The Birds

Okładka książki The Birds Daphne du Maurier
Okładka książki The Birds
Daphne du Maurier Wydawnictwo: BBC Digital Ekranizacje: Ptaki (1963) literatura piękna
BBC Digital
2007-09-02
2007-09-02
Ekranizacje:
Ptaki (1963)
audiodrama

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

To zbiór opowiadań, w których dobrze zbudowane napięcie i otwarte zakończenia, wprowadzają mglistą aurę tajemnicy i niepokoju. Książka spodoba się miłośnikom mroku i ponurych, jesiennych wieczorów. Jeśli widzieliście nakręconą przez Alfreda Hitchcocka adaptację tytułowego opowiadania, musicie sięgnąć po ten literacki pierwowzór!
– Weronika z Sopoteki

– Weronika z Sopoteki

Świetne opowiadania. Uruchamiają wyobraźnię na maksa. Proste a jednocześnie zaskakujące. Brak przekombinowania. Umiejętność tworzenia prozy na najwyższym poziomie.

1982

Ptaki to klasyka, na podstawie tego opowiadania powstał kultowy już film. To co najbardziej w nim urzeka, to przerażająca atmosfera i bardzo sugestywny klimat. Czujemy dosłownie dreszcz grozy, a każdy napotkany ptak, staje się naszym wrogiem...
W tej książce dostajemy zresztą również inne, ujmujące opowiadania, o różnej, dość zróżnicowanej tematyce.

"Opowieści mrożące krew w żyłach" - niektóre na pewno. Każda historia wciąga swoją fabułą, choć niektóre wybijają się ponad resztę. Autor sprawnie operuje napięciem, tworząc atmosferę, która dosłownie "mrozi krew w żyłach". Mimo różnic w jakości, żadna z opowieści nie zawodzi. Pisanie krótkich form jest wyzwaniem, ale autor świetnie radzi sobie z tym zadaniem. Polecam :)

"Opowieści mrożące krew w żyłach" - niektóre na pewno. Każda historia wciąga swoją fabułą, choć niektóre wybijają się ponad resztę. Autor sprawnie operuje napięciem, tworząc atmosferę, która dosłownie "mrozi krew w żyłach". Mimo różnic w jakości, żadna z opowieści nie zawodzi. Pisanie krótkich form jest wyzwaniem, ale autor świetnie radzi sobie z tym zadaniem. Polecam...

Tytułowe opowiadanie „Ptaki” wszyscy znają za sprawą ekranizacji Hitchcocka, która wg mnie przerosła oryginał.
Na uwagę zasługuje opowiadanie „Monte Verità”, w którym pewien alpinista wspomina dziwne zniknięcie Anny, jego potencjalnej kochanki i żony jego najlepszego przyjaciela, podczas wspinaczki na słynny szczyt Monte Verità. Miejsce to słynie z izolacji i jest domem dla tajemniczej sekty, której członkowie są podobno nieśmiertelni. Miejscowa ludność jest nieufna wobec tej osobliwej społeczności, ponieważ wywiera ona niebezpieczny wpływ na kobiety.

Jak dla mnie - lekkie rozczarowanie. Styl autorki wciąż mi się podoba, ale same opowiadania są dość przeciętne. Słynne "Ptaki" sprawiają wrażenie urwanych w połowie, tak jakby zapomniano wydrukować co najmniej kilkunastu stron. Najbardziej z opowiadań spodobało mi się "Monte Verita" ze swoim nadprzyrodzonym klimatem.

Wsysa... i zadziobuje... xD
Bardzo dobre!
Czyta się samo, błyskawicznie.
Warto zobaczyć też film.
...że to sensacyjne czytadło (bez szczególnych wartości literackich, choć język i styl w pełni ok),więc z reguły takowe dostają u mnie maksimum 7/10

Wsysa... i zadziobuje... xD
Bardzo dobre!
Czyta się samo, błyskawicznie.
Warto zobaczyć też film.

opowiadania przy noszą na myśl Hitchcocka i zadaję sobie pytanie czy to Hitchcock jest jak Du Maurier czy Du Maurier jak
Hitchcock. Chyba to pierwsze : ponoć Pani Du M byla inspiracją Pana H. W każdym razie uzupełniają się idealnie.
Nad tym wszystkim unosi się duch H.P. Lovercfta, do jakiego wciąż uciekały moje myśli podczas czytania opowiadań .
Przyprawione jest to także taką nutą kina noir.
Mrocznie, melancholijnie, zaskakująco, z dreszczykiem spaceru późnym wieczorem przy parku.
No i ta "Jabłonka" choćby dla niej warto.

Przyprawione jest to także...

"JABŁONKA" przeszywa serce!

"JABŁONKA" przeszywa serce!

Zaczynajac od tytułowego, który był inspiracja do fabuły filmu o tym samym tytule. Przyznam, że podczas oglądanie zawsze mam dreszcze a teraz po przeczytaniu tego opowiadania doznania jeszcze silniejsze.

Kolejne to pełne napięcia, niejasności, grozy i tekstu z wyjątkowym klimatem. Każde z ważny przesłaniem ukrytym między bohaterami i wydarzeniami. Obnażających ludzkie słabości nad wyższością przyrody. Cudowna atmosfera i piękny język przekazu. Prawdziwy kunszt angielskiej mistrzyni prozy.

Moje ulubione to „Monte Verita” 😌. Historia o miłości międzyludzkiej oraz do przyrody. O poświęceniu ponad wszystko. O sięganiu po niemożliwe … - rozczulająca.

Długo będę nosić ją w mojej duszy ponieważ znalazłam tam miejsce dla mnie … w tej otchłani z dala od wszystkiego.

• Horror
  • Audiobooki