Faustrecht
83-900007-2-5
piotrex

Lato 1945 roku. Brytyjski obóz dla jeńców wojennych w Afryce, okolice Kairu. Jeden z 1200 niemieckich jeńców, Heinrich Faust, jest istnym utrapieniem zarówno dla strażników, jak i współtowarzyszy, a zwłaszcza niemieckiej komendantury obozu. Mimo zniechęcających warunków (straże, druty ogrodzenia, pustynia wokół) już kilkakrotnie próbował ucieczki. Postanowił wrócić do Niemiec. Musi tam pojechać, bo bardzo chce kogoś... zabić. Jego pomysłowość, spryt i wiedza pozwalają sądzić, że mu się to kiedyś uda. Zwłaszcza że zyskuje nieoczekiwanego sprzymierzeńca wśród Brytyjczyków. Przedsiębiorczy sierżant Silvers ma wobec niego swoje plany. Przy pomyślnym rozwoju sytuacji (i dobrej współpracy) obaj mogą osiągnąć zamierzone cele.

Ciekawa i zabawna opowieść, ze znakomicie nakreślonymi postaciami, napisana we właściwym Kirstowi lekkim stylu. Wartka akcja, sporo ironicznego dowcipu, tak dobrze znanego choćby z cyklu "08/15".

Victoryette | 2013-10-03

Książka jak to u Kirsta w zwyczaju, nie jest pozbawiona elementów humorystycznych, można się pośmiać (hahaha hihihi huhuhu), ale mam wrażenie, że w tym przypadku autor trochę przeholował ze swym ironicznym humorem. Jego ogromnych rozmiarów dawka, którą aplikuje się odbiorcy, momentami męczy, nuży, sprawia, że czytelnik przestaje traktować ironię autora, jako atut lektury. Muszę przyznać, że czytałam lepsze utwory Kirsta. 'Prawo Fausta' nie powala na kolana, nie rzuca na glebę. Utwór jest nieco zagmatwany, długo się rozkręca, niby coś się dzieje, ale tak jakoś nie do końca. Miejscami zalatuje nudą, przyspiesza proces zasypiania. Nie jest to pozycja zła, ale spodziewałam się czegoś lepszego. Oczywiście fani autora powinni czuć się zobligowani do poznania się z treścią utworu, ale osobom, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z Kirstem, książkę tę odradzam.

mila1982 | 2016-09-14
Przeczytana: 14 września 2016

Jak na Kirsta ( kocham, wielbie) to słabe zakończenie.

GoSiUnIaaa113 | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

Nie zawierzam temu, by panowałydobre stosunki pomiędzy niemieckimi jeńcami w Afryce a żołnierzami brytyjskimi..
Mimo tego rozumiem, że zostało to napisane z dużą dozą humoru, satyry i absurdu.
Książka ciekawa, ale nie chwyciła mnie za serce.
Kto lubi zagłębiać się w historie okołowojenne, znajdzie coś dla siebie.

Michał Weręgowski | 2016-03-09
Na półkach: H.H.Kirst, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2016

Kirst na dobrym poziomie. Polecam wszystkim, którzy chętnie sięgają po tego autora.

Greg | 2012-02-22
Przeczytana: 1990 rok