Bóg. Ludzka historia religii

2021-10-25
2017-11-07
Tomasz Sikora
religia Bóg

Najlepsza książka o historii Religi jaka dotychczas czytałem. Świetna na sam początek, napisana bardzo lekkim językiem.

Przypisów jest niewiele mniej niż treści, utrudnia to trochę czytanie, trzeba wachlować książka.

Nie wiem czego się spodziewałem po książce o tytule "Ludzka historia religii" ale spodziewałem się bardziej religii niż historii stąd pewnie ten zawód. Ogólnie bardzo ciekawa pozycja. Zwłaszcza dla tych co podchodzą do religii jak do nauki. Choć to podejście zasadniczo jest bezsensowne. Religia opiera się na wierze nauka na dowodach. Koniec końców i tak całkiem interesująca książka.

Czytałem tekst parę lat temu w oryginale, przez co aż za długo zbierałem się do tego komentarza. Z pamięci wywołuję przede wszystkim tezę Aslana o tym, że jest pewna ciągłość w ewolucji religii i póki co jej szczytowym punktem pozostaje islam. Autor jednak nie zamierza nikogo nawracać i raczej stawia na jak najbardziej mięsiste przedstawienie dziejów i relacji na linii człowiek-bóstwo. Książka może pochłonąć, zwłaszcza jeśli na sprawy wiary potrafimy patrzeć z naukowym chłodem (do czego serdecznie zachęcam).

Książka dla osób z otwartym umysłem. Auto lekkim piórem i w zwięzły sposób opisuje historię religii. Na końcu natomiast dostajemy wspaniałą epifanię na temat Boga, z którą, jako niestrudzony poszukiwacz, zgadzam się w całej rozciągłości.

Były wznawca chrześcijaństwa obecnie wyznawca Mahometa napisał książkę o Bogu. Aslan opisuje kilka ciekawostek, dodaje szczyptę historii, trochę swoich przemyśleń i to wszystko. Czytelnik ma wrażenie że autor to taki fajny agnostyk ( ateista raczej nie) ktory przekonuje nas do myślenia o Bogu indywidualnie. Przy czytaniu miałem wrażenie że te Bóg Aslana to jednak został wymyślony przez ludzi dla ludzi( Wolter). Autor to taki mały manipulator który chce nas przekonać do czegoś, lecz sam do końca nie wie do czego. Pan Aslan do Boga mnie nie przekonał, do islamu którego jest wyznawcą napewno tez nie. Książka poprzednia Aslana o islamie była laurką, laurką dla religii wojny i nietolerancji. Teraz sprzedaje Boga bez etykiety(Jezus,Budda,Mahomet) robi to naprawdę dobrze, można się nabrać. Ja się nie dałem.

Spodziewałam się, że ten reportaż będzie dobry, ale nie myślałam, że aż tak! Aslan - pisarz i religioznawca -przedstawił tu świetną analizę tego, jak ludzie stworzyli bogów na swoje podobieństwo. Od najdawniejszych czasów, gdy ludzie pierwotni czcili siły natury i duchy przodków, przez potężne panteony bóstw odpowiedzialnych za swoje "dziedziny", aż po coraz szybszy rozwój i dominację religii monoteistycznych. Autor po kolei opisuje, jak powstawały poszczególne systemy wierzeń, co je ze sobą łączyło, jaki wpływ miały zmiany w systemach politycznych na religię, no i jak z jednego lub więcej wierzeń lokalnych powoli wyrastały wielkie, zorganizowane religie. Raczej dla nikogo dzisiaj nie jest tajemnicą, że chrześcijaństwo i islam wyrosły z pnia judaizmu, który z kolei czerpał z wielu lokalnych religii i tradycji. Aslan pokazuje jednak krok po kroku, jak do tego doszło, i jest to fascynująca wędrówka przez tysiąclecia. Do tego lekturze towarzyszą dziesiątki stron przypisów i choć takie skakanie pomiędzy głównym tekstem a przypisami może trochę męczyć, to jednak warto zajrzeć i na koniec książki i uzupełnić wiedzę mnóstwem dodatkowych ciekawostek. Autor pisze świetnym stylem, więc nadmiar faktów nie ma szans przytłoczyć czytelnika - wręcz przeciwnie, "Bóg" wydaje się książką zdecydowanie za krótką, chciałoby się dalej zgłębiać te historie, mity, wierzenia... I - jak Aslan sam podkreśla - nie jest to lektura mająca na celu udowodnić lub zaprzeczyć istnieniu Boga czy bogów. Zresztą autor sam jest osobą wierzącą. To książka o tym, dlaczego w ludziach pojawiła się potrzeba wiary w siły wyższe, jak w oparciu o tę wiarę stworzono pierwsze religie i czemu człowiek wyobraża sobie bogów tak, a nie inaczej. Warto, warto, po trzykroć warto ;).

Bardzo dobrze i lekko napisana. Daje do myślenia, utrudnieniem przy czytaniu jest na pewno spora liczba przypisów, które znajdują się na końcu książki więc przy czytaniu korzystałem z 2 zakładek :)

Tę pozycję bardziej traktuję jako publikację niż książkę, ponieważ mam poczucie, że autor osiągnął cel w zaledwie częściowy sposób - gładko zaprezentował swój sposób myślowy i puentę, ale... zrobił to w pobieżny, pospieszny sposób, tym samym nie zapewniając czytelnikowi podróży / procesu doprowadzającego go do ostatnich stron. To po prostu bieg do ostatniej myśli, a nie przyjemny maraton jak w książkach Harariego - mam poczucie, że temat szeroko pojętej boskości w ujęciu filozoficzno-teogoliczno-kulturowym zasługiwałby jednak na nieco dłuższy eleborat, ale jak kto woli... Przez to jest to pozycja zaledwie dobra i aż dobra. Tylko od czytelnika zależy jak to odbierze.

Warto przeczytać

Warto przeczytać

Świetna książka! Polecam czytelnikom, którzy mają otwarty umysł.

Świetna książka! Polecam czytelnikom, którzy mają otwarty umysł.

• Religia
  • Do kupienia