Jak mieć w życiu frajdę. Rozmowy Kasi Stoparczyk

Okładka książki Jak mieć w życiu frajdę. Rozmowy Kasi Stoparczyk Katarzyna Stoparczyk
Okładka książki Jak mieć w życiu frajdę. Rozmowy Kasi Stoparczyk
Katarzyna Stoparczyk Wydawnictwo: MANDO biografia, autobiografia, pamiętnik
MANDO
2021-11-24
2021-11-24

W ramach odstresowania po zajrzeniu w okna, co rano, polecam. A wieczorem, po sprawdzeniu temperatury na zewnątrz, polecam jakby bardziej.
No. Bez raczej.

No. Bez raczej.

Nie wiem czy dużo tego w życiu doświadczacie- ja do zeszłego roku miałam tego mało- mało wsparcia, inspiracji, klepania po ramieniu, pochwał, doceniana, uwagi, mało wiary w siebie- choć przecież POTRAFIĘ! Frajda to już w ogóle abstrakcja i niebyt...

Więc kiedy czytam takie rzeczy, które są teraz że mną bardzo zgodne, bardzo kompatybilne, to robi mi się miło i lekko. Że mimo wszystkich kłód pod nogami, możemy dojść do miejsca, gdzie jest nam zajebiście dobrze! I możemy z dumą powiedziec- tak, jest lepiej niż się spodziewałam!

Więc jeśli macie się teraz trochę źle. Trochę smutno. Ciut słabo. Odrobinę zagubieni- weźcie to do ręki. Doda Wam sił, energii i wiary!

Czytając tę książkę zadawałam sobie różne pytania:
- dlaczego tak mało kobiet, a tylu mężczyzn zostało zaproszonych na wywiad?
- dlaczego niektóre pytania wyglądają jak by były bardziej niż nieodpowiednie?
- dlaczego mam wrażenie, że autorka była często wścibska i dopytywała o to samo, jakby zaproszony gość był na terapii, w której dochodzimy do sedna traumy, a tym samym gość zostaje uzdrowiony swoim wyznaniem?
Niestety nie miałam zbyt dużej frajdy czytając tę książkę.

Czytając tę książkę zadawałam sobie różne pytania:
- dlaczego tak mało kobiet, a tylu mężczyzn zostało zaproszonych na wywiad?
- dlaczego niektóre pytania wyglądają jak by były bardziej niż nieodpowiednie?

Katarzyna Stoparczyk, polska dziennikarka znana między innymi z audycji “Myślidziecka 3–5–7” w której przeprowadza wywiady z wieloma znanymi postaciami. Postanawia przelać swoje rozmowy na papier. W książce w formie wywiadu przedstawione są dialogi między innymi z: Kamilem Stochem, Martyną Wojciechowską czy Krzysztofem Hołowczycem. Nie są to tylko i wyłącznie przeprowadzone już wcześniej wywiady i zebrane w całość, ale są one również uatrakcyjnione o niepublikowane fragmenty.

Lista osób, z którymi przeprowadzono wywiad:
Kamil Stoch
Magda Umer
Józef Hen
Lech Janerka
***
W książce można przeczytać wiele ciekawych wywiadów. Jednak dla mnie najbardziej interesującymi były te przeprowadzone z Martyną Wojciechowską, Kamilem Stochem i Franciszkiem Pieczką. Spowodowane jest to tym, że ze wszystkich postaci o tych wiedziałam najwięcej i były one w kręgu moich zainteresowań. Rozmowa z Panem Franciszkiem najbardziej mnie poruszyła szczególnie fragmenty związane z jego żoną. Muszę przyznać, że lekko doskwierała mi budowa książki i podział na pytanie-odpowiedź, ale taki urok wywiadów. Każdy z nich jest na swój sposób piękny i wyjątkowy jak osoby z którymi są przeprowadzane. Jeżeli jesteś zainteresowany głębszym poznaniem tych osób lub dobrze wspominasz audycję Katarzyny Stoparczyk odnajdziesz tu coś dla siebie.

Ocena: ⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10

Jak mieć w życiu frajdę, to książka przedstawiająca rozmowy Kasi Stoparczyk z wieloma sławnymi i inspirującymi osobami, takimi jak np. Kamil Stoch, Martyna Wojciechowska, Krzysztof Hołowczyc, Magda Umer, czy Franciszek Pieczka.
Z moich przemyśleń po przeczytaniu książki:
czy posiadanie frajdy oznacza bycie szczęśliwym i spełnionym? W niektórych wywiadach miałam odczucie, frajda jest tym światełkiem w tunelu. I tunel często dalej jest ciemny, dalej nie ma tam cukierków ani samych piękności. Ale jest światełko i to daje siłę!

Jak mieć w życiu frajdę to książka lekka i przyjemna, polecam na zimowe wieczory każdemu, kto jest zmęczony ciężkimi pozycjami literackimi, i ma ochotę na coś… Fajnego… tak zwyczajnie fajnego. Bez trudnych lecz mądrze brzmiących słów, bez słodzenia na siłę i mówienia, że WYSTARCZY TYLKO mieć frajdę.

Z moich przemyśleń po przeczytaniu książki:

Cudowne, mądre rozmowy pani Kasi z wielkimi ludźmi. Z czasów sprzed zamordowania mojej ukochanej Trójki, czego pewnej bandzie troglodytów nigdy nie wybaczę. Na szczęście po Trójce zostali wspaniali ludzie - a pani Kasia jest jedną z moich ulubienic, nie tylko za "Dzieci wiedzą lepiej" czy "Zorkę" (kto to jeszcze pamięta??) - i zostały takie właśnie wydawnictwa.

Z rozmów z wyjątkowymi osobowościami dowiemy się nie tylko, jak mieć w życiu frajdę, ale i np. ile w rozmówcy zostało z dziecka i co każdy z nich chciałby temu swojemu ocalonemu wewnętrznemu dziecku powiedzieć. Zapis mądrych i ciekawych spotkań. I do śmiechu, i do wzruszeń. Perełka :)

Z rozmów z...

Wspaniała książka. Polecam ją szczególnie tym, którzy potrzebują wsparcia na duchu. Rozmowy ze skromnymi, pokornymi i tak bardzo ludzkimi. Poznałam inspirujące postacie, a także zobaczyłam drugie oblicze tych, których znam z mediów. Zaznaczam do biblioteczki 'Trzeba wrócić'.

Rewelacyjny zbiór rozmów rewelacyjnej Kasi Stoparczyk z rewelacyjnymi ludźmi. Prawdziwa uczta.

Przecudna i mega profesjonalna Katarzyna Stoparczyk, dla mnie i dla wielu osób ulubiona gościni radiowa lub telewizyjna. Jej rozmowy zebrane w tej książce, to kompendium wiedzy, jak mieć w życiu frajdę. A goście, to znani nam ludzie kultury, z którymi frajdę można kojarzyć na różne sposoby. ;) dość osobliwe towarzystwo - ulubione, ale nie oklepane. Kto fan - ten powinien potraktować zbiór jako must have, kto nie zna - niechże nadrabia czym prędzej. Jest to kawałek naszej kultury, która ukształtowała pokolenia. Warto zatem znać. Ja to bym jeszcze chętnie usłyszała te głosy, ale nie można mieć wszystkiego... i lepiej nie przyznawać się, że się słyszy głosy, których nikt inny nie słyszy...

Pozostają słowa na papierze. Bardzo mądre, zabawne, pocieszające, umilające czas i wywołujące uśmiech na twarzy.

W zasadzie nie mogę podać mojej ulubionej rozmowy (oprócz Pilcha),bo wszystkie są jednakowo ważne. W kolejnych zdjęciach zobaczycie pamiątkowe selfie autorki ze swoimi interlokutorami. :) obraz działa bardziej na wyobraźnię.

"Jak mieć w życiu frajdę" Katarzyna Stoparczyk

Czym jest frajda? Według słownika języka polskiego to nic innego jak "niezwykła przyjemność, uciecha". Aż tyle i tylko tyle. Tak naprawdę definicją frajdy, która powinna funkcjonować w "prywatnym słowniku" każdego z nas jest czerpanie radości z życia, egzystowanie w zgodzie z wewnętrznym powołaniem, podążanie za głosem serca, robienie tego, co się kocha. I tak właśnie termin ten rozumieją rozmówcy Katarzyny Stoparczyk, twórczyni kultowych już audycji "Myślidziecka 3/5/7", "Dzieci wiedzą lepiej" i "Duże dzieci".
Autorka w książce zamieściła krótkie rozmowy, wywiady z kilkoma znanymi zapewne wszystkim Polakom osobami. Wśród rozmówców pojawiają się nazwiska Magdy Umer (mój ulubiony wywiad),Franciszka Pieczki, Martyny Wojciechowskiej czy Kamila Stocha. Wszystkie te osoby łączą dwie rzeczy - są sławne i mimo niejednokrotnie słusznego wieku pielęgnują w sobie ukryte dziecko.
"Jak mieć w życiu frajdę" jest pozycją przepełnioną szczerością, wdzięcznością, wyjątkową spontanicznością i autentyzmem. Czyli na dobrą sprawę wszystkimi cechami, jakimi charakteryzują się niewymuszone, naturalne zachowania dzieci. Spomiędzy wierszy w każdym z wywiadów wybrzmiewa nuta nostalgii i tęsknoty za dzieciństwem, które, choć już przeminęło, to wciąż trwa, ale tym razem tylko w duszach rozmówców.
Czytając wypowiedzi owych znanych osób, byłem zachwycony, a jednocześnie zdziwiony tym, że pomimo wszystkich swoich problemów, zmartwień, trosk, małych dramatów codziennego życia, potrafią czerpać z niego pełnymi garściami, cieszyć się każdą chwilą, dziękować Bogu za to, że mogą rano wstać i radować się z tego, co zesłał im los, a co przyjęli na swoje barki...
Każda kolejna historia wywoływała na mojej twarzy ogromny uśmiech, przyprawiała o radość i niewiarygodną frajdę z lektury, bo w tej pozycji poznajemy znane osobistości z całkiem innej strony - optymistycznej, pogodnej, entuzjastycznie nastawionej do życia i nowych wyzwań.
Książka stworzona przez Katarzynę Stoparczyk niesie za sobą ogrom cennych w życiu wartości, które warto wprowadzić do swojego dotychczasowego funkcjonowania, a które z pewnością uczynią je radośniejszym, weselszym i pełnym dziecięcej spontaniczności w okazywaniu uczuć i emocji. Polecam.
⭐7/10

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Mando.

"Jak mieć w życiu frajdę" Katarzyna Stoparczyk

• Przeczytane 2022