Ofiara dla Kusiciela

Okładka książki Ofiara dla Kusiciela Aleksander R. Michalak
Okładka książki Ofiara dla Kusiciela
Aleksander R. Michalak Wydawnictwo: Replika Cykl: Gabor Horthy (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Gabor Horthy (tom 3)
Replika
2021-09-14
2021-09-14

Znacie to uczucie, kiedy wiecie jak dużo macie do zrobienia a jednak książka, którą czytacie Was woła? Ja właśnie teraz tak miałam i niestety przez długi czas czytanie ograniczałam do minimum. I tak jak wspomniałam w poprzednim poście - to nie jest tak, że książka jest nuda i przez to odwlekam, by ją skończyć. To zwyczajne lekkie wyczerpanie baterii. Ale w końcu się udało i naprawdę mogę Wam polecić „Ofiarę dla Kusiciela”. Jeśli lubicie klimaty Browna, mieszankę czasów współczesnych z przeszłością, fascynację zjawiskami nadprzyrodzonymi, tajemnicę i zagadkę, to ta książka jest dla Was. Mamy tu sporą dawkę thrillera, sensacji a nawet grozy. Jest szatan, jego czciciele, jest strach i zagubienie, ale także chęć odkrycia tego, co się dzieje. Jest mrok, gęsta atmosfera, która aż wnika w naszą głowę, powodując, że o „Ofierze dla Kusiciela” zwyczajnie się myśli. I wcale nie przeszkadza to, że jest to trzecia część. Nie znając poprzednich nic mi nie umyka i wszystko do siebie pasuje. Jedyny minus, który dostrzegłam to ilość, ilość stron. Ja wiem, że kiedy się tworzy to słowa same przychodzą, jednak uważam, że można było skrócić ją do 400 stron i wcale nie straciłaby na jakości.

Trzecia i jak dla mnie najlepsza część przygód z Gaborem, jest świetnym spięciem klamrą historii walki Gabora z Zammarem Matuqabaru. Tak jak i w poprzednich częściach Pan Michalak wykazuje się wiedzą, wyczuciem i opracowaniem. Czytając wieczorem czułem dreszcze, jakbym i ja w jakiś sposób powiązany był z walką przeciwko Fleciście.
Dlaczego nie 10? Z tego powodu, że jednak zakończenie odstawało od reszty książki. Sam nie wiedziałem czy to co jest napisane jako zakończenie to prawda czy przewidzenie, czy Pan Aleksander zrobił sobie lukę, by napisać 4 część?
Mam nadzieję, że Trylogia Gabor przeciwko Zammarowi jest zakończona. Liczę jednak, że Pan Aleksander napisze coś jeszcze w tym klimacie. Jest tyle podań i legend.
Miejmy nadzieję, że Gabor Horthy wróci, ale już będzie miał innego przeciwnika.

Dlaczego nie 10? Z tego powodu, że jednak...

Skończyłam (zmęczyłam) serię z Gaborem Horthym.
Pierwsze co koniecznie muszę napisać to to, że jestem rozczarowana korektą... Seria ma mnóstwo czeskich błędów, do tej pory nie spotkałam się aż z tak kiepskim wydaniem...
A druga rzecz, to cóż... Seria jest mocno klasy b (chociaż i te są często ciekawe),ale ja niestety mam w zwyczaju doczytywać wszystko do końca, choćby nie wiem jak mnie coś znudziło. Sam pomysł na historię wydawaje się fascynujący, jednak jest spora chaotyczność w przedstawianiu fabuły i nadmierna pompatyczność "uczonych" dialogów bohaterów. Podczas czytania stawiałam też liczne pytania, na które nie było odpowiedzi fabularnych. Niestety, raczej zamiast dobrze się bawić, ja co i rusz główkowałam, aby nie zapomnieć tych wszystkich przedstawianych licznych bohaterów, ich mocno rozbudowanych historii, a przy tym nie tracić wątków głównych, których też była mnogość... Coś nie pykło...

Więcej recenzji na:

Skończyłam (zmęczyłam) serię z Gaborem Horthym.

zakończenie historii gabora i flecisty z hameln

gabor dalej próbuje znaleźć odpowiedziz na dręczące go pytania oraz stara się ustalić gdzie znajduje się flet i miejsce kultu zammar matuqabaru

całkowicie poza jego poszukiwaniami inni badacze zaczynają interesować się przedziwnym malowidłem i zapomnianym holenderskim artystą noviomagusem

zaczynają ginąć kolejny ludzie, a czarne dziedzictwo zacieśnia pętlę na gaborze i wszystkich jego przyjaciołach

czy uda się na czas odnaleźć i zniszczyć wcielone zło? czy gabor i tym razem przechytrzy demony?

bardzo dobre zakończenie historii i moim zdaniem najlepsza część trylogii
poznajemy nowe osoby, wracamy do starych i sprawdzonych przyjaciół, a także poznajemy całą historię kultu flecisty

polecam!!!

zakończenie historii gabora i flecisty z hameln

zaczynają ginąć kolejny ludzie, a...

Dzisiaj mam dla Was trylogię #aleksandermichalak.

Przedstawiam Wam Gabora Horthy, głównego bohatera powieści "Denar Dla Szczurołapa", pierwszej części autorstwa #aleksandermichalak. Kanwą powstania książki jest legenda o Szczurołapie z miasta Hameln zwanym też Flecistą, postacią z XIII wieku, który został oszukany przez mieszkańców Hameln. Za swoją pomoc w walce z plagą szczurów nie otrzymał obiecanej zapłaty, z zemsty przy dźwiękach fletu wyprowadził z miasta dzieci, które nigdy nie powróciły do swych domów i ślad po nich zaginął. Motyw tej legendy od wielu wieków pojawia się w różnych regionach świata. Główny bohater próbuje rozwikłać tajemnicę studiując tajemnicze prace Augusta Erdmanna XIX-wiecznego teologa. Starożytność, demony, oddziaływanie sił nieczystych coraz bardziej mają wpływ na rzeczywistość, choć zdrowy rozsądek temu przeczy.

Powieść wciąga i to bardzo. Dla wszystkich lubiących historię i orient będzie to interesująca lektura, która do ostatnich stron nie pozwoli na nudę.

Węgier Gabor Horthy powraca w drugiej części trylogii "Wąż Z Lasu Cedrowego".

Po dramatycznych wydarzeniach kończących thriller "Denar Dla Szczurołapa" przenosimy się z głównym bohaterem do Libanu, gdzie miliarder James Peabody realizuje projekt swego życia, pragnie zbudować biblijne zoo.

Czy miejsce, w którym ma powstać ten projekt jest przeklęte? Czy też dramatyczne wydarzenia są zbiegiem nieszczęśliwych wypadków? Czy przyczyniają się do tego siły nieczyste?

Giną ludzie, zaangażowani w prace przy tym projekcie... Czy są to nieszczęśliwe wypadki, czy też przyczyn należy upatrywać w siłach nieczystych i fatum?

I tym razem autor Pan #aleksandermichalak dostarcza nam świetnej lektury, przy której zagłębiamy się w świat Orientu, a bliskowschodni klimat przenosi nas do miejsc, w których rozgrywa się akcja tej trzymającej w napięciu powieści, a postać Gabora Horthyego staje się nam coraz bliższa, aby razem z nim dotrzeć do trzeciej części trylogii ...

"Ofiara Dla Kusiciela"

Jeżeli polubiliście postać Gabora Horthyego to i tym razem się nie zawiedziecie. Zanim dotrzecie na tajemniczą wyspę wielorybniczą, skrywającą sekrety, traficie: na daleki Wschód, do Tajlandii, do Szkocji także do Polski...

Czy Gabor Horthy uwolni się od demonów przeszłości? Czy próba rozwiązania symboliki może stwarzać niebezpieczeństwo, a stary obraz da nam odpowiedź trudną do akceptacji. Czy miłość będzie ukojeniem? Serdecznie zachęcam do przeczytania lektury 😉.

Ostrzegam osoby o słabych nerwach nie czytajcie przed snem!!!!!😉🙂.

Dzisiaj mam dla Was trylogię #aleksandermichalak.

2090

Czytając "Ofiarę dla kusiciela" można się bać,szczególnie czytając ją nocą,opis pewnego obrazu stwarza wyjątkowo demoniczne wrażenie,a to co robi z ludźmi,którzy mają z tym obrazem kontakt przechodzi ludzkie pojęcie.
Aleksander Michalak stworzył świetny cykl powieści o orientaliście Gaborze Horthym orientaliście i demonologu.Tym razem przyjdzie mu walczyć z iście tajemniczym złem,w dodatku tajemniczy Flecista zagraża jego najbliższym przyjaciołom.Wartka akcja,ścielący się gęsto trup i pewien niedosyt że to już koniec,chociaż może kto wie.Polecam!!

14.09.2021

Denar dla szczurołapa – był jak tabletki nasenne.

Wąż z lasu cedrowego – niby niezłe, ale jednak nie.

Ofiara dla kusiciela -… moja ulubiona część przygód Gabora Horthiego.

Nie mam pojęcia, od czego zacząć, bo po prostu ta książka tak działa na czytelnika. W pewnym momencie zatraca się on w świecie stworzonym przez autora, gubi rzeczywistość, przenosi się do swojej wyobraźni, do jakiegoś innego wymiaru, cholera wie gdzie. Jakby czytelnik w pewnym momencie ma po prostu takie dziwne uczucie. Nie wiem, do czego to porównać. To trzeba „przeżyć”, przeczytać.

W tej części naszego bohatera czeka jeszcze więcej tułania się po świecie. Mniej siedzi w papierach i bibliotekach, a więcej jeździ po różnych zakamarkach. Węgry, Polska, Tajlandia, Anglia i inne takie miejsce. Aż go niesie na jakąś tajemniczą wyspę, gdzie będzie musiał zmierzyć ze złem. Zagadka tajemniczych symboli z obrazy od samego początku wzbudzała moją ciekawość. I może wspominałam, że niszczą ją przydługie opisy wszystkiego i niczego, to jednak tak było przez pierwszą połowę książki. Później działa się wiele i w sumie dobrze, że te obrazowe opisy tam były, bo trzeba było trochę i ochłonąć i przystopować.

Na przestrzeni trzech książek widać, że autor cały czas pracował nad swoim stylem. W pierwszej części było on nieco bardziej naukowy i przy tym często niezrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego. W drugim tomie było już lepiej, ale w tym to już… świetnie. Nieczęsto trafimy na jakieś skomplikowane terminy pozostawione bez wyjaśnienia. Autor pisze lekko, przystępnie i tak, że czytelnik nie może się oderwać. Klimat, jaki udało się stworzyć autorowi, mnie zachwycił. Mrocznie, emocjonująco, a chwilami nieco strasznie. Oj w tym tomie powiało grozą, powiało. Nie zabrakło też napięcia i zła, które kryło się na każdym kroku.

„Ofiara dla kusiciela” jest na pewno obowiązkową pozycją dla tych, którzy czytali poprzednie tomy.

To ta część stanowi taką klamrę zamykającą wszystko. To tutaj znajdziemy odpowiedzi na pytania, których szukaliśmy od pierwszego tomu. Trzeci tom łączy historię i serwuje naprawdę przerażające zakończenie. Ale! Jeśli nie czytaliście poprzednich tomów, to nic nie szkodzi. Autor przypomina na stronach tej powieści, kto jest kim, jakie są powiązania i co było poprzednio. I choć mnie to przeszkadzało, bo ja już po poprzednich częściach wiedziałam, o co chodzi, dlaczego pan A zna Gabora, a pan B ma go gdzieś, to jednak uważam, że jest to dobre rozwiązanie, by zarysować obraz sytuacji komuś, kto jej jeszcze nie zna.

Książka podzielona jest na rozdziały z wielu perspektyw, a niektóre są nawet pamiętnikiem. Przez książkę przewija się gromada bohaterów, a zjednoczenie niektórych z nich na końcu bardzo mnie ujęło. Czy można zrobić cudowne „ooo” i „aaa” w thrilleroprzygodówce ( czy takie słowo istnieje?)? Można. Nie będę wam tutaj przybliżać sylwetek bohaterów, bo czuję, że już i tak dużo napisałam, ale…Andrea jest moją ulubioną postacią. Ten Włoch skradł po prostu moje serce. Natomiast Gabor Horthy to mnie wnerwiał swoimi dylematami czy zadzwonić do swojej „byłej” czy też nie.
Pasowałoby to trochę podsumować.

„Ofiara dla kusiciela” jest naprawdę dobrą książką, mimo paru wad. Jedną z nich są długie, piękne/straszne, obrazowe opisy, które po prostu nużą i chwilami spowalniają akcję. A cała zagadka flecisty, szczurołapa jest bez sensu i nie podobała mi się wcale.
Widać progres autora.

W książce nie zabraknie akcji, strachu, humoru, a nawet uroczych momentów. Jest idealnym zamknięciem trylogii. Chociaż ja mam nadzieję, że to nie jest koniec, bo przepraszam bardzo, ale to nie mogło się TAK SKOŃCZYĆ! Co to miało być na końcu! Jakie „Iskierka zgasła”?

14.09.2021

Denar dla szczurołapa – był jak tabletki nasenne.

Wąż z lasu cedrowego – niby niezłe, ale jednak nie.

Ofiara dla kusiciela -… moja ulubiona część przygód Gabora Horthiego.

chyba liczyłam na zbyt wiele.... po intrygującym początku i całkiem niezłym rozwinięciu zakończenie bardzo rozczarowało :( czyżby autorowi zabrakło pomysłu? albo znudził go naprawdę interesujący demonolog Horthy?

Gabor Horthy powrócił! Jeszcze silniejszy, bardziej zdeterminowany by położyć kres mrocznemu dziedzictwu sięgającemu swoimi korzeniami wiele wieków wstecz. Tym razem źródłem tajemniczych wydarzeń jest tajemniczy obraz wyklętego, holenderskiego malarza. Każdy kto ma z nim do czynienia ginie w zaskakujących okolicznościach. Dla Horthy'ego jest to jednak kolejny element pozwalający na odnalezienie demonicznego źródła a w rezultacie unicestwienie go.

,,Ofiara dla kusiciela" to przygodówka idealna. Dynamiczna, zaskakująca, przepełniona aluzjami historycznymi i kulturalnymi, pędząca jak szalona przez kraje i kontynenty, nasycona niebezpieczeństwem i demonicznymi tajemnicami. Po słabszym drugim tomie, autor wreszcie wraca na właściwe tory i daje czytelnikowi dokładnie to czego oczekujemy. Emocje, akcję, tajemnice. Oraz bohatera, który ma za zadanie ogarnąć cały ten bałagan. Początkowo główny bohater jest odsunięty w cień. Pozwala to zawiązać się akcji, nabiera ona kolorytu, zostaje umiejscowiona w odpowiednim kontekście. Nie od razu wiadomo co łączy ją z poprzednimi tomami ale gdy zaczyna się klarować i równocześnie robić coraz niebezpieczniej, do akcji wkracza Gabor. I to z impetem. Potem jest tylko szybciej, mroczniej, bardziej zabójczo. Pojawiają się kolejne poszlaki, nowe tropy, wszystko pędzi jak szalone do oczywistego finału, o którym wiadomo tak naprawdę tylko jedno - nie obejdzie się bez ofiar.

,,Ofiara dla kusiciela" to dokładnie to na co liczyłam i czego oczekiwałam. Mroczna, przepełniona symboliką, nasycona historią opowieść. Tak wszystko się może zdarzyć bo po raz kolejny zło ściera się z ... no właśnie czym? Nie do końca można powiedzieć, że dobrem bo Gabor realizuje własne cele i próbuje przede wszystkim zwalczyć własnego przeciwnika. Sam też nie jest nieskazitelnym bohaterem. Jednak to on staje naprzeciw krwawym rytuałom, mrocznym dziedzictwom i organizacji, która od wieków karmi się strachem i krwią niewinnych. To on próbuje zidentyfikować ich źródła i raz na zawsze je unicestwić. I właśnie taki bohater zapewnia w powieści odpowiedni poziom adrenaliny,sprawia, że nie wieje nudą i szare, jesienne wieczory nabierają emocji. Jest dramatycznie, spektakularnie i mrocznie. Czegóż więcej trzeba by bez wyrzutów sumienia zaszyć się pod kołdrą? Zachęcam!

Od razu uprzedzam, lepiej znać pierwsze twa tomy. Mnie nieznajomość poprzednich odrobinę przeszkadzała, natomiast nie odebrało mi to przyjemności z czytania. Doszukiwanie się ukrytych znaczeń w obrazach i ciągłe poszukiwania w internecie sprawiły, że lektura zajęła mnóstwo czasu. Książka jest bowiem przepełniona legendami, dziełami sztuki i wierzeniami. Czuję niedosyt odnośnie kilku wątków, które nie do końca zrozumiałam, ale było warto.
Gabor Horty, nieprzeciętnie inteligentny specjalista od starożytnych wierzeń, rusza tropem wyklętego artysty sprzed wieków. Okazuje się, że Gabor ściga demona, a jego podróż odbywa się po całym świecie. Od Gdańska, przez Szkocję aż do Tajlandii. Do tego jego tropem rusza ktoś jeszcze…
Czterysta lat temu pewien niderlandzki artysta zdecydował się namalować obraz, który zawładnął jego życiem. Mimo, że artysta bliski był szaleństwa, hojne wynagrodzenie od braci z majętnego rodu przeważyło szalę...

(cd recenzji na fb)

• Do kupienia