Vi, dziewczynka szpieg. Licencja na luz

Okładka książki Vi, dziewczynka szpieg. Licencja na luz Maz Evans
Wydawnictwo Literackie
2023-05-31
2023-05-31
Łukasz Małecki

Ależ to jest świetna historia. O odwadze i realizacji marzeń, wadze więzów rodzinnych, sekretach, dochowywaniu tajemnic, zaufaniu i czipowaniu, kształtowaniu i udowadnianiu swoich mocy, dojrzewaniu do spokojnego "bezbarwnego" i bezpiecznego życia.

Zapraszam na recenzje „Vi, dziewczynka szpieg. Licencja na luz” Maz Evans.

Jedenastoletnia Vi w jednym momencie dostaje potwierdzenie swoich przypuszczeń co do profesji mamy oraz dowiaduje się, że jej tata żyje.

Nowe informacje dostarczają dziewczynce sporo emocji a trudna sytuacja rodzinna wydaję się nie do opanowania.

Mama Vi to tajna agentka w spoczynku a tata to największy złoczyńca świata.
Dwa różne bieguny życia, które łączy ogromna miłość do córki.

Kradzież wyjątkowo niebezpiecznego tajnego neurotrolu okazuję sie być początkiem sekretnej akcji Vi.

Kto jest wrogiem a kto sprzymierzeńcem w tej walce ?
Czy zaginiony przedmiot uda sie odnaleźć ?
Czy rozerwane i uszkodzone więzi międzyludzkie można odbudować ?

Wybuchowa historia dziewczynki, która ma swoją misje i nie zważając na nic chce ją wypełnić. Pomimo strachu i rodzicielskich nakazów brnie do przodu.

Urocza i rozważna Vi wciąga nas w walkę dobra ze złem. Ale czy wszystko jest zawsze białe i czarne …

Ciekawa lektura raczej dla młodszych nastolatków ale i dorosły może znaleźć w niej coś dla siebie.

Zapraszam na recenzje „Vi, dziewczynka szpieg. Licencja na luz” Maz Evans.

Mama Vi to tajna agentka w spoczynku a tata to...

"Vi, dziewczynka szpieg. Licencja na luz" to pierwszy tom szpiegowskiej serii dla dzieci, autorstwa Maz Evans. Ta debiutująca pisarka brytyjska jest również założycielką Story Crew - programu nauki kreatywnego pisania, skierowanego do uczniów szkół podstawowych.

Rozwód rodziców jest trudny dla każdego dziecka, ale jedenastoletnia Vi ma wyjątkowo pod górkę. Bo kiedy twoja mama jest emerytowaną agentką tajnego wywiadu, a tata byłym złoczyńcą, przysięga małżeńska: dopóki śmierć nas nie rozłączy - nabiera zupełnie nowego znaczenia… Ale najpierw ustalmy fakty.

Rodzice Valentine Day z wiadomych względów skupiają się obecnie wyłącznie na sobie nawzajem. Zło jednak nie śpi i ma się wyjątkowo dobrze. Prawdziwi superzłoczyńcy właśnie ruszyli w teren, więc dziewczyna nie ma wyjścia - musi zostać szpiegiem i ocalić rodzinę oraz świat przed niechybną zagładą.

Maz Evans stworzyła opowieść z dość luźną i zabawną fabułą, w której to nie brakuje wartkich akcji i szalonych momentów!

„Szybkość to nie wszystko (…) Zapytaj żółwia, który wygrał wyścig z zającem.”

Bohaterką książki jest jedenastoletnia Valentine Day – Vi, której mama jest byłą, tajną agentką, a tata – byłym złoczyńcą, który pojawił się pierwszy raz w życiu nastolatki, w dniu, gdy jej mama miała zawrzeć związek małżeński ze Sproutem, nauczycielem geografii. Ester marzy o spokojnym życiu u boku ukochanego, ale jej ex psuje te plany. Robert postanawia wynagrodzić córce lata rozłąki, ale jak się okazuje jest tu ukryte drugie dno. Wszystko zaczyna się komplikować, a dziewczynka jest zmuszona podejmować trudne decyzje i dokonywać wyborów…
Świat stoi przed wielkim zagrożeniem, a dorośli są zajęci swoimi sprawami. Czy Vi ocali rodzinę i świat przed niechybną zagładą? Przekonacie się o tym czytając tę historię.

Lubię historie, których bohaterki to nieustraszone kobiety, które nie boją się podejmować ryzyka i brać spraw w swoje ręce oraz zacierają obraz potulnej, słodkiej dziewczynki. Taki „pazur” w postawie bohaterek bardzo mi odpowiada.
Zwróciłam uwagę na postawę Vi w stosunku do Russella, syna narzeczonego mamy, który jest geniuszem komputerowym, a któremu brakuje popularności i pewności siebie. Bohaterka, jak wielu nastolatków, chce być w top-ce najbardziej popularnych i dlatego unika publicznie towarzystwa chłopca, który niejednokrotnie jej pomaga i wyciąga z opresji. Tego typu błąd popełnia wielu nastolatków i zapewne dlatego autorka zwróciła na niego uwagę. Cieszę się, że ukazała w tej historii to, iż lojalność wobec najbliższych jest cenniejsza od fałszywej przyjaźni i popularności.
Autorka w tej książce przemyca inny, ważny dla nastolatków temat, a mianowicie wyboru szkoły i szukania swojego miejsca w społeczeństwie. To historia o odpowiedzialności i dorastaniu do podejmowania decyzji, które rzutują na całe życie. Naświetla również sytuację dziecka, którego rodzic stawia siebie ponad swoje potomstwo, a przez to spycha je na bok.
Historia zabiera czytelnika w świat pełen tajemnicy, niebezpiecznych i tajnych misji, w którym nic nie jest ani oczywiste, ani przewidywalne. Akcja książki poprowadzona jest dynamicznie. Nie brakuje w niej momentów grozy, pościgów, dowcipu oraz elementu dydaktycznego, dlatego myślę, że Vi spodoba się nie tylko damskiej części.

To idealna książka na wakacje. Czytelnik, który odważy się wejść do świata Vi, przeżyje niesamowitą przygodę. To jak przejażdżka rollercoasterem. Polecam.

Współpraca z Wydawnictwem Literackim.

„Szybkość to nie wszystko (…) Zapytaj żółwia, który wygrał wyścig z zającem.”

Jedenastoletnia Vi po rozwodzie rodziców mieszka z mamą, która jest emerytowaną agentką tajnego wywiadu. Niby nikt o tym nie wie, ale mama Vi jest tak szalona i ekspresyjna w próbach ukrycia swojego zawodu przed światem, że wciąż rzuca się w oczy. Kiedy Vi dowiaduje się, że mama chce na stałe związać się z jej nauczycielem, a do domu wprowadzi się dotąd nielubiany przez nią kolega ze szkoły, Vi obawia się, że zawód mamy przestanie być sekretem.

Pewnego dnia Valentine wplątuje się w intrygę, do rozwiązania której przydadzą jej się szpiegowskie umiejętności, które być może odziedziczyła. Co się stanie na ślubie? I jak te wydarzenia wpłyną na Valentine?

(cd recenzji na fb)

,,Russell Sprout był podręcznikowym przykładem samotnika. Wyrzutka. Komputerowego świra. A już wkrótce miał zostać także jej przybranym bratem".

,,A skoro o tym mowa, czy słyszałaś, że koale też mają linie papilarne? Jako jedyne zwierzęta poza gorylami i szympansami! "

,,Pan Sprout był istną skarbnicą bezużytecznych informacji. Zdawał się wiedzieć wszystko na niemal każdy temat- niemal, bo oczywiście nie dotyczyło to kobiety, którą zamierzał tego dnia poślubić. "

,, Niestety, jedyne, czego udało im się dowieść, to że nosił perukę z nylonu. Ale nie tylko on uważał Milly i Tilly za niewiarygodnie irytujące".

,, Jeśli ten człowiek popełnił jakąś zbrodnię, to wyłącznie przeciwko modzie ".

Jeżeli szukacie niesamowitej książki dla młodzieży w której jest ogrom tajemniczych postaci szpiegów, to trafiliście idealnie. Pamiętajcie tylko, że nie każdy jest tym za kogo się podaje, nie zawsze robi, to co mówi i ma wszelkie możliwości słowne do tego, by nie mówić prawdy:-)
Tytułowa Vi ma lat jedenaście i mieszka z mamą i babcią. Babcia jest bardzo przebojowa, uwielbia rozwiązywać krzyżówki i przemycać w nich istotne informacje. Tak jak i mama Vi jest szpiegiem, tylko bardziej ogarniętym. Mama dziewczynki jest mocno roztargniona, a jej zdolność do kłamania jest mocno naruszona. Dlatego zrezygnowała z pracy szpiega. Kiedy jej córka odkrywa kim była, bardzo pragnie również być szpiegiem, choć matka jej tego zabrania. Nie wie jednak, że dla córki nie ma rzeczy niemożliwych, więc zrobi wszystko, by zostać szpiegiem. Sprawa nieco się komplikuje, kiedy mama ponownie wychodzi za mąż za nauczyciela Vi. Dodatkowo widać tutaj niechęć syna do niej, jej przyszłego ojczyma. Nie spodziewała się tylko, że chłopiec będzie nad wyraz spostrzegawczy. Czy więc w takim wypadku jej misja bycia szpiegiem może się udać? Czy cel, który sobie obrała nie jest zbyt trudny do realizacji?
Świetna książka, naprawdę. Ile tu jest poczucia humoru, zabawnych sytuacji i chwil, kiedy chciałoby się zapaść pod ziemię, lub przewrócić oczami. Postacie są bardzo charakterystyczne i każdego można polubić. Opowieść pokazuje, że warto sprawiać sobie przyjemność, trzeba dążyć do spełnienia marzeń i podnosić się z każdej porażki. Nie ocenia się innych, jeśli się ich nie zna, a także, że warto pomagać innym i dawać drugie szanse. Choć to młodzieżówka, to według mnie nie powinna mieć ograniczeń wiekowych, gdyż czas na spełnianie marzeń jest do końca naszego życia. Bardzo ją polecam!

Z tą książką mam nie lada problem, bo o ile większość książek od Wydawnictwa Literackiego bardzo mi się podoba, tak ta nie koniecznie. Zastrzeżenia mam absolutnie do wszystkiego, no może z wyjątkiem okładki. Szata graficzna akurat jest świetna. Jednak to, co znajduje się w środku, totalnie do mnie nie trafia. Całokształt jest przerysowany i delikatnie mówiąc mało wciągająca ta fabuła. Przez pierwsze rozdziały zadawałam sobie pytanie "gdzie w tym sens?", aby finalnie dojść do wniosku, że nie chcę wiedzieć. Jednym zdaniem mówiąc, książka mi się nie podobała, zdecydowanie nie była dla mnie, mimo zachęcającego opisu nie trafiła w mój gust. Dodam jeszcze, że momentami bywało dość zabawnie.

Vi to jedenastoletnia dziewczynka, która od dawna podejrzewa, że jej mama jest lub była tajną agentką. Wszystkie znaki na ziemi i niebie podpowiadają, że tak właśnie jest. Kiedy dziewczynka znajduje potwierdzenie swoich przypuszczeń, jej życie diametralnie się zmienia. Matka mimo złożonej córce obietnicy postanawia wziąć drugi raz ślub. Dla Vi to potężny cios jednak nie ma jeszcze pojęcia, że nie jest to ostatnie kłamstwo, jakiego dopuściła się jej rodzicielka.

W rodzinie Valentine Day każda kobieta ma imię pochodzące od nazwy święta. To pewne. Tak samo, jak pewne jest, że każda kobieta z rodziny mamy była szpiegiem. W kwestii ojca dziewczynki wiadomo niewiele, jedynie, że był "idiotą" i zginął. Tak przynajmniej mówi babcia Indy, a jak wiadomo, babcie mają zawsze rację. Wracając do tematu rodziców, Vi od zawsze była wychowywana przez matkę. Dlatego, gdy rodzicielka zaczęła spotykać się po kryjomu z nauczycielem córki, dziewczynka zażądała od niej pewnej osobliwej obietnicy. Mianowicie, matka miała nie wyjść za mąż, za tego mężczyznę. Obietnicę niestety niezwykle szybko złamała.

Ślub też nie przebiegł zgodnie z planem bowiem rodzina Pana Młodego, nie dojechała w odpowiednie miejsce (za sprawą babci, oczywiście niechcący). Zapomniałabym wspomnieć o jeszcze jednym tycim szczególe… okazało się, że poprzedni mąż jej mamy nadal żyje. A co za tym idzie, Vi ma tatę. Od tej pory wszystko idzie jak po gruzie. Do czego doprowadzić mogą kłótnie i walka rodziców o dziecko? Jak w świecie rozwodów, czują się najmłodsi? Tego wszystkiego dowiecie się właśnie z tej książki.

Dziękuję @wydawnictwoliterackie za egzemplarz recenzencki! ♡

Jedenastoletnia Valentine Day, zwana przez wszystkich Vi, pewnego dnia odkrywa, że jej mama, babcia, a nawet pra..., prapra... i kolejne pra... babcie były świetnymi szpiegami. Niektóre uczyły się nawet w specjalnej szkole dla szpiegów 🤩
Jakby było mało rewelacji, to niedługo po tym, na ślubie mamy z jednym z nauczycieli ze szkoły, pojawia się ojciec Vi, który nie tylko jest żywy (co przeczy wszystkim historiom o jego tragicznej lecz bohaterskiej śmierci),ale okazuje się też złoczyńcą 🤯
Po tych wszystkich wydarzeniach Vi wplątuje się w sprawę, w której przydadzą się szpiegowskie umiejętności...a skoro rodzicielka zajęta jest rozplątywaniem swego zagmatwanego życia miłosnego, to Vi bierze sprawy w swoje ręce.

Powieść czyta się lekko i szybko. Mnóstwo akcji, kryminalne zagadki i humor, który spodoba się nie tylko młodszym czytelnikom, sprawiają, że ciężko oderwać się od tej książki 🤩
Bardzo polubiłam tytułową bohaterkę, zwłaszcza, gdy zmieniła swoje nastawienie do Russell - syna niedoszłego męża swej matki 😏
Wraz z córką z niecierpliwością czekamy na kolejne przygody Vi, dziewczynki szpiega 😁

Lubicie sięgać po lekkie i przyjemne lektury? Ja uwielbiam dlatego często sięgam po literaturę dziecięcą.

👧🏻 Czasami lubię poczuć się jak mała dziewczynka, przyjemna odmiana od codzienności.

👧🏻 Autorka napisała książkę, która spodoba się dzieciom w wieku szkolnym, chociaż i starsi znajdą w niej coś dla siebie.

👧🏻 Zabawna wciągająca lektura napisana lekko i z ogromną fantazją, zwrotów akcji, inteligentnymi dialogami.

Umiejętność pakowania się Vi w kłopoty, nie da się porównać do żadnej innej bohaterki!

Kiedy w dniu ślubu mamy, pojawia się biologiczny ojciec Vi, wszystko zaczyna się komplikować. Dziewczyna trafia w środek rodzicielskich zamieci. Na dodatek Vi zaczyna coraz bardziej interesować się światem przestępczym i za sprawą pewnego znaleziska wplątuje się w sprawę wymagającą prawdziwych szpiegowskich umiejętności. Jak by tego było mało dziewczyna, zostaje postawiona przed trudnym wyborem i musi wykazać się ogromną dojrzałością.

👧🏻 Zabawna wciągająca lektura napisana lekko i z ogromną...

W książce zostanie odkryte dużo tajemnic. Jedna z nich jest to, że mama VI zmieniła sobie imię. I wiele innych.
Idealna książka dla młodego czytelnika. Nie będzie się nudził przy jej czytaniu.
Będziemy VI towarzyszyć w nie jednej przygodnie. Bardzo mi się podobała książka, jak również moim dzieciom.

• W planach ebook
  • Przeczytane 2023