Zginę bez ciebie

Cykl: Podkomisarz Konrad Rowicki (tom 1)
Wydawnictwo: Muza

Akcja powieści rozgrywa się w Ciechanowie w dniach 7-16 czerwca 2012, czyli na początku trwania piłkarskiego Euro. Popełnia samobójstwo nastoletnia córka wiceprezydenta Ciechanowa, Jowita Dudek. Sprawa trafia do podkomisarza Konrada Rowickiego. Jego przełożeni, naciskani przez miejscowych notabli, chcą jak najszybciej zamknąć śledztwo. Ale podkomisarz, dręczony traumatycznymi wspomnieniami depresji swojej żony, postanawia mimo wszystko bliżej przyjrzeć się sprawie, nawet gdy zostaje ona oficjalnie zamknięta. Odkrywa, że w ostatnich latach w Ciechanowie i okolicach odebrało sobie życie podejrzanie wiele nastolatek.

źródło opisu: muza.com.pl

źródło okładki: muza.com.pl

JoannaStovrag | 2018-10-23

Ciekawy kryminał osadzony we współczesnym świecie. Atutem jest głębokie spojrzenie na problem depresji i samobójstw, zwłaszcza młodych ludzi. Napisany sprawnie, bez jednego zbędnego słowa. To lektura, którą się zapamiętuje i poleca innym.

BuchBuch | 2018-09-19

Senny i prowincjonalny Ciechanów. W mieście takim jak to, niewiele się dzieje. Skala przestępstw nie jest wygórowana, w statystykach przeważają kradzieże i drobne rozboje.
Podkomisarz Konrad Rowicki, który od jakiegoś czasu mieszka tu i pracuje, nie ma zbyt wielu zajęć. W zasadzie prztłaczają go jedynie papiery, których wciąż i wciąż wymaga zwierzchnik.
Samotny, odizolowany, cyniczny i szyderczy, kryje w sobie jakiś ból i troskę. Pośród marazmu i kompletnej obojętności na śwat, żyje (a raczej egzystuje) Rowicki, umilając sobie życie drobnymi złośliwościami kierowanymi do współpracowników.
Przełom przychodzi wraz z samobójstwem nastoletniej córki wiceprezydenta miasta. Ułożona, dobrze rokująca maturzystka obiera sobie życie. Rozwikłanie tajemnicy jej śmierci jest dla Rowickiego celem, ale też drogą do odzyskania wewnętrznego spokoju. Rozdziały poświęcone śledztwu przeplatają się ze swego rodzaju dziennikiem depresjoholika. Stopniowo odkrywa się przed czytelnikiem wiedza na temat...

beatak955 | 2018-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Fantastyczny kryminał okraszony dużą dawką humoru dzięki głównej postaci którą jest podkomisarz Konrad Rowicki. Mimo że jest depresjoholikiem jego podejście do życia i przemyślenia wielokrotnie wywołały u mnie salwy śmiechu.Posiada również determinację w kwestii dążenia do zakończenia sprawy nawet z narażeniem wlasnego życia i kariery.
Konrad zostaje wezwany do samobójstwa młodziutkiej dziewczyny córki miejscowego wiceprezydenta. Nacisk jaki otrzymuje od swojego szefa by zamknąć sprawę nie idzie w parze z jego uporem. Zamyka sprawę jednak po cichu musi doprowadzić ja do końca również z powodów osobistych..
Bardzo podobała mi sie również relacja między podkomisarzem a jego babka Felicją. Polecam.

emindflow | 2018-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Odebrałem książkę Roberta Ostaszewskiego jako powieść obyczajową z tłem kryminalnym. Może to wydawać się dyskusyjne, ale opiniując ją jako kryminał nie byłbym w stanie uzasadnić swojej dość wysokiej oceny.
Niewątpliwie autorowi zależało na zwrócenia uwagi czytelnika na problem depresji i jej skutki, bo ten temat przewija się tu w różnych kontekstach.
Fabuła tej książki jest skonstruowana podobnie jak w czytanej przeze mnie niedawno „Czwartej małpie”, to znaczy bieżąca akcja przeplatana jest zapiskami z pamiętnika głównego bohatera. Muszę przyznać, że i tym razem taka konstrukcja przypadła mi do gustu.
Nie da się tego powiedzieć o wątku kryminalnym, który jest wprawdzie nawet nieźle pomyślany, ale dość monotonny, bez jakichkolwiek zaskakujących momentów, a na koniec pozostawiony bez wyczerpującego wyjaśnienia.
Znacznie lepiej ta powieść broni się w warstwie obyczajowej. Autor bardzo mocno osadził ją we współczesnej małomiasteczkowej rzeczywistości i pod tym względem właściwie...

justyna | 2018-01-16
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: grudzień 2017

Bardzo dobry polski kryminał.Charyzmatyczny główny bohater z licznymi problemami osobistymi, samobójstwo nastolatki i wszechobecne wpływy polityki. Nie można się nudzić.

To moja pierwsza powieść kryminalna z cyklu o podkomisarzu Konradzie Rowickim jest policjantem czterdziestoletnim bez rodziny, bez przyjaciół i znajomych.
Pragnie dotrzeć do emerytury i mieć święty spokój.
Pewnego dnia zostaje mu przydzielona sprawa młodej nastolatki Jowity Dudek córki wiceprezydenta miasta Ciechanowa, gdzie jego córka popełniła samobójstwo podcięła żyły w wannie.
Musi poprowadzić to śledztwo, dowiedzieć się co kryje się za samobójstwem dziewczyny.
Czy ktoś był związany z tym? Musi znaleźć tę osobę.

Pełny zwrotów akcji, trzymający w znakomitym napięciu kryminał.
Doskonały kryminał, na wysokim poziomie napisany świetnie przypadł mi do gustu.
Polubiłam podkomisarza Kondrada Rowickiego, to wspaniały,super policjant,,,poprowadził dobrze swoją sprawę.

Dla mnie kryminał rewelacyjny, znakomity i wciągający od pierwszych stron do samego końca wciągnął mnie.
Przeczytałam z zapartym tchem, to mój ulubiony gatunek,,,więc sięgam po niego często bardzo lubię je...

schutte | 2017-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: sierpień 2017

Znów bohater policjant z przeszłością i niepokorną duszą zmuszony jest do walki z wiatrakami ( systemu ) i do rozwikłania zagadki, której tak na prawdę nikt od niego nie oczekuje, żeby rozwiązać...Ktoś napisał, że jest to książka o depresji...ja bym dodała, że o zagubieniu w świecie, o manipulacji ( politycznej, emocjonalnej etc )...Nie było tu morderstwa jako takiego, przestępstwo i owszem...Cykl zapowiada się ciekawie, ale czy tak będzie?

Raduss | 2017-04-21

Liniowa do bólu, nieciekawa powieść. Szkoda się rozpisywać. Trzecia gwiazdka tylko z sentymentu i lokalnego patriotyzmu.

Marceli | 2017-03-17
Przeczytana: 15 marca 2017

szału nie ma,szkoda bo mógł być z tego fajny kryminał,i zakończenie takie jakieś nijakie,szkoda

Marczewek | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Schematyczność to drugie imię tej książki. Główny bohater jak wycięty z szablonu brytyjskiego gliniarza. Trochę Johna Rebusa, trochę Davida Rakera. Może nawet jakieś ułamki Myrona Bolitara zza oceanu się znajdą.
Oczywiście należy dodać do tego tępych współpracowników, znienawidzonego szefa debila i równie tępego prokuratora. Jedynie szef techników przejawia jakieś oznaki inteligencji.

Sarkastyczny, ironiczny podkomisarz Konrad Rowicki musi się zmierzyć z dziwną sprawą, na którą nie ma najmniejszej ochoty. Okazuje się że córka viceprezydenta postanawia rozstać się z życiem. Zanim na dobre się w nią wgryzie, dostaje rozkaz z góry że ma ją umorzyć. To go oczywiście rozsierdza, i nasz nieustraszony detektyw działa na własną rękę i nieoficjalnie.

"Zginę bez ciebie" niczym specjalnym nie zaskakuje. Nie jest to najwyższa liga kryminału, ale w swojej klasie jest solidnym średniakiem.
Myślę że dobra na przerywnik między czymś bardziej ambitnym.