Niezwykłe. 366 kobiet, które zmieniły bieg historii

Okładka książki Niezwykłe. 366 kobiet, które zmieniły bieg historii Jo Bell, Tania Hershman, Ailsa Holland
Okładka książki Niezwykłe. 366 kobiet, które zmieniły bieg historii
Jo BellTania Hershman Wydawnictwo: Znak Koncept biografia, autobiografia, pamiętnik
On This Day She: Putting Women Back Into History, One Day At A Time
Znak Koncept
2022-03-07
2022-03-07
Małgorzata Bortnowska, Hanna de Broekere
kobiety historia naukowczynie odkrywczynie feministki zdobywczynie

Plus za pomysł na książkę. Natomiast to co na początku było wielka zaletą książki z czasem stało się jej wielka wadą. Tej książki nie da się czytać "longiem". Tak jest nie do przejścia. Dwa. Niestety ten encyklopedyczny język zabiją to co najlepsze. Fajnie, że sporo informacji i anegdot natomiast tylko suche fakty odbierają chęć czytania. Mimo wszystko książce daje 7 na 10 gwiazdek.

Interesujące fakty z życie niezwykłych kobiet, po jednej na każdy dzień. Nie da się wszystkiego zapamiętać czytając ciągiem więc dawkowałam sobie informacje przez prawie rok.

Smutne to, że tak wiele z tych nazwisk nie jest szerzej znanych.

Smutne to, że tak wiele z tych nazwisk nie jest szerzej znanych.

Bardzo budująca książka, a jednocześnie bardzo smutna. Budująca, bo autorki pokazały, jak wiele kobiety już dokonały, ile odkryć, ile nowych narzędzi, ile wynalazków stworzyły, jak nauka się wzbogaciła, jak mocno kobiety wpływały na historię poszczególnych krajów, na działania polityczne. Ogrom pracy wyszukującej poszczególne kobiety, których krótki opis jest tu na każdej stronie przedstawiony. Jedyne, czego mi brakowało, to zdjęć i rysunków - przy części jest, ale powinno być więcej. Dla równowagi, żeby nie było tak słodko ;),przedstawiły też kobiety zbrodniarki i morderczynie. Książka dla mnie jednocześnie smutna, bo choć tak wiele kobiet dokonało tak wielu inspirujących i przełomowych rzeczy, to z jakiegoś powodu nasza historia dotychczasowa się od nich odcięła, zapomniała o nich. Dodatkowo mimo tak rewelacyjnych dokonań naszych poprzedniczek - nadal nie ma równości i jest jeszcze tyle do zrobienia. Ale ta książka to krok do przodu :) i rodzaj hołdu dla wszystkich tych kobiet, dzięki którym nam jest dzisiaj łatwiej. Warto podziękować choćby czytając tę książkę.

Bardzo dużo ciekawostek z każdej dziedziny życia.

Bardzo dużo ciekawostek z każdej dziedziny życia.

Czytanie 2-3 sylwetek zasłużonych kobiet, dziennie, sprawiło mi przyjemność, wzbudziło ciekawość, skłoniło do wyszukania większej ilości informacji na temat wielu z przedstawionych w książce osób, uzupełniło wiedzę, kilkukrotnie zaskoczyło, zdumiało, zszokowało. Projekt "OnThisDayShe" nie był mi wcześniej znany - na pewno będę go obserwować. Polecam tę pozycję. Nie tylko kobietom :)

Zbiór not biograficznych ważnych dla historii, ale niestety często pomijanych i nieznanych kobiet. Osobiście uważam, że niektóre biografie można by zastąpić bardziej zasłużonymi kobietami. Nie można jednak w jednej książce zmieścić całej historii.

Jo Bell, Tania Hershman i Ailsa Holland tworzą wspólnie projekt @onthisdayshe - swoisty kalendarz ważnych wydarzeń na świecie, w których główną rolę odgrywają kobiety. Projekt ten był odpowiedzią Holland na nagminne pomijanie i wyrzucanie poza nawias historii kobiet, które tak samo jak mężczyźni, budowały i nadal budują nasz świat.

Znajdziemy tu krótkie teksty o prawie czterystu ważnych, często brawurowych z punktu widzenia mężczyzn, dokonań kobiet. Naukowczynie, reżyserki, malarki, astronomki, polityczki, pisarki, działaczki, lekarki. Dobre i złe. Odważne, stawiające na swoim, świadome swojej wartości. Znane i mniej znane, żyjące, aktywne i powoli zapominane

„Niezwykłe” nie tylko skłaniają nas do przemyśleń, jak patriarchat zmienia nasze spojrzenie na świat i naukę. Dają też okazję do nadrobienia inspirującej lekcji, jaką dają nam nasze poprzedniczki. Bardzo się cieszę, że ta książka trafiła na moją półkę - na pewno nie raz jeszcze do niej zajrzę.

Znajdziemy tu krótkie teksty o prawie...

‼️Kiedy przeglądamy streszczenia biografii kobiet, często czytamy o ich związkach, ślubie i dzieciach. Jest to szczególnie dobijające, kiedy czytamy biografie mężczyzn i nawet nie ma wzmianki o ich żonach, nie mówiąc już o dzieciach. Weźmy na przykład Napoleona Bonapartego - wiecie jaka miał żonę?
Kobiety w narracji bardzo często, nawet do dzisiaj, uzależnione są od swojej relacji wobec określonego mężczyzny. Przez wieki były pomijane, a ich osiągnięcia tłamszone.
🤩Dzisiejsza książka powstała za sprawa silnej potrzeby pokazywania historii kobiet, których tak brakuje. Autorki przez pare lat współtworzyły konto na twitterze @onthisdayshe (tutaj konto na instagramie😉),na którym publikowały bohaterkom tweety. Pojawiały się one w istotne daty dla opisywanych bohaterek. Książka, która dzisiaj wam prezentujemy dzięki @wydawnictwoznakpl , to przeniesienie tej idei do formy książki. 👩🏾‍🎤Pośród wymienionych kobiet są zarówno te znane na całym świecie, jak Beyonce czy Twiggy👁. Możemy znaleść również bardzo dużo Półek, co oczywiście przynosi nam dumę❤️ Z artystek w książce znalazły Irena Sendlerowa i Katarzyna Kobro👩🏻‍🎨. Jako autorkę książki wspomniano o Sewerynie Szmaglewskiej, a z tych bardziej zainteresowanych naukami ścisłymi, możemy przeczytać o nie możliwej do pominięcia jedynej kobiety, która dostała dwukrotnie nagrodę Nobla - Marii Skłodowskiej-Curie👩🏼‍🔬

Kobiety w narracji bardzo często, nawet do dzisiaj, uzależnione są od swojej...

Ostatnio w moje ręce wpadła książka napisana przez kobiety o kobietach - czyli "Niezwykłe. 366 kobiet, które zmieniły bieg historii".

Autorki zadedykowały tę pozycję "dla wszystkich kobiet, których życie nie zostało odnotowane w historii". Zastanówcie się, ile pań, które zapisały się w dziejach, przychodzi Wam w tym momencie do głowy? Czy pierwszą z nich jest Skłodowska-Curie? Czy macie może swoją kobiecą idolkę (albo mieli_ałyście za dzieciaka)?

Jeśli pomyślimy trochę dłużej, oczywiście pojawi się ich więcej: Amelia Earhart, Coco Chanel, Joanna d'Arc, Frida Khalo. Ale... czy jesteście w stanie wymienić aż 366?!

Ha! A autorki "Niezwykłych" właśnie na to się porwały - i udało im się ten cel osiągnąć, bo tak naprawdę historia ludzkości pełna jest kobiet (co nie powinno być ogromnym zaskoczeniem). Od razu zaznaczę, że nie wszystkie z przedstawionych tu postaci zrobiły coś dobrego, miały wkład w rozwój nauki, czy walczyły o nasze prawa. Poznamy również takie, które nie zostaną zapamiętane w pozytywny sposób.

Każda strona to kolejny dzień roku i powiązana z tą datą historia innej kobiety. Możecie czytać je więc pojedynczo, codziennie poznawać jedną z postaci, albo... pochłonąć wszystkie na raz!

Kolejne miesiące rozpoczynają też krótkie fragmenty, w których autorki poruszają wiele ciekawych aspektów. Przedstawiają na przykład interesujące spojrzenie na archeologię - jak stereotypowa potrafi być i jaki może to mieć wpływ na nasze wyobrażenie o przeszłości. Mówią o języku historii, który faworyzuje mężczyzn. Albo o tym, co spotykało kobiety, które postanowiły nosić spodnie.

Znajdziemy tutaj oczywiście postaci znane (w tym kilka Polek),ale jestem pewna, że przynajmniej o części bohaterek przeczytacie po raz pierwszy. I może dzięki tej książce zostaną z Wami na dłużej!

• Do kupienia

Tania Hershman Niezwykłe. 366 kobiet, które zmieniły bieg historii Zobacz więcej
Jo Bell Niezwykłe. 366 kobiet, które zmieniły bieg historii Zobacz więcej