Cyngiel Temidy

2021-10-26
2021-10-26
9788382023749
literatura polska

Książka ciekawie skonstruowana, bo poznajemy głównych bohaterów, którzy znaleźli się na dwóch różnych biegunach. Czyta się szybko, akcja pędzi i chyba o to chodzi.

Sprawdzony schemat / nie pierwsza o mrokach PRLu/
Dobra akcja,napiecie - choc znajäc Wolskiego i podobnych autoröw mozna sie domyslec od poczätku roli pani Jadzi.
Polecam na 1 - 2 wieczory do relxu

Sprawdzony schemat / nie pierwsza o mrokach PRLu/
Polecam na 1 - 2 wieczory do relxu

Bardzo lekko i przyjemnie czyta mi się książki pana Marcina

Bardzo lekko i przyjemnie czyta mi się książki pana Marcina

"CYNGIEL TEMIDY" MARCIN WOLSKI

Świetna polska powieść z gatunku : kryminał, sensacja.
Trochę wstyd się przyznać, ale jest to moje pierwsze spotkanie z piórem autora. Od razu napisze, że bardzo udane.

Ciekawy pomysł, przemyślana i dopracowana fabuła. Wartka akcja i cały czas napięcie, bo cały czas coś się dzieje.
Prosty i czytelny język, oraz wyjątkowy styl powoduje, że powieść tę czyta się, a właściwie pochłania niezwykle szybko.
Nieprzewidywalność i cała masa zaskoczeń.
Lubię, gdy poznajemy całą historię dwutorowo, dzięki temu co teraz i temu co działo się w przeszłości.
Tak, podobało mi się bardzo.

Wszystko dzieje się w Warszawie.
To tutaj dochodzi do serii tajemniczych morderstw, które początkowo zostają uznane za serię nieszczęśliwych wypadków.

Kim jest morderca i za co się mści ?

Tę niezwykle skomplikowaną zagadkę będzie starała się rozwiązać młoda Pani prokurator Karolina Karpicka.
Gdy wydaje się, że poznaliśmy już motyw i wiemy o co chodzi dochodzi do kolejnego morderstwa i wszystko zaczyna się od początku.
Tajemnice sprzed lat i skrzętnie skrywane sekrety wychodzą na światło dzienne - oj, nie wróży to nic dobrego.
Jest bardzo klimatycznie, intrygująco i zaskakująco.
Wskoczymy w czasy PRL-u i poznamy działalność służb specjalnych, będziemy świadkami brutalnych morderstw, manipulacji i kłamstw.

Zapraszam Was do poznania tej niezwykle wciągającej historii.

Cytat :
"Znam jeden lek na wszystkie pańskie problemy, jeden afrodyzjak, który potrafi przywrócić panu ochotę do życia.
Co to takiego ?
Zemsta !".

"CYNGIEL TEMIDY" MARCIN WOLSKI

Świetna polska powieść z gatunku : kryminał, sensacja.

Prosty i czytelny język, oraz wyjątkowy styl powoduje, że...

"Cyngiel Temidy" autorstwa Pana Marcina Wolskiego to lektura, która potwierdza regułę "trzech P" czyli przynieść do domu, przeczytać, i puścić w niepamięć. Ot, tak, prosto z mostu, bez ogródek. W tym kryminale pierwsze skrzypce gra młoda pani prokurator, Karolina Karpicka. Trafia ona na trop PRL-owskiego zabójczego zespołu, który likwidował niewygodne osoby na zlecenie tych, którzy faktycznie zza kulis pociągali za wszystkie sznurki w naszym kraju. Z tym, że teraz pojawił się nieznany mściciel i eliminuje likwidatorów, najwyraźniej kierowany osobistą zemstą. Standardowo nikt wcześniej nie powiązał ze sobą nieszczęśliwych wypadków zaaranżowanych przez zabójcę - niby można to wytłumaczyć wszechobecnym spiskiem i korupcją, ale jakoś do końca mnie to nie przekonało. Jak to zwykle również bywa, zwrot akcji w postaci ujawnienia tożsamości konkretnych osób nie zaskakuje, gdyż przy tak niewielkiej ilości bohaterów nietrudno odgadnąć o kogo może chodzić. Na dokładkę wątek miłosny - jest równie niezręczny co postać głównego amanta Karoliny. Koniec końców, książka, która miała niezły potencjał i mimo wszystko zatrzymała mnie do końca (no bo przecież muszę na 100% wiedzieć kto zabił, no nie?) w ogólnej ocenie okazuje się być prostym kryminałem z zatrważająco płytką fabułą, której niewątpliwą zaletą jest to, że czyta się ją z prędkością światła. Fakt, widać w niektórych momentach, jak autor próbuje kombinować i rozbudowywać świat przedstawiony, ale nie jest potrzebne, bo i tak nie zmienia ani nie ratuje wizerunku całości.

Ustalmy zatem - jeśli potrzebujesz lekkiej lektury na popołudniowe powroty pociągiem lub jeśli trenujesz do mistrzostw Polski w czytaniu na czas - weź tę pozycję pod uwagę. W przeciwnym wypadku można się rozczarować.

Akcja dynamiczna, motyw zbrodni stary jak świat, fabuła przewidywalna. czyta się błyskawicznie. Polecam.

"Cyngiel Temidy" premierę miał pod koniec października i wtedy zacierałam na niego rączki. Ostatecznie, gdy odebrałam paczkę od Wydawnictwa Zysk i S-ka musiałam położyć ją na stosiku w kolejce i czekała tam dosłownie kilka dni, bo spieszyło mi się do lektury. Dlaczego? Bo o ile opis bardzo mnie zachęcił do przeczytania, tak okładka nie leży mi tak bardzo, że aż mi z tym źle. Ale nie zawsze za okładką kryje się to, czego się spodziewamy, prawda?

Zatem, o czym jest ta książka?" Cyngiel Temidy" zabiera nas, czytelników po części do czasów PRL. Pewnie stąd ta okładka, ale wybaczcie, mi ona kojarzy się jedynie z jakimś dzikim Safari. W każdym razie poznajemy prokuratora Kociszewskiego i z nim cofamy się właśnie w przeszłość, a w teraźniejszości z kolei poznajemy inną bohaterkę, Panią prokurator, aczkolwiek młodziutką i mamy okazję obserwować jak sobie radzi ze sprawą, która na pierwszy rzut oka wygląda na dziwną serię zgonów, ale ostatecznie może się okazać, że wcale nie są takie przypadkowe.

O ile faktycznie sprawa kryminalna wydawałaby się ciekawa, to została potraktowana nieco po macoszemu. Ba, mam wrażenie, że Wolski postanowił spróbować wpleść swobodniejsze dialogi, lżejszy język, aby powieść była bardziej przystępna i czytało się ją szybko, wręcz frunąc przez nią, ale to nie wyszło. Bardzo mnie irytowało, że w momencie gdy tak naprawdę wszystko robi się dość brutalne, krwiste, to ja miałam wrażenie, jak bym czytała komedię i to nie w tym pozytywnym znaczeniu, czyli komedii kryminalnej, ale jakoś tak... jak by autor sam nie wiedział w którą stronę pójść.

To samo z czasami PRL. Można było faktycznie mocno zahaczyć o ten okres, bo jest o czym opowiadać, a jedynym mianownikiem jest nasz główny bohater. Przyszła moda na to, aby mieszać przeszłość z teraźniejszością, cofać się do niedomkniętych spraw i wygląda to tak, jak by autor stwierdził, że skoro innym wyszło i są to świetne książki, to sam taką napisze. I pomysł był dobry. Ale to tylko pomysł.

I tu dochodzimy do momentu, w którym określiłabym "Cyngiel Temidy" jako mieszankę kryminału retro, sensacji i thrillera. Co za dużo to nie zdrowo i o ile faktycznie czytało mi się lekko, szybko, to poza świetnymi bohaterami nie znalazłam w treści nic, co chciałabym zapamiętać...

Dlatego, podsumowując, dla mnie ta książka wskakuje na 6/10 gwiazdek. Czegoś zabrakło choć pomysł był świetny.

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Zysk i S-ka.

„Czy sprawiedliwość można osiągnąć w ramach przestrzegania prawa i czy godzi się odpowiadać zbrodnią na zbrodnię?”.

Przyznam się szczerze, iż książka Pan Marcina Wolskiego jest jedną z lepszych, kryminalno – sensacyjnych, pozycji jakie ostatnio miałem okazję przeczytać. Postać samotnego mściciela, na własna rękę wymierzającego sprawiedliwość, nie jest, naturalnie, niczym nowym, zarówno w literaturze, jak i w filmie, zwłaszcza amerykańskim ale gdy akcja rozgrywa się w naszej rodzimej rzeczywistości to nabiera to już zupełnie innego wymiaru. Szczególnie gdy autor dotyka niezwykle bolesnej, dla nas Polaków, tematyki rozliczeń z własną przeszłością oraz wciąż straszącym nas demonami komunistycznych czasów.

Z pozoru zwykłe śledztwo w sprawie zaginięcia, prowadzone przez młodą, ambitną, pani prokurator ukazuje z czasem swoje drugie (i trzecie) dno, przekształcając się, stopniowo, w brutalną, pełną przemocy sprawą wielokrotnych zabójstw w której zagadka goni zagadkę, tajemnica pokrywa tajemnice i nic, tak naprawdę, nie jest tym czym wydaje się na pierwszy rzut oka.

Pogoń za samotnym mścicielem, który nie przebierając w środkach i nie dbając o konwenanse likwiduje najgorszych oprawców poprzedniego systemu (członków dawnego SB-ckiego szwadronu śmierci czy jak wolą niektórzy osławionych”nieznanych sprawców”) staje się punktem wyjścia w dramatycznej i krwawej rozgrywce w której ceną jest życie bohaterów.

To obraz brutalnego, wynaturzonego, okrutnego i cynicznego świata PRL-owskich służb specjalnych, uwikłanych w ciemne, skrzętnie przez lata skrywane interesy, dotyczące ludzi i wydarzeń, które miały miejsce w komunistycznej Polsce, oraz po jej upadku w dobie tzw. demokracji. Nadal świetnie zorganizowanych, zakonspirowanych, którym udało się przeniknąć do niemal do wszystkich dziedzin życia politycznego, biznesowego i publicznego, posiadających pieniądze, rozległe wpływy i koneksje chroniące ich przed wymiarem sprawiedliwości. Jak się okaże do czasu…

Powieść Marcina Wolskiego zatytułowana „Cyngiel temidy” to naprawdę interesująco skonstruowana i wciągająca lektura, która uderza dynamizmem akcji, rozmachem fabuły oraz umiejętnie stopniowanym napięciem.

Doskonale wpisuje się w kanony gatunku i bez wątpienia, dostarczy nam sporą dawkę naprawdę ciekawej rozrywki, dobrze podszytej polskim realizmem, który działa na wyobraźnie i zmusza do głębszych refleksji. Polecam.

Książka napisana bardzo lekkim językiem, dzięki czemu czyta się ją łatwo i przyjemnie. To kryminał, którego akcja dzieje się współcześnie, a część w czasach PRL-u.
Bohaterami są prokurator Kociszewski, którego historię poznajemy od czasów PRL, i młoda prokurator, która zajmuje się współcześnie serią tajemniczych zgonów, które udaje jej się powiązać, mimo że na pierwszy rzut oka są wypadkami lub samobójstwami.
Dużo się dzieje, następują ciekawe zwroty akcji, a na koniec mamy podane na tacy co wywołało lawinę zdarzeń, która zostawiła za sobą trupy ważnych osobistości byłego ustroju. Świetna rozrywka.

Książka "Cyngiel temidy " to połączenie kryminały z thrillerem, gdzie znajdziemy akcje, niespodziewane zwroty i intrygi.
Fabuła książki opowiada o młodej Pani prokurator, która odkrywa serię tajemniczych zgonów. Jak na młodą ambitną prokurator przystało, kobieta podejmuje próbuje rozwiązania zagadki.
Kto jest sprawcą?
Czy są to działania jednej osoby, a może w grę wchodzi cała grupa przestępcza, na kształt organizacji lub sekty?
Co ustali Pani prokurator?
Co ma z tym wspólnego stary prokurator, który wraca do kraju?
Znajdziemy tu historię, która trzyma się kupy i choć element zaskoczenia jest słaby, to całość prezentuje się fajnie.
Polecam dla osób lubiących kryminały i akcje.

Kto jest sprawcą?
Czy są to działania jednej osoby, a może w grę...

• Przeczytane w 2021 roku
  • 000 Biblioteczka