When We Were Them

Okładka książki When We Were Them Laura Taylor Namey
Okładka książki When We Were Them
Laura Taylor Namey Wydawnictwo: Atheneum Books for Young Readers literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Atheneum Books for Young Readers
2021-11-16
2021-11-16

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Willa, Britton i Luz są przyjaciółkami od dzieciństwa. Jednak pewne wydarzenie w ich życiu sprawia, że dziewczyny nie są już sobie tak bliskie.

Historię tej przyjaźni poznajemy z perspektywy Willie, która została wykluczona z przyjacielskiego trio. Dlaczego? Co takiego zrobiła i czy jest w stanie przyznać się do błędu?

Willie próbuje zrozumieć wagę swoich decyzji i odnaleźć się w świecie bez przyjaciółek. Z jej wspomnień dowiadujemy się jak silna więź łączyła te trzy dziewczyny i co się między nimi wydarzyło. Jest wesoło, czasem melancholijnie. Nie brakuje też smutnych momentów...

(cd recenzji na fb)

Willie próbuje zrozumieć wagę swoich decyzji i...

Tekst z bloga: https://amandaasays.blogspot.com/2023/06/when-we-were-them-laura-taylor-namey.html

KSIĄŻKA O PRZYJAŹNI I ŻYCIU
WHEN WE WERE THEM to historia o niesamowitym, nieco melancholijnym klimacie. Willa, Britton i Luz od lat były nierozłączne, jednak wydarzyło się coś, co zagroziło ich przyjaźni. Co to było i jak wpłynęło na ich relacje? Historia ma dwie linie fabularne - jedną w czasie rzeczywistym i drugą z retrospekcjami od momentu, gdy dziewczyny miały po 15 lat. Dzięki temu, krok po kroku, poznajemy dziewczyny, ich rodziny, wydarzenia, które ukształtowały ich charaktery. Dowiadujemy się też, co doprowadziło do zgrzytu w ich przyjaźni. I trzeba przyznać, że historia jest tu opowiedziana w bardzo specyficzny sposób - bez pędzącej akcji, bez pośpiechu, a bardziej z naciskiem na ukazanie emocji. Początkowo trudno było mi się w niej odnaleźć, ale ciekawiły mnie losy dziewczyn, więc brnęłam dalej i cieszę się, że to zrobiłam, bo otrzymałam piękną historię o przyjaźni, rodzinie i odkrywaniu siebie. Ta powieść jest tak wartościowa i pełna niezwykłej lekcji życia, że na pewno jeszcze na trochę zostanie w mojej głowie i będę wracała do niej myślami. Myślę też, że łatwo nam będzie utożsamić się z którąś z dziewczyn bądź też z sytuacją rodzinną którejś z nich, bo Autorka przy kreacji bohaterów wykorzystała motywy, które są dosyć specyficzne, a jednocześnie występują u wielu z nas.

STRUKTURA
Książka jest podzielona na rozdziały z dwóch linii fabularnych. Nie są one numerowane, za to ich tytuły określają, której z tych linii dany fragment dotyczy - wydarzeń obecnych, czy retrospekcji. Tak, jak to miało miejsce przy poprzedniej książce autorki, jaką czytałam, rozdziały nie zaczynały się od nowych stron, a po prostu w ciągu strony. Pierwszoosobową narrację powierzono Willi i to jej oczami poznajemy całą historię. Autorka po raz kolejny zaserwowała nam przyjemny i lekki styl pisania, ale tym razem podszyty był on swego rodzaju melancholią i pięknie budowało to klimat powieści.

PODSUMOWUJĄC
Jeśli lubicie książki, których domeną jest pobudzanie do rozmyślania i przekazywanie życiowych wartości, a także wolicie te "mądre" młodzieżówki, to When We Were Them jest dla Was. Jeśli zaś wolicie pędzącą akcję pełną zwrotów, to jednak poszukajcie czegoś innego. Ja potrzebowałam takiej spokojniejszej historii, by się wyciszyć i przemyśleć parę spraw i bardzo się cieszę, że w moje ręce wpadła akurat ta książka. Polecam!

Amanda Says

KSIĄŻKA O PRZYJAŹNI I ŻYCIU

𝕎𝕙𝕖𝕟 𝕎𝕖 𝕎𝕖𝕣𝕖 𝕋𝕙𝕖𝕞

Wiecie, dlaczego cenię sobie książki młodzieżowe?

Dotykają często bardzo trudnych tematów.
Pokazują to, co w życiu jest ważne.
Pokazują, o co warto walczyć.
Przypominają nam, że zawsze jest jakieś wyjście.
I nie zawsze dobrze się kończą.

Tak też było i tym razem.
Przeżywałam książkę, kibicowałam bohaterkom a także nie mogłam się doczekać zakończenia, by poznać prawdę.

Autorka świetnie zbudowała napięcie, trzymała nas w nim całą historię aby na sam koniec dopiero się okazało, o co poszło.

Ciągle się zastanawiałam, co takiego zrobiła Willa, że zachwiało to wieloletnią przyjaźń.
Trzy bliskie sobie przyjaciółki, niemal jak siostry.
A jednak coś się wydarzyło, co zaważyło na ich więzi.

Emocjonująca, pełna pasji i dotykająca tematów trudnych historia nie tylko o przyjaźni lecz także o miłości, bliskości, więziach rodzinnych a także traumach i śmierci.

Bardzo mi się podobała ta historia, pochłonęła mnie i skłoniła do wielu przemyśleń.

Ilu z nas, mierząc się ze swoimi własnymi demonami zaniedbuje swoich bliskich?
Zbyt wielu.
A dodatkowo wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, gdy jesteśmy zapatrzeni w siebie i osobiste problemy.

Myślę, że tę pozycję powinny przeczytać nie tylko osoby 15+ ale także starsze, takie jak ja.

Czytelna, przystępna forma, łatwa do przyswojenia i wbijająca się do serc i umysłu.

𝕎𝕙𝕖𝕟 𝕎𝕖 𝕎𝕖𝕣𝕖 𝕋𝕙𝕖𝕞

Wiecie, dlaczego cenię sobie książki młodzieżowe?

Dotykają często bardzo trudnych tematów.
Pokazują to, co w życiu jest ważne.
Pokazują, o co warto walczyć.
Przypominają nam, że zawsze jest jakieś wyjście.
I nie zawsze dobrze się kończą.

Tak też było i tym razem.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Tytuł : When we were them.
Autor : Laura Taylor Namey
Wydawnictwo Lekkie
Data premiery : 26 kwiecień 2023

Opis wydawcy :
Willa, Luz i Britton były najbliższymi przyjaciółkami od dzieciństwa. Wydawało się, że nic nie może zniszczyć tej przyjaźni. A jednak wszystko zmieniła wielka miłość. I jeszcze większa tragedia.
W tym tygodniu zakończą swoją przygodę ze szkołą średnią. Razem łatwiej byłoby pokonać obawę przed jutrem, odpowiedzieć sobie na pytania o przyszłość. Ale jedna samolubna decyzja sprawia, że Willa zostaje z pudełkiem wspomnień, wypełnionym symbolami ich siostrzeństwa. I myślą, że nic już nie będzie jak dawniej, bo nie da się naprawić złamanego serca, zapomnieć o naruszonej intymności i wybaczyć podłego kłamstwa. Dorośli wszystko tylko komplikują, nikt już nie może na nikogo liczyć.
A gdy brzydka prawda wychodzi na jaw, Willa musi dzielnie zmierzyć się z przeszłością.

Bardzo cenię sobie takie książki, które trzymają w napięciu i krok po kroku pokazują nam przez co przeszli bohaterowie i dlaczego znajdują się w takiej sytuacji a nie innej.
Autorka przez całą historię trzyma nas w emocjonalnej pułapce, i czytając ją cały czas gdzieś z tyłu głowy miałam myśl : Co mogło się takiego wydarzyć, że wieloletnia przyjaźń jest na granicy rozpadu?
" Złamałaś mi serce. Zanim będę mogła nawet pomyśleć o wybaczeniu ci, muszę poznać całą prawdę. Mówię poważnie Willa. Musisz to zrobić sama. W tym tygodniu. Albo to koniec. Albo z nami koniec."

Ksiażka nie tylko jest o samej przyjaźni lecz dotyka też innych tematów, takich jak miłość, rodzina, traumy i śmierć. Wszystko to łączy się w bardzo emocjonującą i wzruszającą historię o tym przez co człowiek przechodzi kiedy walczy sam ze sobą a zapomina o tym co najważniejsze - RODZINA. I nie tylko ta z, którą łączą nas więzy krwi, ale też i ta, którą wybieramy sobie sami - PRZYJACIELE.
"Takie właśnie teraz będziemy. Połączone na zawsze ale idące własnymi drogami. Tak jak wyraz " serce" może oznaczać dwie siły istniejące jednocześnie - jedna która bije, i drugą, która odczuwa - takie też my będziemy. "
Gorąco polecam ❤️

Tytuł : When we were them.
Autor : Laura Taylor Namey
Wydawnictwo Lekkie
Data premiery : 26 kwiecień 2023

Opis wydawcy :
W tym tygodniu zakończą swoją przygodę ze szkołą średnią....

"When We Were Them" to książka młodzieżowa, która opowiada historię trzech przyjaciółek.. Willa, Luz i Britton, znają się od dawna, wspierają, wiedzą o sobie naprawdę wszystko.. zbierają wspólne wspomnienia, a nawet pamiątki, do pudełka, które przechowują na zmianę.. W tym tygodniu kończą szkołę, ale nie tylko.. może się też niestety okazać, że Willa oprócz zakończenia szkoły może też stracić naprawdę wyjątkową przyjaźń.. Dlaczego? Co się takiego wydarzyło, że dziewczyny czują złość na Willę i czy.. uda się jej odbudować tą relację? Przecież ma tylko tydzień.. a jak wiecie stracone zaufanie, trudno jest odbudować.

Książka bardzo mi się podobała, fajnie było przeczytać książkę młodzieżową o przyjaźni.. oczywiście był tutaj też wątek romantyczny!😍 Ale zdecydowanie na drugim planie, choć mocno ciekawy..
Podobało mi się to, że mamy dwie płaszczyzny czasowe, te obecne gdzie Willa starała się pogodzić z rzeczywistością z zakończeniem szkoły, świętowaniem rodziny z tej okazji, oraz z poszukielwanuem odpowiedzi.. a druga płaszczyzna, to ta w której Autorka opowiada historię przyjaźni dziewczyn, i muszę przyznać, że wiele razy podczas lektury się uśmiechnęłam i szczerze kibicowałam, wręcz podziwiałam to, jak one się świetnie dogadywały .. wspierały i potrafiły, nie wyróżniały żadnej ponad to.. były równe, i przede wszystkim mogły na siebie liczyć, stały się dla siebie rodziną, bo nawet obiady z okazji zakończenia szkoły, miały odbyć się razem wraz z rodzinami... coś pięknego.. To nie jest też lekka historia.. daje dużo do myślenia, bo czasami niektóre bardzo bolesne wydarzenia zmieniają nasze myślenie, nie chcąc źle... można kogoś bardzo zranić "W dobrej wierze".. Czy prawdziwa przyjaźń jest jak miłość i przetrwa wszystko? Przekonajcie się sami! 😊❤

W książce poznajemy trzy dziewczyny(Willa, Britton i Luz) , które kiedyś były najlepszymi przyjaciółkami. Jednak przez pewne wydarzenie już tak nie jest , a teraz dziewczyny kończą szkołę średnią i cała historia jest opowiedziana z perspektywy Willy , która została wykluczona z przyjacielskiej paczki. Czemu? I co takiego zrobiła? Oraz czy naprawi to? Na te pytania odpowiedź dostaniemy na koniec książki i powiem szczerze , że liczyłem na coś lepszego. Książka niby nie była zła , ale czegoś mi tu zabrakło. Tak samo ta wielka zdrada Willy nie zrobiła wrażenie. Od początku książki spodziewałem się czegoś szokującego i naprawdę podłego , a gdy w końcu poznałem odpowiedź co takiego zrobiła pomyślałem tylko – „Serio? To wszystko?” To co się dzieję po tym jak bohaterka w końcu konfrontuję się z przyjaciółkami też mi się nie podobało. Jedynie epilog był nawet niezły

• Chcę mieć
  • Chcę