Obiecałem ci gwiazdy

Okładka książki Obiecałem ci gwiazdy Weronika Schmidt
Okładka książki Obiecałem ci gwiazdy
Weronika Schmidt Wydawnictwo: Imagine Books Cykl: Trylogia Moon (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Trylogia Moon (tom 1)
Imagine Books
2022-03-17
2022-03-17
romans miłość młodzież nastolatki youngadult liceum problemyzodżywianiem przemocwrodzinie przyjaźń

Książka fajna lecz czy najlepsza nie wiem ale czy ją gorąco polecam Tak mam do tej książki wielki sentyment ale oczywiście jak każda książka ma swoje wady i zalety

Sama historia muszę przyznać że jest dość urocza, ale mam kilka zastrzeżeń:

1. Przede wszystkim bardzo dużo słów i opisów się po prostu powtarza. W połowie książki zastanawiałam się czy tego nie wyłączyć, bo non stop powtarzały się stwierdzenia: czarno oki, dołeczki przy uśmiechaniu się, zawstydzasz mnie itd. Mogłabym tak wymieniać w nieskończoność.

2. Powtarzają się również przemyślenia jakby miało do nas na pewno dotrzeć, że bohaterka boi się odrzucenia.

3. Rozwinęła bym w tej książce m.in. wątek koszykówki, ponieważ cały czas słyszymy, że Noa (jeden z głównych bohaterów) intensywnie przygotowuje się do zawodów, a jednak dostajemy krótkie opisy tego jak gra bądź wcale ich nie ma.

4. Nie wiem jak inni, ale ja momentami gubiłam się w czasie. Mam na myśli to, że ledwo mamy opisy sprzed początku roku szkolnego, a już kilkanaście stron dalej mamy wspomnienie o świętach

5. Zakończenie jest płytkie i kończy się w najmniej spodziewanym momencie. Nie ma żadnego prologu ani niczego co by nas bardziej zachęciło do drugiego tomu.

Z plusów:

1. Bohaterowie są ładnie wykreowani chociaż zaczyna mnie już męczyć fakt, że w każdej książce faceci wyglądają tak samo.

2. Historia jest naprawdę urocza przez co nie można oderwać się od książki. Chcę się do niej wracać. Poza tym szybko wciąga.

3. Bardzo dużo humoru. Czasem słuchałam jakiegoś dialogu po trzy, cztery razy bo był tak fajny i śmieszny.

4. Książka porusza tematy rozwodu, relacji rodzinnych, miłości, znęcania się nad dzieckiem, zaburzeń odżywiania, depresji, gwałtu problemów z samooceną i śmierci bliskiej osoby

5. Głównie jest perspektywa ze strony Madison jednak pojawiają się 2 rozdziały ze strony Noa gdzie o sobie opowiada

Jednym słowem. Czy będzie to historia którą będę wielbić i kochać nad życie. Nie. Czy podobało mi się. Tak. Polecam!

Sama historia muszę przyznać że jest dość urocza, ale mam kilka zastrzeżeń:

2. Powtarzają się...

Książka niby skierowana do młodych osób, które mogą chcieć się wzorowac na swoich bohaterach literackich i co dostają do naśladowania: przekleństwa, alkohol i seks w wieku 16 lat. Wiadomo, że młodzież jest dzisiaj inna niż 20 lat temu, ale nie wiem po co ma ona czerpać z książek takie wzorce? Książka szkodliwa dla młodych czytelników, ugruntowuje młodego człowieka w przekonaniu, że naturalne jest "zamienienie lizaków na papierosy" i "szybkie numerki" na szkolnych wycieczkach. Nie wiadomo też dlaczego polska autorka umieszcza akcję powieści w Nowym Jorku, jakby Polska nie była wystarczająca dobrym miejscem. Ja swojej córce nie dałabym czegoś takiego do przeczytania, pomijam artystyczną stronę książki, która składa się głównie z infantylnych dialogów nastolatków.

Uważam, że super książka lecz, momentami lekko nudna i długo rozwijająca się relacja miedzy bohaterami

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Z Wattpada wyjęte

Z Wattpada wyjęte

Według mnie najlepsza część z trylogii.

Według mnie najlepsza część z trylogii.

Miałam bardzo dobre nastawienie do tej książki (na samym początku),kupiłam ją w czasie jej premiery. Trochę sobie poczekała, a gdy zaczęłam ją czytać...coś nie poszło. I miałam tak +/- 5 razy. Kompletnie nie mogłam jej zacząć. Zmusiłam się do tego na Legimi jakiś czas temu. Książka strasznie mi się dłużyła, nudziła, główna bohaterka mnie bardzo irytowała, dość często miałam ochotę wyłączyć ebooka i już nie wracać. Po wielu trudach udało mi się skończyć. Plisy są takie: • Noah to słodziak • Scena na boisku po wygranym meczu>>> • bardzo podobały mi się "jego" rozdziały. Coś co bym poprawiła w tej książce to - przedstawienie jego problemów trochę później. Zdecydowanie było to dla mnie za szybko. Autorka mogła nas (czytelników) przetrzymać dłużej w niepewność, co na pewno dodało by książkę. Nie mam ochoty ani nie czuję potrzeby czytania dalszych części. Dla mnie mogłaby to być jednotomówka. Widziałam, że autorka próbuję wprowadzić coś co zachęci do kolejnych części, jakąś tajemnicę, ale w moim przypadku to nie zadziałało. Może kiedyś.

Możliwy spojler!
Maddy i Noah połączyła w dzieciństwie niezwykła przyjaźń. Wyjątkowa więź pozostała w ich sercach pomimo czterech lat rozłąki. Kiedy w liceum spotykają się ponownie, Maddy dostrzega w oczach chłopaka smutek i chłód. Postanawia przebić się przez mur, który wokół siebie zbudował, i dowiedzieć, dlaczego przed lata zniknął bez pożegnania.
Noah przeszedł wiele trudnych chwil, a dawna przyjaciółka jest jak balsam dla jego poranionej duszy. Problem w tym, że chłopak boi się uczuć_ dla niego oznaczają słabość i ból.
Pierwsza przyjaźń, pierwsza miłość. Wzbórzone morze emocji i dwa młode serca dryfujące ku sobie...
To zawsze była ona. Moje przeznaczenie. Moja definicja wszystkiego.

Możliwy spojler!
Noah przeszedł wiele...

Do przeczytania tej książki zabierałem się dwa razy. Za pierwszym odpuściłem w trakcie prologu, szczerze nie wiedząc czemu. Za drugim natomiast przebrnąłem przez nią gładko z ogromną przyjemnością. ☺ Nie ukrywając, ciężko jest się oderwać od toczącej historii, gdy już ją lepiej poznasz. Przeżywałem wszystko, tak jakbym to ja był częścią tej historii. Wiele wątków znajdowało odzwierciedlenie w moim życiu. Emocje zatem było można odczuć bardzo wyraźnie. 🥺

Fantastycznie przedstawiony motyw przyjaźni. 🥰 Ich specyficzne rozmowy, wypełnione większości dużą ilością sarkazmów wręcz dodają chęci do czytania. 😏 Oddanie, które reprezentuje Maddy.. 😩 Nie naciska na chłopaka, wszystko dzieje się powoli tak jak powinno. Nie mam za bardzo do czego się przyczepić. Książka rewelacyjna, bardzo przyjemna w czytaniu.

Maddy i Noah przyjaźnili się od dziecka. A to wszystko zaczęło się od spotkania na przystanku. Od tego momentu byli nierozłączni. Niespodziewanie jednak chłopak wyjeżdża,a dziewczyna musi pogodzić się z utratą najlepszego przyjaciela i jej pierwszej miłości. Nagle po czterech latach chłopak wraca, ale jest on zupełnie kimś innym. Kiedy spotykają się na szkolnym korytarzu nastoletnia Maddy dostrzega w jego oczach pustkę i nieznany wcześniej chłód. Chłopak wybudował wokół siebie mur i nie chciał nikogo do siebie dopuścić. Dawna przyjaciółka za wszelką cenę chce się do niego zbliżyć i zrozumieć dlaczego aż tak się zmienił, pragnie mu pomóc by odzyskać przyjaciela.

Książka jest bardzo wciągająca, pisana prostym językiem, jednocześnie niesie ze sobą ważne przesłanie. Według mnie warta przeczytania.

• Romans