Zginę bez ciebie

Okładka książki Zginę bez ciebie Robert Ostaszewski
Okładka książki Zginę bez ciebie
Robert Ostaszewski Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo Cykl: Podkomisarz Konrad Rowicki (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Podkomisarz Konrad Rowicki (tom 1)
HARDE Wydawnictwo
2022-01-12
2016-05-18

Ta książka to pierwsza część serii z podkomisarzem Konradem Rowickim.
Gliniarzem który po samobójstwie ukochanej osiada w małym Ciechanowie.Miasteczko to ma być dla niego ostoją, miejscem gdzie nic nie przypomina mu o Marii, gdzie jedyną zbrodnią są drobne włamania i jakieś rozboje.
Pewnego dnia nasz podkomisarz zostaje wezwany do samobójstwa, i niby wszystko jest niemal oczywiste ,książkowe.
Konrad nabiera podejrzeń kiedy sprawa zostaje szybko zamknięta. Nie daje mu spokoju wewnętrzne przekonanie że coś jest tu nie tak.Mimo zakazu przełożonych Konrad nie odpuszcza, drąży i coraz więcej odkrywa.
Do czego doprowadzi go policyjny nos?.
Choć może nie jest to kryminał z topowych miejsc wszelkich rankingów to uważam że warto po niego sięgnąć. Metodyczne ,niespoeszne śledztwo, wątpliwości które mącą spokój podkomisarza wciągają nas w wir zdarzeń i nieoczekiwanych wydarzeń. Polecam.

Ta książka to pierwsza część serii z podkomisarzem Konradem Rowickim.

Ciekawa fabuła, spora warstwa psychologiczna, małe miasto, turniej piłkarski w tle i trochę przekombinowane zakończenie. Bardzo emocjonalnie opisany problem depresji oraz radzenie sobie z nią przez rodzinę i najbliższych. Mała znajomość procedur policyjnych. Dobry smaczek pod koniec (ukłon w stronę Mariusza Czubaja :). Polecam!

Cytat:
"Zawsze kończę lekturę tekstu, jeśli już zacząłem. Taki rodzaj natręctwa."
(mam tak samo :)

Cytat:
"Zawsze kończę lekturę tekstu, jeśli...

Przykro mi, ale nie dałam rady przeczytać do końca. Główny bohater bardzo irytujacy. Większość książki to jego monologi i przemyślenia.

Niestety nie dałam rady dobrnąć do końca...

Niestety nie dałam rady dobrnąć do końca...

Wysłuchane jako audiobook
Książka 8/10
Lektor 6/10 (Łukasz Bogdan)
Pierwsze zdanie z recenzji na tym portalu to "Ciechanów to nie metropolia"
Ale w końcu posłuchałem książki która nie dzieje się w Wawie,Krakowie czy innym dużym mieście. Ale w Ciechanowie w którym jak bohaterowie mówią że wszyscy się znają
Fajna lektura
A może by tak pojechać do Ciechanowa?

Wysłuchane jako audiobook
Książka 8/10
Lektor 6/10 (Łukasz Bogdan)
Pierwsze zdanie z recenzji na tym portalu to "Ciechanów to nie metropolia"
Fajna lektura
A może by tak pojechać do Ciechanowa?

Dziś zabieram Cię do Ciechanowa, gdzie podkomisarz Rowicki, odliczając dni do emerytury, niespodziewanie otrzymuje sprawę nastoletniej samobójczyni.

"Nienawidziła go za to, co jej robił, ale bardziej siebie, że nie potrafiła się sprzeciwić, strząsnąć jego ręki z ramienia, odejść, zapomnieć. Że brakowało jej odwagi. (...) Pragnęła pozbyć się wreszcie obrazów nawiedzających ją na jawie i we śnie, dręczących, odbierających spokój. Właśnie – spokój. Był to jedyny sposób, aby go odzyskać. Dzisiaj, zdecydowała".

Samobójstwo nastolatki. Czysta sprawa. Nie pierwsze i nieostatnie, pomyślał podkomisarz. Z danych udostępnionych przez Policję w 2022 roku odnotowano łącznie 14 520 prób samobójczych. Co trzecia z nich (5108) zakończyła się zgonem. 150 z nich to dzieci i młodzież w wieku od 13 do 18 lat i z roku na rok ta liczba wzrasta. Co kieruje ludźmi, że podejmują próby samobójcze? Co kierowało Jowitą Dudek, córką wiceprezydenta Ciechanowa, że zdecydowała się na taki ostateczny ruch? Te i inne pytania zaczął sobie zadawać podkomisarz Rowicki. Chcąc znaleźć na nie odpowiedź, postanowił nie odpuszczać tej sprawy. Drążąc, krok po kroku, doszedł do kolejnych spraw dotyczących serii samobójstw innych nastolatek. Czy to wszystko się połączy w jedną sprawę? Czy przyczyną ich wszystkich będzie to samo?

Małomiasteczkowy klimat, nie służy rozwikłaniu sprawy. Samobójstwo to nadal wstydliwy temat. Najbliżsi pragnął jak najszybciej pochować zmarłą osobę i nie drążyć tematu. Podkomisarz Rowicki jednak idzie pod prąd. "Prędzej czy później znajdę sposób na rozwiązanie zasznurowanych ust, bo jestem uparty i konsekwentny".

Autor świetnie zbudował tę opowieść. Osadzając ją w małym miasteczku nadał jej dodatkowej tajemniczości. Wszyscy się znają i wiedzą co u kogo się dzieje. A jednak nikt nie zauważa rozgrywającego się obok dramatu nastolatek. Jak to możliwe?

Śledząc poczyniania podkomisarza Rowickiego odczuwałem bezsens sytuacji. Zero reakcji. Zasłona milczenia. Powoli traciłem cierpliwość. Mimo to brnąłem razem z nim szukając przyczyny, a im głębiej wchodziłem w tę historię tym bardziej moje myśli plątały się, nie mogłem się skoncentrować na czytanych literkach, a przed oczyma wyświetlały mi się mroczne obrazy. Czułem się jakbym kroczył we mgle – raz gęstszej, innym razem rzadszej – ale ciągle we mgle, bez możliwości wyjścia z niej. To było chore. To było męczące. To było piekielnie... ciekawe doświadczenie.

Autorowi dziękuję za to nasze pierwsze spotkanie. Jestem bardzo rad z zanurzenia się w tej historii. Ciekawie zbudowany portret podkomisarza, którego poznawałem z bieżącej pracy, ale również (i to było dla mnie ogromnie ważne) zapisków depresjoholika. Dzięki takim zabiegom Autor dał mi pełen obraz bohatera - zarówno ten zawodowy jak i prywatny. Język opowieści jest lekki, dzięki czemu czytało mi się ją, mimo trudnej tematyki, dość przyjemnie. Dzięki szybko toczącej się akcji fabuła wciąga. Zakończenie zaś Autor pozostawił otwarte, przez co jeszcze bardziej mnie zaciekawił swoją twórczością. Dzisiaj już wiem, że ta opowieść ma swój dalszy ciąg ukryty jeszcze w dwóch tytułach, do których już zajrzałem. Dziś zapraszam Ciebie – sięgnij po tę książkę. Polecam! Czytaj!

PS No i historia na moment zawitała do Gdańska z czego ja tylko skorzystałem udając się do tego miejsca, by nagrać krótki spacer w ramach zabawy jestemnamiejscuakcji.

Od strony kryminalnej, taka sobie powieść. Może być, ale bez szału. Za to dobrze zrobiona warstwa psychologiczna. Dużo na temat depresji, smutku, wyobcowania, ale także bezwzględnego zachowania dla korzyści politycznych.
Generalnie - kryminał nie w moim stylu, ale doceniam porządny research co do kwestii psychologicznych ;)
Można przeczytać... ;)

Można przeczytać... ;)

Zapraszam do powieści kryminalnej pt. "Zginę bez Ciebie" autorstwa Roberta Ostaszewskiego.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Harde

W Ciechanowie, małym miasteczku do prowincjonalnej jednostki policji trafia sprawa nastoletniej samobójczyni. Jest nią Jowita Dudek, córka wiceprezydenta, bezproblematyczna, miała iść na studia prawnicze. Jaką skrywała tajemnicę życia, dlaczego to zrobiła? Pod Koniec zeszłego roku miał miejsce podobny incydent, próba samobójcza uczennicy Anny Jurkowskiej. Co dzieje się w murach szanownej powszechnie szkoły, której uczennice ostatnio podejrzanie często mają dość życia? Głównodowodzącym jest inspektor Gajowniczek, dla niego sprawa jest zamknięta to samobójstwo. Jednak podkomisarz Konrad Rowicki nie odpuszcza, nadal prowadzi dochodzenie. Okazuje się, że oprócz Anny Jurkowskiej, którą odratowano i Jowity Dudek, która zmarła, w ciągu dwóch ostatnich lat jeszcze dwie dziewczyny popełniły samobójstwo. Wszystkie uczyły się w ciechanowskich liceach. Czyżby samobójstwa były przypadkiem, kto długo i skutecznie dręczył dziewczyny i zmusił do samobójstw? Kim był amator filmików porno? Czyżby były chłopak Jowity Patryk Stawarczyk? Nastolatki chodziły na warsztaty teatralne, które prowadził Dariusz Jakubas, prowincjonalny animator kultury. Może to on okaże się dręczycielem nastolatek?

Po raz kolejny autor Robert Ostaszewski wciąga czytelnika w swój świetny kryminał i jak zwykle zaskakuje zakończeniem. W powieści wtrącone są krótkie zapiski depresjoholika, z których bliżej poznajmy głównego bohatera kryminału. Nie brakuje również wspaniałego klimatu małomiasteczkowego Ciechanowa między innymi ciechanowskiego Lazurowego Wybrzeża, pl. Kościuszki, ulicy Warszawskiej zamienionej na deptak, knajpy na Kazimierzu... Miasto wyzwala ciągi wspomnień. Tragedie samobójstw to wciąż wstydliwe sprawy. Gnębienie i prześladowanie kruchej i wrażliwej osoby może doprowadzić do desperacji i dalej. Te dość częste sprawy, znęcanie psychiczne, stalking to wciąż historie, nieoswojone przez system.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Harde

Jeden z najlepszych kryminałów zaangażowanych ostatnich lat. Doskonałe pióro Ostaszewskiego świetnie opisuje zło ukryte pod politurą małomiasteczkowego Ciechanowa. Autor urodził się i wychował w tym mieście, co dodaje smaczku całości. Samobójstwo teraz. Samobójstwo z przeszłości. Cyniczny i zblazowany główny bohater, który wkurza od pierwszej strony, by pod koniec czytelnik go zaakceptował i pokochał. Idealnie skrojony pod damską publiczność. Intryga, fabuła, postaci, tutaj wszystko zazębia się w doskonałą całość. Do tego nienagannie po polsku. Kawał dobrej literatury obyczajowej. Rewelacja!

"Zginę bez Ciebie" to pierwszy tom cyklu o Konradzie Rowickim.

Ciechanów. Córka miejscowego polityka popełnia samobójstwo. Sprawa z pozoru wydaje się prosta i szybko zostaje zamknięta. Rowicki jednak nie odpuszcza, doświadczenie i dobry instynkt karzą mu szukać odpowiedzi. Wkrótce okazuje się, że przeczucie go nie myliło. Odkrywa, że nie jest to pierwszy taki przypadek.

Świetna książka. Idealnie wykreowana główna postać. Wciąga od samego początku. Choć momentami miałam wrażenie, że gdzieś ten kryminalny świat nam się zatraca to jako całość kupuję ją bez reszty. Chętnie sięgnę po kolejne tomy serii i mam nadzieję, że będę je równie szybko "pożerać". Polecam baaaaardzo.

Wydawnictwu Harde dziękuję za egzemplarz.

"Zginę bez Ciebie" to pierwszy tom cyklu o Konradzie Rowickim.

• Kryminały
  • Kryminał