
  • Ulubione
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Diego i Frida


Podobne książki

Przeczytaj także