Прощай, Гульсары!
83-7018-008-6
Ajtmatow
piter

panmrl | 2015-07-31

Stary człowiek i stary koń jadą przez kirgiskie pustkowia. Stary koń jest umierający. Obaj - i człowiek, i koń - wspominają lata młodości. Było pięknie, byli pełni nadziei, stepowy wiatr rozwiewał ich kirgiskie grzywy. Teraz rumak, już dawno wywałaszony i przez lata eksploatowany ponad siły, nie jest w stanie uciągnąć wozu, a stary Kirgiz – silniejszy od konia, ale też wyeksploatowany - mierzy się z tym, że nikt go nie potrzebuje.
Kiedyś był rześkim komsomolcem, którego wiara w komunizm była tak silna, że rozkułaczył własnego brata. Potem poszedł na wojnę, przeżył, wrócił, zajął się w kołchozie najpierw tabunem koni - tam poznał drugiego bohatera historii - a potem stadem owiec. Miało być wspaniale, nie było.
Po co się ten biedny Kirgiz żyłował, po co proletariacko współzawodniczył w siarczystym mrozie i owczym gównie? Kochał partię, a partyjni biurokraci najpierw odebrali mu rumaka - w końcu wszystko jest wspólne - a potem, gdy nie złożył samokrytyki, legitymację, najcenniejszą...

aniuu89 | 2011-11-06

smutne :(