Wirus paniki. Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu

Okładka książki Wirus paniki. Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu Seth Mnookin
Okładka książki Wirus paniki. Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu
Hanna Pustuła-Lewicka
Hanna Pustuła-Lewicka

Gorzka pigułka

1956 14 299

Książka jest dobrze napisana, poparta licznymi badaniami, ale…
Po pierwsze myślę, że osoby, które najbardziej powinny ją przeczytać, nie zrobią tego.
Po drugie według mnie często opisy były zbyt szczegółowe, nawet w momentach, gdy nie było to konieczne. Mnie osobiście mocno to nużyło i odpływałam myślami (a nie mam problemów z czytaniem nawet bardzo obszernych i skomplikowanych źródeł naukowych - tu po prostu często nie było to konieczne).
Po trzecie chyba zwyczajnie spodziewałam się czegoś lepszego (miałam wysokie oczekiwania). Dla osoby pracującej z osobami z ASD lub rodziców takich dzieci - warta przeczytania.

Książka jest dobrze napisana, poparta licznymi badaniami, ale…

Gdyby wiedzę dało się fizycznie wtłaczać ludziom do umysłów, waliłabym tą książką po głowie każdego antyszczepionkowca.

Aż trudno uwierzyć, że da się przekonać ludzi do odchodzenia od medycznych sprawdzonych sposobów, takich jak szczepienia. I to w imię własnego interesu. Książka pozostawiła u mnie niesmak i refleksję nad ludzką głupotą i cynizmem. Książka napisana jest w 2019 roku, więc przed covidem. Autor spokojnie mógłby napisać drugą część tej historii ludzkiej głupoty, równie obszerną, opowiadając o niechęci do szczepień na covid, wręcz agresji, wyszydzaniu szczepiących się i czipach ukrytych w szczepionce.

Ogólnie jest to dobra książka, którą warto przeczytać, bo autor obszernie i dokładnie opisuje skąd się wzięły kontrowersje wokół szczepionek i że faktycznie bywały wpadki (np. zanieczyszczone szczepionki),a także jak to się wszystko dalej potoczyło, jakie były historie rodziców, którzy uwierzyli że ich dziecko cierpi na autyzm z powodu szczepionek itp. To wszystko poprzeplatane dramatycznymi historiami dzieci, które niezaszczepione zachorowały na śmiertelnie niebezpieczne dla nich choroby... dosyć to mocne. Generalnie nie mam się do czego przyczepić w tej książce (1/4 stanowi bibliografia i przypisy!),jedyny minus to że jest to dużo materiału szczegółowo opisanego, co no nie zawsze jest bardzo ciekawe.. tzn. ja wiem że to wszystko jest ważne, ale jednak odlatywałem czasami myślami...
No i wiadomo - najgorsze jest to co zwykle: ludzie, którzy najbardziej powinni ją przeczytać, pewnie nigdy tego nie zrobią. Choć może, jak ktoś inny w innej opinii napisał: sceptyków nie przekona, ale jak ktoś jest niepewny, to powinien po nią sięgnąć.

cyt.: "Im skuteczniejsza jest dana szczepionka, tym szybciej choroba, przed którą chroni, staje się abstrakcyjna."
- i dlatego potem ludzie boją się szczepionek zamiast tej choroby...

(czytana/słuchana: 31.01-2.02.2023)
4/5 [7/10]

2049

Książka „Wirus paniki. Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu” Seth Mnookin porusza ważne kwestie dotyczące szczepień i autyzmu.
Autor nie obiera jakiejś konkretnej strony. Ekspertem również w tej dziedzinie nie jest, jednak pokazuje jak łatwo można manipulować opinią publiczną.
Przedstawiona jest również sytuacja osób, które nie zostały zaszczepione.
Osobiście należę do grona osób, których uczula Tiomersal, czyli rtęć. Wyszło to dopiero po wielu latach. Teraz wiem, dlaczego tak źle przechodziłam szczepienia, w których była rtęć.
Książka ciekawa dla ludzi interesujących się autyzmem.

Przedstawiona jest również sytuacja osób, które nie zostały zaszczepione.
Osobiście...

Człowiek jest niesłychanie ciekawą istotą. W osiemnastym wieku, gdy śmiertelność na odrę, jak i wiele innych chorób zakaźnych była bardzo wysoka ludzie podejmowali ryzyko wsmarowując sobie w rany ropę osób chorych. Mimo ryzyka, istniała szansa – potwierdzana coraz liczniejszymi danymi – że ten zabieg uchroni ich przed ciężkim lub śmiertelnym zachorowaniem na odrę.

W wieku dwudziestym pierwszym, mimo imponującego rozwoju nauki, licznych badań, dowodów, ludzie podejmują ryzyko nieszczepienia się, bo istnieje niewielka szansa wystąpienia niepożądanych działań. Mimo licznych danych, badań, że statystycznie odsetek ten jest znikomy, że często są to przejściowe reakcje, część osób podejmuje takie ryzyko. Może dlatego, że nigdy nie widziała masowo osób umierających na choroby zakaźne, więc łatwiej stworzyć sobie lęk przed “skorumpowanymi koncernami medycznymi, które nie mówią nam całej prawdy”.

Książka Wirus paniki amerykańskiego dziennikarza Setha Mnookina, to monografia chyba najsłynniejszego ruchu antyszczepionkowego, a może matki tych ruchów. Wyjaśnia to podtytuł książki – Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu. W opracowaniach, które dotychczas ukazały się na naszym rynku dotyczących historii badań nad autyzmem (Według innego klucza, Neuroplemiona) sprawa Andrew Wakefielda oraz jego przypuszczeń dotyczących związku autyzmu z trójskładnikową szczepionką MMR został co prawda wspomniany, wraz z innymi wątkami, w co najwyżej kilkunastu akapitach. Seth Mnookin dość dokładnie analizuje historię manipulacji, niedopowiedzeń, oraz tego, jak nauka ustępuje pola głośnym hasłom i żądaniom w stylu “włącz myślenie”.
[...]
całość:

W wieku...

Ta książka powinna trafić w ręce jak największej liczby osób. Również tych, nie zainteresowanych nauką jako taką. To jest doskonały przykład tego, jak wieloletnie manipulacje różnych środowisk potrafią zrobić ogromnie wiele szkód, których „odkręcenie” może zająć kolejne dekady.

Teorii spiskowych jest mnóstwo, zwykle idą w pakiecie – wierzysz w NWO, to pewnie też kwestionujesz lądowanie na Księżycu i uznajesz szczepionki za ludobójczy program. Większość tych przekonań wynika z błędnych informacji, których laik nie jest w stanie zweryfikować. Nauka jest tak zaawansowana, że niestety nie każdy potrafi zrozumieć zawiłości związane z działaniem genów, białek czy kwestii dotyczących klimatu. Mnookin doskonale obnaża, jak szarlatani i zwykli oszuści wykorzystują właśnie ten brak wiedzy i zainteresowanie jednostek do zwyczajnego „wciskania kitu”, prania mózgu i wymyślania niepopartych naukowo bzdur o np. leczeniu energią kwantową.

Paniki antyszczepionkowej dało się uniknąć. Zadziwiające jak kilka pozornie nieistotnych zdarzeń było w stanie rozpocząć lawinę, skutkującą zmniejszoną wyszczepialnością na całym świecie i podważeniem naukowych autorytetów.

Sądzę, że „Wirus paniki” to znakomita książka do polecenia znajomym, bliskim, którzy ocierają się o pseudonaukę, wątpią w zasadność szczepionek, ale jeszcze nie wpadli zbyt głęboko w sidła teorii spiskowych. Po przekroczeniu pewnej granicy już żadne argumenty nie mają znaczenia, dlatego książka jest dla tych, którzy się wahają. Przekonanych nie przekona, ale może pomóc odnaleźć się tym, którzy jeszcze zupełnie nie zeszli ze ścieżki racjonalizmu.

W książce poznajemy historię i fakty związane z powstawaniem i wdrażaniem szczepionek. Problem szczepionek zaczyna się już u założenia ich działania i podania. Po pierwsze – muszą być perfekcyjnie dopracowane, gdyż nawet najdrobniejsze zanieczyszczenie może doprowadzić do kalectwa lub śmierci osoby która ją otrzymuje. Po drugie niesamowicie ważna jest świadomość społeczeństwa, które musi zgodzić się na przyjęcie specyfiku, w sytuacji braku choroby, jedynie z myślą o jej ewentualnemu zapobieżeniu. Wirus paniki skupia się głównie na dość mocno rozdmuchanym problemie przypadków autyzmu wśród dzieci zaszczepionych dawką szczepionki MMR. Bardzo bym chciała powiedzieć, że autor jest obiektywny w swoich osądach, ale niestety sam ulega emocjom i zajmuje skrajne stanowiska, mimo iż sam nie jest ekspertem w tej dziedzinie Mimo wszystko uważam, że , dobrze, że ta książka powstała, gdyż rozszerza horyzonty i pokazuje jak czasem łatwo manipulować opinią publiczną grając na jej emocjach. Generalnie polecam głównie zainteresowanym tematem autyzmu i ewentualnych powiązań ze szczepieniami.

Historia postępu, a jednocześnie dezinformacji.

Historia postępu, a jednocześnie dezinformacji.

Marzy mi się świat, w którym ludzie poglądy opierają na wiedzy, a nie wiedzę dostosowują do poglądów

• Popularnonaukowe
  • Reportaż

Seth Mnookin Wirus paniki. Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu Zobacz więcej

Video

Video