Tuan

Tuan
978-83-925934-0-9
przygodowa
felek

Akcja książki toczy się w Złotym Trójkącie, Laosie, Birmie, Australii, Indonezji. Wszystkie części łączy postać bohatera, Europejczyka noszącego przydomek "Tuan". Autor to wyjątkowo barwna postać. Były legionista, poszukiwacz złota, prekursor rajdu Paryż-Dakar, właściciel nielegalnych kasyn gry. I doskonały pisarz. W 1989 roku wydaje pierwszą książkę "Złoto", która natychmiast stała się...

Autor to wyjątkowo barwna postać. Były legionista, poszukiwacz złota, prekursor rajdu Paryż-Dakar, właściciel nielegalnych kasyn gry. I doskonały pisarz. W 1989 roku wydaje pierwszą książkę "Złoto", która natychmiast stała się bestsellerem w 23 krajach. Do dziś wydał 21 powieści, z których każda jest potwierdzeniem klasy tego pisarza, opowiadającego o życiu pełnym walki i obfitującym w niesamowite przygody.

Anna | 2012-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Zawsze pewną niewiadomą jest jak człowiek zachowa się w ekstremalnej sytuacji. W końcu każdy z nas stanowi swoistą mozaikę dobrych i złych cech i nie wiadomo, która strona naszej natury ostatecznie wygra, kiedy ktoś (lub coś) zmusi nas do dokonania pewnego wyboru. Przed taką właśnie decyzją staje główny bohater książki Zykë.
Tuan to specyficzna postać. Jest to człowiek z gruntu nieczuły, w większości swojego życia kierujący się kodeksem Hammurabiego. Ma oczywiście pewne zasady, których nigdy nie przekroczy, choć pewnie zwykle nikt tego się nie dostrzega. Można to co prawda w pewien sposób wytłumaczyć, okolicznościami, w których nasz bohater się znajduje. Są to warunki niełatwe wręcz często urągające ludzkiej godności. Być może to tworzy z Tuana zbira i męskiego szowinistę, choć patrząc na zachowanie jego towarzyszy, którzy wydają się o wiele gorsi od głównego bohatera, można takie zachowanie uznać za normalne. Niezwykle szczerą relację swoich przygód Tuan spisuje na papierze...

Cochise | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Powieść przygodowa dla dorosłych.Autor opisuje cztery przygody przeżyte w Laosie,Birmie i Tajlandii,Australii,Indonezji oraz na Borneo.Czytając książkę "podróżuję" z autorem,poznając miejsca,w których rzecz się dzieje.Myślę,że sporo facetów nosi w sobie chęć przeżycia takiej awanturniczej przygody,w której nie zabraknie dobrej zabawy,pięknych kobiet,hazardu,alkoholu a także przemocy.Zazdroszczę Cizi Zyke,mając nadzieję,że moi bogowie pozwolą mi na przeżycie choć jednej takiej wyprawy.

Spursmaniak | 2016-11-11

Akcja książki toczy się w Złotym Trójkącie, Laosie, Birmie, Australii, Indonezji. Wszystkie części łączy postać bohatera, Europejczyka noszącego przydomek Tuan. Książka składa się z czterech historii opowiadanych przez bohatera i rozgrywających się w różnych zakątkach globu, głównie w Azji i Australii. "Tuan" to bardzo męska proza. Brutalna i realistyczna. Miejscami wręcz drastyczna. Właściwie w takich słowach można by streścić fabułę „Tuana”. Historia oscyluje wokół drastycznych wydarzeń, których doświadczył sam autor – Cizia Zykë. Nie jest to książka dla wszystkich. Jeśli ktoś zetknął się z wcześniejszymi książkami tego pisarza to może przeżyć lekki szok. Dla fanów reportaży, autobiografii i mocnych przeżyć.

Bartłomiej Starobrat | 2014-01-02

Ja to u Zyke'a - przygoda, seks, narkotyki, piwo, wóda, przyjaźń po grób i wszechobecne awantury ;)

Tuan to zbiór pomniejszych historii opowiadanych nam przez tytułowego bohatera przebywającego na bezludnej wyspie - jeśli chcesz się wiedzieć jak i dlaczego tam się znalazł to zapraszam do lektury :)

papisialka | 2015-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Ciekawie i szybko się czyta, choć aż trudno uwierzyć, że to na podstawie biograficznych doświadczeń.

Bartek Biedrzycki | 2016-08-13

Cóż, jedna z fabularnych (nie autobiograficznych) książek Cizi - z wydanych w Polsce chyba najciekawsza. Faktycznie jest to zbiór dłuższych opowiadań, połączonych postacią głównego bohatera (czy raczej antybohatera), tytułowego Tuana.

Po kilka więcej uwag na temat samego Cizi oraz tej książki zapraszam do mojego tekst na blogu: http://www.gniazdoswiatow.net/2013/08/13/indiana-motherfucker/

Skriatok | 2015-06-17

Dużo śmierci w tej książce. Momentami mnie nużyła, ale były również takie chwile, że nie potrafiłam się oderwać od czytania.

Jordi | 2013-05-25

Bardzo dobra !!!!

araara | 2013-05-07
Przeczytana: 30 maja 2013

Wciągająca.

Małgorzata | 2016-02-02
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 01 lutego 2016

Książka obsceniczna. Nikomu nie poleciłabym z tego właśnie powodu.
Jednak trzeba przyznać, że autor jest świetnym pisarzem. Potrafi pisać ciekawie, wciąga, a ponadto poszerza nasze horyzonty przedstawiając różne zapomniane zakątki na ziemi, sposoby przetrwania i wiele ciekawostek i anegdotek.
Po przeczytaniu czuję i zachwyt i niesmak. Autora stać by było na dużo więcej.