W 80 filiżanek dookoła świata

Lira
2021-11-15
2021-11-15
kawiarnia kawiarnie kawa

Kawa z piętnastu najsłynniejszych kawiarni świata

Czujecie? Czujecie ten aromat świeżo zmielonych palonych kawowych ziaren i gorącego aromatycznego skrupulatnie parzonego czarnego napoju? ☕

Kawę pijemy w zaciszu własnego domu, w pośpiechu w pracy, czy klimatycznych kawiarniach... A Wy do jakiej grupy kawopijców siebie zaliczacie?

Tych wyrafinowanych, ceniących jej smak i zapach, którzy celebrują z nią każdą wyjątkową chwilę. A może jednak tym typem, który wypija kawę pod każdą postacią bez większych emocji z tym związanych?

Ja zdecydowanie zaliczam się do tej pierwsze grupy. Z tego też powodu ta książka okazała się dla mnie strzałem w 10!

Autor zabrał mnie na niespieszną wyprawę po świecie szlakiem najważniejszych i najsłynniejszych kawiarni, bo musicie wiedzieć, że...

"Kawiarnia jest niczym przydrożna kapliczka, która niegdyś dodawała otuchy pielgrzymom",

ale też...

"(...) w wiedeńskich kawiarniach od samego ich zarania spotykali się ludzie, którzy przesądzić mieli o losach sztuki albo o losach świata."

Jak zatem słusznie zauważyliście kawiarnie pełnią nader istotną rolę! A argumentów potwierdzających tę tezę w owej propozycji literackiej znajdziecie, kolokwialnie mówiąc, na pęczki.

Na jej kartach, autor zaznajamia również z rytuałami związanymi z pozyskiwaniem, przygotowywaniem, parzeniem, podawaniem, aż wreszcie piciem kawy. To bardzo cenna książka, z której można czerpać wiedzę całymi garściami... przy filiżance kawy oczywiście 😉

Jeśli powoli stajesz się kawoszem musisz ją przeczytać!

Jeśli chcesz poznać historię kawy i kawiarni koniecznie musisz ją przeczytać!

Jeśli interesujesz się architekturą i marzysz o własnej kawiarni to tym bardziej musisz ją przeczytać!

WSPÓŁPRACA Z @wydawnictwolira

Halo! Halo? Czy są tu jacyś smakosze kawy, czekolady, wszelkiej maści ciast i ciasteczek? Och, wiem, że tak!
Jarosław Menda w ciekawy, zajmujący, a przede wszystkim zachwycająco lekki sposób przedstawia 15 najsłynniejszych kawiarni Świata.

„80 filiżanek dookoła świata” to pozycja, która przenosi czytelnika w świat kawiarni - niezwykłych miejsc, w których magia kryje się na każdym rogu. Otulający zewsząd aromat kawy, gryzący w oczy słodki zapach wypieków. I ta atmosfera!

Kochani, zachęcam - wybierzcie się w podróż dookoła świata (dosłownie!). Odwiedźcie Wiedeń, Paryż, ale też Argentynę i Tunezję (i nie tylko…). Dajcie wymalować sobie w głowach ten niezwykły nastrój, upajającą atmosferę i niezwykłych ludzi, którzy tworzą tak cudowne miejsca!

„W 80 filiżanek dookoła świata” Jarosław Molenda prezentuje piętnaście najsłynniejszych kawiarni z różnych zakątków świata. I mamy tutaj Włochy i Caffe Gambrinus, Tunezję i Cafe des Nattes czy Argentynę i Cafe Tortoni. Oczywiście jest też Paryż i znajdziemy nawet kilka polskich akcentów. Każdy kraj zawiera krótki opis kawiarnianego zwyczaju, umiejscowiony na tle ważnych wydarzeń historycznych, politycznych, kulturalnych i rzecz jasna literackich. To taki mini wstęp do głębszego studium wiedzy, z zakresu społeczno - kulturalnych wydarzeń czy socjologicznego wpływu miejsc publicznych na życie i funkcjonowanie jednostki. W bardzo lekki i przyjemny sposób, autor opowiada o pewnych ciekawostkach, związanych z kawą i jej kulturą picia i spożywania oraz smakowitego delektowania się aromatem i smakiem, w tym pewnego rodzaju rytuału związanego z samym przygotowaniem i podaniem kawy.
Kawiarnia jako miejsce, jest bardzo specyficznym „wynalazkiem”. To właśnie tutaj tworzyły się historyczne dzieła, to tutaj zapadały niekiedy ważne dla świata i polityki decyzje. To takie miejsce, gdzie kawa i ciastko obecnie są na drugim miejscu, a ważne jest jakby samo przebywanie, odgłos ekspresu, mielonej kawy i tego wszystkiego, co sprawia, że takie miejsca przyciągają jak magnez, bez względu na kraj, kulturę, język czy wyznawaną religię.
Osobiście spodziewałam się czegoś „lepszego” po publikacji. Czuję lekki niedosyt. Nie mniej jednak książka jest bardzo ładnie wydana, na błyszczącym papierze z twardą okładką, a kolorowe ilustracje są idealnym dopełnieniem.

Dajcie się zabrać w podróż po najbardziej aromatycznych zakątkach Świata. Wsłuchajcie się w symfonię mielenia ziaren. W gotujące się napary, śmiech i wrzawę odwiedzających te miejsca gości. Książka „W 80 filiżanek dookoła świata” to nie tylko historia o kawiarniach, ale też o społecznościach, które żyją wokół nich. O historii, kulturze, zwyczajach. O ciekawostkach, które wywołują uśmiech oraz takich, które skłaniają do refleksji. Pewne jest jedno - nie dacie rady przeczytać jej bez aromatycznego naparu w ręce. Pobudza zmysły i wyobraźnię. Będzie świetnym prezentem dla tych z Was, którzy kochają tematyczne podróże, kawę oraz klimatyczne miejsca. To taka książka, którą się człowiek delektuje. Ogląda zdjęcia, obrazki. Ma poczucie, że trzyma w ręku kawał dobrze wykonanej pracy, w której nie brakuje artystycznej, empatycznej duszy. To historia pozornie o miejscach, ale tak naprawdę o ludziach. O pasji, miłości, chęci dzielenia się. Jest otulająca, szalenie ciekawa. Must have! Polecam i mam nadzieję, że pojawi się w wielu domach - chociażby przy okazji świątecznego prezentu

Ta książka to pozycja nie tylko dla kawoszy. To lektura także dla obieżyświatów, którzy lubią przyjrzeć się egzotycznym miejscom, obserwując ich mieszkańców. Ale - uwaga! - nim ruszycie w tę podróż, przygotujcie sobie coś słodkiego. Wszak tam, gdzie kawa, tam i ciasta, ciasteczka, słodycze.
"W 80 filiżanek dookoła świata" to wędrówka przez wiele krajów, przez prozę i poezję, obrazy i fotografie. Odwiedzane dziś kawiarnie nie przypominają już tych sprzed lat, ale wciąż zachowały pamięć o dawnych bywalcach, wciąż serwują kawę parzoną wedle starych przepisów...

(cd recenzji na fb)

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Kawiarnie, kawiarenki... Jakże cudownie oderwać się czasami od domowej codzienności i skosztować kawy tam, gdzie nabiera ona magicznej mocy. Właśnie za to najbardziej lubię kawiarnie! Za ich wyjątkową atmosferę, aromatyczne zapachy, niezwykłe walory smakowe i tę osobliwą chwilę tylko dla siebie, nawet jeżeli wszystkie stoliki wokół zdają się właśnie tętnić życiem. O tej magicznej kawiarnianej aurze, w niezwykle pasjonujący sposób, opowiada Jarosław Molenda w pięknie zobrazowanej propozycji W 80 filiżanek dookoła świata.

To było naprawdę rozkoszne przeżycie! Znany pisarz, publicysta i globtroter oprowadza nas po kilkunastu wyjątkowych kawiarniach, po miejscach niemal mitycznych, które sam nazywa „strażniczkami ideału życia artystycznego, jego żywotności oraz słabostek”. Ta publikacja to przede wszystkim wachlarz pięknie skrojonych ciekawostek, zarówno historycznych, jak i społecznych, często też zupełnie niespodziewanych, które niejako tworzą aurę kultowych już przecież miejsc. Rozmaite propozycje smakowe, lokalne zwyczaje, dawne rytuały i znane nazwiska odwiedzające dany lokal – to właśnie te elementy stoją często za sukcesem opisywanych kawiarni. Podróż Molendy wciąga bezgranicznie, a umieszczone w jej przedziałach śliczne fotografie, grafiki oraz ilustracje, jedynie wzbogacają jej cudowny smak.

Magia kawowych doznań! Pochłonęły mnie nie tylko piękne fotografie, niezwykłe ilustracje i pasjonująca treść, która w nadzwyczajny sposób otula to wyjątkowe wydanie, ale przede wszystkim pochłonęły mnie miejsca, do których przeniosłam się w poszukiwaniu kawowej rozkoszy. Jarosław Molenda zaprasza na niebywałą wycieczkę po piętnastu najsłynniejszych kawiarniach świata, po miejscach niemal mitycznych, a z pewnością niebanalnych, może wręcz artystycznych. W 80 filiżanek dookoła świata to niezbędnik dla każdego smakosza kawy. To także idealny pomysł na prezent.

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___