Żegnaj Gulsary!

Okładka książki Żegnaj Gulsary! Czingiz Ajtmatow
Okładka książki Żegnaj Gulsary!
Czingiz Ajtmatow Wydawnictwo: Współpraca literatura piękna
Прощай, Гульсары!
Współpraca
1985-01-01
1985-01-01
Marta Okołów-Podhorska
Ajtmatow literatura kirgiska literatura radziecka literatura sowiecka

Okładka książki Peak of Success: Tales of Fantasy by Modern Soviet Writers Czingiz Ajtmatow, Andrzej Bitow, Michaił Bułhakow, Wsiewołod W. Iwanow, Jurij Kazakow, Władimir Makanin, Jurij Nagibin, Andriej Płatonow, Wasilij Szukszyn, Aleksy Tołstoj
Peak of Succes... Czingiz Ajtmatow, A...
Okładka książki Fenomen Stalina Czingiz Ajtmatow, Boris Bołotin, Jurij Borisow, Aleksander Bowin, Aleksiej Choriew, Michaił Hefter, Ernst Henry, Anatolij Łatyszew, Roj Miedwiediew, Aleksiej Miercałow, Wasilij Polikarpow, Gawrił Popow, Aleksandr Proskurin, Paweł Wieczorkiewicz, Dmitrij Wołkogonow
Fenomen Stalina Czingiz Ajtmatow, B...

"Otóż wracałem ubiegłej nocy z Aleksandrowki i padł mi w drodze mój wspaniały jednochodziec. Całą noc przesiedziałem nad koniem, przemyślałem całe swoje życie". W ostatnim, dwudziestym piątym rozdziale główny bohater o imieniu Tanabaj zamierza napisać list i chce w nim umieścić między innymi powyższe dwa zdania. W książce poznajemy jego życie. Żywot ten nie był usłany różami, raczej kolczastymi cierniami. Gulsary to jego koń. Gulsary umiera, a Tanabaj rozmyśla i przypomina sobie najważniejsze chwile swego życia. Trudna, nieprosta to była egzystencja i wypełniona była rożnego rodzaju zmartwieniami oraz utrapieniami.
Powieść jest smutna. W wielu miejscach wręcz niezwykle smutna i tragiczna. Opowiada o losach wymienionego wyżej Kirgiza Tanabaja Bekasowa i konia Gulsarego. Ich niełatwe losy się przeplatają, rozchodzą się i znów łączą. Starość dopadnie ich obu, ale śmierć pierwsza odbierze życie Gulsaremu, który umrze na oczach opiekuna. To wydarzenie staje się pretekstem do wspomnień u Tanabaja i dzięki temu czytelnik poznaje historię życia konia oraz człowieka, których los wystawiał co chwilę na ciężkie próby.
Książka niewesoła, ale warta przeczytania. Powieść po przeczytaniu pozostaje w pamięci na długo, wyróżnia się, jest ponadprzeciętna. W moim odczuciu należy się ocena 8/10.

Stary człowiek i stary koń jadą przez kirgiskie pustkowia. Stary koń jest umierający. Obaj - i człowiek, i koń - wspominają lata młodości. Było pięknie, byli pełni nadziei, stepowy wiatr rozwiewał ich kirgiskie grzywy. Teraz rumak, już dawno wywałaszony i przez lata eksploatowany ponad siły, nie jest w stanie uciągnąć wozu, a stary Kirgiz – silniejszy od konia, ale też wyeksploatowany - mierzy się z tym, że nikt go nie potrzebuje.
Kiedyś był rześkim komsomolcem, którego wiara w komunizm była tak silna, że rozkułaczył własnego brata. Potem poszedł na wojnę, przeżył, wrócił, zajął się w kołchozie najpierw tabunem koni - tam poznał drugiego bohatera historii - a potem stadem owiec. Miało być wspaniale, nie było.
Po co się ten biedny Kirgiz żyłował, po co proletariacko współzawodniczył w siarczystym mrozie i owczym gównie? Kochał partię, a partyjni biurokraci najpierw odebrali mu rumaka - w końcu wszystko jest wspólne - a potem, gdy nie złożył samokrytyki, legitymację, najcenniejszą dla niego rzecz na świecie. Nic, tylko umrzeć.
Ajtmatowowi w ZSRR nie żyło się źle - cenzura go nie blokowała, dostał Nagrodę Leninowską, został ambasadorem - i "Żegnaj, Gulsary!" nie piętnuje systemu, a co najwyżej stalinowskie "błędy i wypaczenia". W końcówce powieści w partii dochodzi do zmiany pokoleniowej, młodzi zmieniają świat na lepsze, i stary Kirgiz odzyskuje siłę i nadzieję. Wszechświatowa rewolucja jest jeszcze możliwa!
O ile jednak zakończenie dziś może jedynie rozśmieszyć, o tyle, to, co jest środku - brutalny realizm w scenach z padającym z głodu stadem owiec obok pięknych opisów idących w zapomnienie w "nowoczesnym" państwie socjalistycznym ludowych tradycji, a zwłaszcza melancholijne rozliczanie się byłego rewolucjonisty z nieudanym życiem - sprawiają, że "Żegnaj, Gulsary!" nie jest partyjniacką ramotą, tylko piękną, na wskroś kirgiską powieścią. A kiedy czytaliście coś kirgiskiego, w dodatku pięknego?
(spoiler alert: koń umiera)

smutne :(

• @@@
  • Kultowe
  • Podróżnicze
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Żegnaj Gulsary!