Umysł niewzruszony. W szkole mistrzów

Okładka książki Umysł niewzruszony. W szkole mistrzów Ryan Holiday
Okładka książki Umysł niewzruszony. W szkole mistrzów
Ryan Holiday Wydawnictwo: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Stillness is the Key
Onepress
2022-01-12
2022-01-12
2019-10-10
Katarzyna Rojek
filozofia stoicyzm

Polecam, zbiór bardzo trafnych porad jak praktykować stoicyzm, albo po prostu sztukę dobrego życia.

Wartościowa i pouczająca.

Wartościowa i pouczająca.

Typowy amerykański poradnik. Niby treści są ok, ale nic konkretnego. Dużo przykładów, że ten robił tak a tamten tak i dzięki temu odnieśli sukces, więc Ty też tak zrób... ale jak to już nie ma powiedziane.

Dobra książka o tym jak potrzebne jest zachowanie spokoju umysłu podczas podejmowania decyzji. Dużo praktycznych przykładów z historii.

Stoicyzm w wersji współczesnej. Świetnie napisana, z ciekawymi odniesieniami biograficznymi i sytatatmi klasyków.

Książka przedstawia drogę autora do odnalezienia wewnętrznego spokoju, ciekawe spostrzeżenia. Rąb drzewo, noś wodę

Potraficie zachować spokojny umysł w obliczu różnych wydarzeń? Dla mnie wydaje się to niemałym wyzwaniem, ale sądzę, że warto próbować. I dlatego też sięgnęłam po tę pozycję, aby pomóc sobie w okiełznaniu emocji oraz uczuć i zachować #umysłniewzruszony 😉

Książka jest oparta o trzy filary: umysł, duch, ciało.
W każdym z nich znajdziemy wskazówki prowadzące nas do wewnętrznego wyciszenia, skupienia na tym co ważne, nie ulegania wpływom emocji.
Są one również poparte przykładami na osi - przeszłość i teraźniejszość, w których spotykamy historie z dawnych lat, jak i obecnych.
Płynność czytania momentami zakłócały mi podane współczesne przykłady z areny polityki lub sportu, bo nie są to dziedziny, które ze mną współgrają. Myślę, że można było pokusić się o ich skrócenie. Jednak mimo to jestem zdania, że połączenie tych zabiegów, jeśli się dogłębnie w nie wczytamy, jest w stanie realnie podwyższyć nasz poziom stoicyzmu, lub sprawić, że będziemy mieli odpowiednie podstawy do ich wdrożenia, jeśli dopiero jesteśmy początkującymi.

Sądzę, że istotne jest to, iż zawarte w książce kierunkowskazy są możliwe do spełnienia lub chociaż do rozważenia, choć w zabieganym świecie nie zawsze zostaną uznane za przesadnie proste. Bo jeśli powiem wam na przykład o byciu obecnym, dążeniu do milczenia, minimalizowaniu docierających bodźców, ograniczaniu dóbr materialnych czy odpuszczaniu, to czy to będą rzeczy, które wykonamy bez mrugnięcia okiem? W aktywnej codzienności, która się nie zatrzymuje, nie zawsze może być nam łatwo to uczynić. Ale jestem przekonana, że już sama wiedza o tym jakie można podjąć kroki, aby emanować spokojem i rozwagą to początek dobrej drogi, a od nas będzie zależeć, na które ścieżki jeszcze wkroczymy.

Książka jest oparta o trzy filary: umysł, duch, ciało.
W każdym z nich znajdziemy wskazówki prowadzące nas do...

Polecam

Polecam

Pokaż mimo tovideo - opinia

Zgodnie z tytułem w książce tej znajduje się wiele porad dotyczących tego jak zachować spokój ducha, ciała i umysłu. Jest to pozycja zarówno dla tych, którzy w zgłębianiu teorii stoicyzmu mają już doświadczenie jak i dla osób, którzy pierwszy raz spotykają się z koncepcją tytułowego niewzruszenia.
Książka została podzielona na 3 części, w których autor kolejno zgłębia domeny umysłu, ducha i ciała i wskazuje jak w tych obszarach zachować w swoim życiu cisze i spokój. Tłumaczy czemu w dzisiejszych czasach napotykamy szczególną trudność w byciu obecnym w danej chwili i daje wiele wskazówek dotyczących tego jak oczyścić umysł, odnaleźć koncentrację i być aktywnym a nie reaktywnym.
Warto zaznaczyć, że są to nie tylko porady dotyczące zmiany myślenia czy analizy zachowań, ale faktyczne czynności, które możemy wykonywać codziennie jak np. zadbanie o sen, pisanie dziennika i wiele więcej! Każdy rozdział porusza odrębny problem, a rozpoczyna się przykuwającym uwagę cytatem, który wskazuje o czym będzie mowa w danej części książki. Autor każde teoretyczne rozważania i udzielane wskazówki dopełnia przykładem, który najczęściej jest opisaniem życia i zachowań znanej postaci historycznej jak np. Churchill czy Kennedy. O ile zamieszczanie przykładów sprawia, że lepiej zapamiętuje się pewne schematy to w tym wypadku według mnie stosunek teorii do przykładów był niekorzystny i to właśnie te drugie dominowały. W pewnych momentach odczuwałam znużenie czytając o historii danej postaci kolejne strony, w porównaniu do teorii ta ilość przykładów przytłaczała. Treść świetna, ale można to było zmieścić w mniejszej objętości. Zaletą tej pozycji jest z pewnością prosty język, który umożliwia pełne zrozumienie przekazu nawet osobom, które nie znają specjalistycznego słownictwa z tej dziedziny.
Dowiecie się z tej pozycji jak opanować złość, jakie proste, codzienne czynności mogą pomóc w usuwaniu stresu, jakie odcinać się od frustrujących sytuacji oraz przede wszystkim jak zbudować życie od którego nie trzeba uciekać – no chyba, że do własnego wnętrza 😊 Momentami dany temat ciągnięty za długo przez co dopadało mnie uczucie znużenia, ale treść zdecydowanie warta uwagi.

Książka została podzielona na 3 części, w których autor kolejno zgłębia...

• Filozofia
  • Stoicyzm
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Umysł niewzruszony. W szkole mistrzów