Sekretne życie Roberty

Wydawnictwo: Black Publishing
literatura polska
Ag2S

Roberta jest wysoka, sporo waży. Od dziecka była przyzwyczajana do wypierania swojej kobiecości. Prowadzi spokojne życie, opiekuje się matką, pracuje w zakładzie pogrzebowym. Jest skryta, małomówna. To jedna z tych kobiet, którym podrzuca się psy na przechowanie. Pewnego dnia zauważa wyrzuconą przez kogoś kanapę, niewielki mebel w kwiatki. Z jakiegoś powodu postanawia zabrać ją do domu. W...

Pewnego dnia zauważa wyrzuconą przez kogoś kanapę, niewielki mebel w kwiatki.
Z jakiegoś powodu postanawia zabrać ją do domu. W kanapie znajduje pocztówkę wysłaną przed laty z Francji do mężczyzny, który mieszkał w jej sąsiedztwie. Zaskoczona zauważa, że kartka jest podpisana jej imieniem. Autorka pocztówki, jej imienniczka, napisała lakoniczną informację o spotkaniu w Paryżu (do byłego kochanka?), które miało się odbyć dwadzieścia lat później. W Robercie zaczyna budzić się ciekawość, coś w rodzaju cichego buntu. W jednej chwili postanawia odkryć tajemnicę pocztówki i zmienić swoje życie.

źródło opisu: http://blackpublishing.pl/

źródło okładki: http://blackpublishing.pl/

Książkowo_czyta | 2016-03-01
Przeczytana: 22 lutego 2016

Najnowsza książka autorstwa Małgorzaty Hayles jest drugą, którą przeczytałam.
Bohaterką powieści jest, jak wskazuje na to chociażby sam tytuł, Roberta. Jest ona kobietą niezamężną, mieszka ze swoją matką, którą się opiekuje. Kobieta pracuje w zakładzie pogrzebowym jest bardzo skryta i raczej małomówna, od najmłodszych lat boryka się z kompleksami dotyczącymi miedzy innymi jej wzrostu oraz wagi.

Pewnego dnia Roberta dostrzega wyrzuconą na pobliski śmietnik żółtą kanapę w kwiatki, którą z powodów niewytłumaczalnych nawet dla niej samej bardzo pragnie przygarnąć. Ostatecznie tak właśnie się dzieje dzięki wymiernej pomocy Wojtka – mężczyzny, który każdego dnia siedzi na mijanej przez naszą bohaterkę ławce i karmi gołębie.

Roberta jest zachwycona kanapą natomiast jej mama początkowo wręcz przeciwnie… Wewnątrz mebla nasza bohaterka znajduje książkę, a w niej tajemniczą pocztówkę z Paryża przedstawiającą rzeźbę autorstwa Claudel. Okazuje się, iż nadawczynią kartki jest również Roberta,...

Gąska | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

Małgorzata Hayles jest czterdziestodwuletnią pisarką pochodzącą ze Świebodzina. Ukończyła filologię angielską. Przez pewien okres czasu mieszkała w Londynie, by ostatecznie zakotwiczyć w Poznaniu. Przez pewien czas była związana z portalem „portalliteracki.pl”. Jej debiutancka książka nosi tytuł „Tymczasowa”.

Roberta jest kobietą samotnie opiekującą się matką. Pracuje w zakładzie pogrzebowym. Pewnego dnia trafia pod śmietnikiem na starą kanapę. Postanawia dać jej drugie życie. Po przetransportowaniu jej do swojego mieszkania odkrywa w niej pocztówkę, która niezwykle ją intryguje. Jej treść mówi bowiem o spotkaniu po dwudziestu latach, które ma mieć miejsce niebawem po odnalezieniu przez bohaterkę kartki. Kobieta postanawia na własną rękę odnaleźć właściciela przesyłki, a następnie samodzielnie rowerem udać się na spotkanie.

Książka okazała się dla mnie małym rozczarowaniem. Po obejrzeniu urokliwej okładki i zapoznaniu się z blurbem z tyłu książki pomyślałam, że musi ona...

Piotr | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

madziusia | 2015-12-04
Przeczytana: 16 listopada 2015

Z prozą Małgorzaty Hayles miałam okazję zapoznać się przy okazji lektury jej debiutanckiej powieści "Tymczasowa". Książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. W mojej pamięci utkwiło kilka cennych spostrzeżeń autorki na temat codzienności. Uwiodły mnie też liczne nawiązania do świata kultury i sztuki, które bardzo cenię w wybieranych przeze mnie lekturach. Pełna optymizmu, ale też z pewnymi oczekiwaniami zasiadłam do czytania "Sekretnego życia Roberty".

W dzieciństwie Roberta była jedną z tych dziewczynek, które z zazdrością patrzą na swoje filigranowe rówieśniczki, o drobniutkich rączkach i nóżkach, niczym bohaterki z bajek Disneya. Dziewczynka od zawsze była największa i najmniej zgrabna, co jej matka zwykła tłumaczyć "grubą kością po ojcu". Od najmłodszych lat rodzice narzucali małej Robercie sposób ubierania i zachowywania się tak, by ta nie pogarszała swojej i tak beznadziejnej już sytuacji. W związku z tym "zakazywano jej groszków, kwiatków, paseczków, czy kokardek". W...

Grazia_czytaninka_ | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

Roberta jest inna niż reszta jej rówieśników. Jest wysoka, ma sporą wagę, a do tego jej numer nogi to czterdzieści trzy. Jest osobą skrytą oraz małomówną. Pracuje w zakładzie pogrzebowym Hades, całkowicie oddając się swojej pracy.

"Jakkolwiek dziwnie to brzmiało, była twarzą domu pogrzebowego, osobą pierwszego kontaktu dla ludzi znajdujących się w jednym z najboleśniejszych momentów w życiu."

Pewnego dnia daje drugie życie kanapie, którą zabiera spod śmietnika. Znajduje w niej pocztówkę, która informuje o spotkaniu po dwudziestu latach, a do tego wszystkiego jest podpisana przez Robertę. Czy to jakiś dziwny zbieg okoliczności?

Pewnego dnia jadąc na rowerze do pracy, postanawia zrobić sobie wolne, a później wpada na pomysł, że pojedzie na rowerze do Paryża, by zobaczyć czy spotkanie z pocztówki dojdzie do skutku. Stawia wszystkich przed faktem dokonanym, a w pracy bierze długi urlop.

Czy jej wyprawa będzie miała jakikolwiek sens?

"Zaraz po minięciu ostatnich zabudowań...

Roberta już od dziecka słyszała od swojej matki, że swoją posturą wyróżnia się od większości swoich rówieśniczek. Dziewczyna już od najmłodszych lat musiała mierzyć się z wieloma nieprzyjemnymi komentarzami jej szkolnych koleżanek oraz kolegów. Jej mama nigdy nie była w stanie zaakceptować Roberty taką, jaka jest i nieustannie dawała jej porady, które miały uczynić ją bardziej kobiecą. Z biegiem lat dziewczyna coraz bardziej zaczęła się izolować od ludzi oraz rezygnować ze swoich marzeń. Na co dzień Roberta pracuje w zakładzie pogrzebowym, w którym zajmuje się przygotowaniem zmarłych oraz organizowaniem pogrzebu. Choć nie jest to praca jej marzeń, to jednak Roberta nigdy nie skarży się na swój los.

„[…] samotność to dom kreta, niewidoczny dla oka. Są w nim podziemne drzwi, pokoje i korytarze, a jego budowa i udoskonalenie zajmuje dużo czasu.”

Jednak nikt tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, że Roberta ukrywa przed wszystkimi pewną tajemnicę. Parę lat temu na studiach...

MonikaOrłowska | 2016-01-25
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 24 stycznia 2016

"My anglistki podobno wszystkie jesteśmy szurnięte" - mówi w pewnym momencie jedna z bohaterek tła.
Coś musi być na rzeczy - czytam powieści Małgorzaty Hayles w poczuciu dziwnej wspólnoty. Pieszczę też nimi własne ego, bo przecież miło jest wiedzieć, że ktoś albo pisze naszymi myślami, albo przynajmniej bierze pod lupę te obszary życia, które i nas interesują.
Tym razem jednak obok egocentrycznych uniesień przeżyłam też drobne rozczarowanie - konstrukcją "Sekretnego...". Zaczyna się świetnie, rozkręca jeszcze lepiej, wchodzi w hybrydę powieści drogi i powieści psychologicznej z punktu widzenia Roberty, by nagle wrócić do domu, do matki i pozwolić czytelnikowi zajrzeć jej w duszę. To jest w porządku, natomiast powrót na drogę w kolejnej części już tylko nuży i irytuje. Irytację zrekompensowały mi świetny, jak zwykle, styl i zwyczajne zakończenie, więc summa summarum pozostaję w gronie fanek autorki.

Maja | 2016-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2016

Poznajcie Robertę. To nie jest piękna, długowłosa blondynka. Kobieta ma nadwagę, jest duża. Od małego wypiera się swojej kobiecości. Pracuje w zakładzie pogrzebowym, opiekuje się matką i wiedzie dość nudne życie. Nikomu nie zwierza się z tego, co czuje. Pewnego dnia sprowadza do domu starą kanapę w kwiatki, którą ktoś postanowił wyrzucić. Znajduje w niej pocztówkę wysłaną przed laty z Francji do mężczyzny mieszkającego w sąsiedztwie. Roberta zauważa, że kartka jest podpisana jej imieniem. Postanawia rozwiązać zagadkę tajemniczej pocztówki i dowiedzieć się, co stało się w Paryżu 20 lat temu.

Do sięgnięcia po tę książkę zachęciła mnie okładka. Potrzebowałam czegoś lekkiego do czytania. Nie spodziewałam się po Sekretnym życiu Roberty zbyt wiele. Podejrzewałam, że będzie to książka, którą przeczytam i może zapamiętam na jakiś czas. Przyznam szczerze, że nieco się nad nią męczyłam. Miałam wrażenie, że fabułą jest momentami przegadana.

Roberta to kupka chodzącego nieszczęścia. Ja nie...

| 2015-12-08

Roberta, bardzo różni się od innych kobiet. Jest bardzo wysoka, jednak nie należy do tych najchudszych. Dlatego nigdy nie czuła się kobieco. Od dłuższego czasu, mieszka pod jednym dachem ze swoją matką, ponieważ musi być pod starszą opieką, co starsze córki nie są w stanie dostarczyć. Codziennie pracuje w domu pogrzebowym, a resztę czasu spędza w domu.
Pewnego dnia, Roberta znajduje wyrzuconą kanapę, którą postanawia przygarnąć. Z jej środka wyciąga pocztówkę. Została podpisana przez jej imienniczkę, kilkanaście lat temu. Treść z niej, informuje o spotkaniu w Paryżu które miało się odbyć dwadzieścia lat temu. Robertę cała sytuacja mocno zaciekawiła, dlatego też postanawia odkryć tajemnicę.

Ostatnio dosyć często sięgam po twórczość polskich autorów. Z początku złapałam się na stereotyp że polskie to gorsze. Jednak szybko od tego odeszłam, dlatego też zaczęłam czytać ich coraz częściej. Teraz przyszła kolej na "Sekretne życie Roberty" Małgorzaty Hayles. Zaciekawiła mnie...

Miśka | 2018-10-02
Przeczytana: 02 października 2018

Kto z Was nie miał czasami dość? Dość, do tego stopnia, że chciał rzucić wszystko i wyjechać dokądkolwiek, byle przed siebie?
Ja miałam już nawet zaplanowaną trasę...
Roberta poszła o krok dalej. Zrobiła to. Uciekła od otaczającego ją marazmu i zmierzyła się sama ze sobą.