Szklarnia

Joanna Jagiełło Wydawnictwo: Empik Go literatura piękna
Empik Go
2021-04-14
2021-04-14
opowiadania trudne relacje samotna matka

Okładka książki Zbój Joanna Jagiełło, Marcin Minor
Zbój Joanna Jagiełło, Ma...
Okładka książki Inka i Filip i fałszywe tropy Joanna Jagiełło, Tomek Kozłowski
Inka i Filip i... Joanna Jagiełło, To...

Bardzo spójny i przemyślany zbiór opowiadań. Dodatkowy plusik za przepięknie układane przez panią autorkę zdania. Warto.

Wzruszające, poruszające, niekiedy mocne opowiadania. Jedne z bardziej zapadających w pamięć. Nigdy nie przepadałam za książkami obyczajowymi, romansidłami i te krótkie formy, choć opisujące relacje pomiędzy matką, córką, dzieckiem, ojcem, kobietą, mężczyzną, mężem, żoną takie nie są. Są zbyt ostre, zbyt mocne, zbyt brutalne by takimi być. Pisarka przejeżdża paznokciem po szkle. Warto.

Tak! Bardzo przypadła mi do gustu ta książka. Forma opowiadań, których nie jestem fanką, tutaj jakoś pasuje.
A o czym są te opowiadania? O ludziach. O relacjach między ludźmi, o tym, że nie wszystko jest takie na jakie wygląda, o życiu. Polecam serdecznie.

Nie jestem fanem opowiadań. Ta krótka forma nie ujmuje mnie zupełnie. Ale ten cykl opowiadań, a w zasadzie pierwsza połowa mocno mną poruszyła. Toksyczne relacje z matką, toksyczne relacje między małżonkami...Polecam gorąco.

Bardzo mocna książka, na długo zostaje w pamięci. Moim zdaniem pomocna w przepracowywaniu problemach w relacjach, zrozumieniu tego z czym borykają się inni.

Bo ja nie jestem fanką opowiadań, a może się teraz okazało, że nie chodzi o to, że nie lubię opowiadań, tylko że muszą być naprawdę dobre. No i trafiłam (przypadkiem zupełnym) na takie, że wywala z kapci.

To są takie perełki, że o panie! Każde kompletne, pełne, głębokie, nie ślizga się po powierzchni, ale w krótkich słowach dotyka sedna i okolic. Miejscami są trochę (a czasem bardziej niż trochę) dziwne, takie trochę pojebane. Ale tam wszystko pasuje, naprawdę, nawet jeśli nieco obrzydza.
Polecam bardzo, i tylko uprzedzam, że są wątki niepłodności, przemocy, utraty dzieci, śmierci, i wiem, że to może być triggerujące.

(Słowa uznania także dla lektorki audiobooka: Joanny Gajór)

Po przeczytaniu "Hotelu dla twoich rzeczy" i wysłuchaniu "Szklarni" dodałam Joannę Jagiełło do listy moich ulubionych autorów. Bardzo lubię opowiadania i szkoda, jak napisano też w posłowiu, że w Polsce są one stosunkowo mało cenione. Jagiełło zachwyciła mnie swoimi krótkimi formami literackimi. Niektóre z opowiadań szokują i na pewno długo pozostaną w pamięci czytelnika. Na pewno z ciekawości sięgnę jeszcze po książki autorki dedykowane dla młodzieży.

• Audiobooki
  • Audio