Wieczór u Claire. Widmo Aleksandra Wolfa

Okładka książki Wieczór u Claire. Widmo Aleksandra Wolfa Gajto Gazdanow
Okładka książki Wieczór u Claire. Widmo Aleksandra Wolfa
Gajto Gazdanow Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Babel literatura piękna
Biblioteka Babel
Wieczer u Claire. Prizrak Aleksandra Wolfa
Państwowy Instytut Wydawniczy
2009-01-01
2009-01-01
9788306032086
Henryk Chłystowski
Henryk Chłystowski Biblioteka Babel powieść rosyjska

Okładka książki Four Russian Short Stories Nina Berberowa, Yuri Felsen, Gajto Gazdanow, Galina Kuzniecowa
Four Russian S... Nina Berberowa, Yur...

Po przeczytaniu opisów z tyłu okładki spodziewałam się więcej, "kwintesensji" opisanych wydarzeń, nieco więcej akcji od "powieści psychologicznej", jednak dla samych przemyśleń, wyrazistości bohaterów (choć część opisana jest kilkoma zdaniami) i lekkości stylu - warto.

1) Opinia do powieści "Wieczór Claire"

Książka to zbiór dwu powieści. Pierwsza ""Wieczór Claire" to historia młodego Rosjanina, którego życie przypadło na przełomowe wydarzenia rewolucji bolszewickiej. Niemniej ważnym jest jednak jego osobista, bardzo intymna perspektywa dorastania i ta miłosna.
Jest to powieść ujmująca bardzo specyficzną i głęboką sferą wewnętrzną tego młodzieńca, jego podejście do życia jest mocno "skomplikowane" przez właśnie jego cechę osobowości.

Wstęp dał mi nadzieję na nietuzinkową powieść obyczajową, ze szczyptą erotyku przepełnionego duchem początku XX wieku, ale im dalej tym powieść się trywializowała. Nie chcę degradować przez to całej twórczości Gazdanowa, ale naprawdę to nie było to czego oczekiwałem po zachęcającym opisie na tyle książki...

2) Opinie do powieści "Widmo Aleksandra Wolfa"

Jeszcze nie przeczytałem :-)

1) Opinia do powieści "Wieczór Claire"

Jest to powieść ujmująca bardzo specyficzną i głęboką sferą wewnętrzną tego...

• Literatura rosyjska
  • Do zdobycia