Na tropach bohaterów Trylogii

Okładka książki Na tropach bohaterów Trylogii Marceli Kosman
Okładka książki Na tropach bohaterów Trylogii
Marceli Kosman Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Światowid [Książka i Wiedza] historia
historia
Światowid [Książka i Wiedza]
Książka i Wiedza
1973-01-01
1973-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Książka raczej dla fanów Sienkiewicza (chociaż samego Sienkiewicza wbrew pozorom nie ma w niej za wiele) i polskiej historii XVI i XVII wieku. Dla pełnego zrozumienia wymaga przynajmniej pobieżnej znajomości realiów tamtych czasów, ponieważ autor koncentruje się na życiorysach konkretnych postaci. Kosman przedstawia ich sylwetki z perspektywy historycznej, dlatego dla osób słabiej znających “Trylogię” książka ta może się okazać zwykłym zbiorem krótkich biogramów. Styl pisania jest przyzwoity, jednak nie zachwyca. Pozytywną stroną "Na tropach bohaterów Trylogii" są liczne ciekawostki historyczne.

Jak dla mnie książka jest trochę chaotyczna. Myślę, że bardziej spodoba się osobom tuż po lekturze Trylogii lub też z dość dobrą znajomością historii okresu XVI i XVII.
Czasami mocno czuć okres, w którym książka była pisana.

Czasami mocno czuć okres, w którym książka była pisana.

Przeszukując regały z książkami wpadła mi w ręce i musiałem ją przeczytać. Dużo historii, mało trylogii ale i tak warto.

Kilka razy już tu wspominałam, że jestem oddaną i wierną fanką Sienkiewicza, a jego Trylogię czytałam już tyle razy, że znam ją na pamięć. Dlatego, gdy w moje ręce wpadła niepozorna książeczka Na tropach bohaterów Trylogii Marcelego Kosmana, musiałam ją przeczytać. Bo przecież nie sposób przejść obojętnie obok pozycji, w której są przywoływane historyczne pierwowzory Bohuna, Skrzetuskiego czy Zagłoby!
Marceli Kosman to historyk, profesor i wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W jego literacki dorobek wliczają się takie książki jak recenzowana tutaj Na tropach bohaterów Trylogii, ale też Na tropach bohaterów „Krzyżaków” czy Na tropach bohaterów „Quo vadis”.
Omawiany tytuł to krótka, bo ledwo 350 stronicowa książeczka o formacie de facto wielkości dłoni, więc jest to tak naprawdę lektura na kilka godzin. Za to pełna wiedzy historycznej i dostarczająca sporo ciekawostek. Całość zaczyna się od przybliżenia nam sylwetki Sienkiewicza, gdy pisał swoje dzieło, o jego rozterkach jako historyka, jak dalece może nagiąć fakty do koncepcji opowieści, jaką miał w trakcie pisania, czy wreszcie przeczytamy o tym, jak Trylogia została początkowo przyjęta przez krytyków literackich w kraju.
Już kolejne rozdziały są poświęcone poszczególnym bohaterom z Ogniem i mieczem, Potopu i Pana Wołodyjowskiego. Mowa tu nie tylko o Jeremim Wiśniowieckim, Bohdanie Chmielnickim czy książętach Radziwiłłach, którzy bez dwóch zdań byli postaciami historycznymi, nieco tylko przerobionymi na potrzeby opowiadanej historii. Dowiadujemy się też o Janie Skrzetuskim, Michale Wołodyjowskim, Baśce, Bohunie, a także o wielu innych. Oczywiście, spora część postaci pojawiająca się na kartach Trylogii została pominięta, ale z drugiej strony nie jest to też encyklopedia na temat tego dzieła. W ostatnim rozdziale Marceli Kosman pochyla się nad fenomenem Trylogii, która od chwili powstania do czasów właściwie nam współczesnych jest czytana, a filmy oglądane i wciąż budzą nader ciepłe uczucia wśród czytelników (cóż, wiadomo, że nie wszystkich).
Całość mamy okraszoną ilustracjami. Znajdziemy tu nie tylko fotosy z ekranizacji Potopu i Pana Wołodyjowskiego (trzeba pamiętać, że Jerzy Hoffman kręcił swoje filmy w odwrotnej kolejności niż ta u Sienkiewicza, a między Potopem a Ogniem i mieczem była dwudziestopięcioletnia przerwa, w której trakcie powstało Na tropach...),ale też portrety, które wiszą w galeriach sztuki, czy ilustracje do różnych wydań dzieła. Na końcu mamy spis najważniejszych postaci historycznych, nie tylko głównych bohaterów, a także krótkie kalendarium wydarzeń, które pojawiają się na kartach Trylogii, co ułatwi poukładanie sobie wszystkiego w głowie tym, którzy nie uważali na lekcjach historii. ;)
Bez lektury tej książki pewnie większość Was będzie spać spokojnie, ale uważam, że każdy, kto lubi Sienkiewicza, powinien po nią sięgnąć. Spora dawka wiedzy i ciekawostek historycznych jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła, więc warto poczytać i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego szczerze zachęcam do przeczytania tego tytułu każdego chętnego, tym bardziej że nie zajmie Wam to zbyt dużo czasu. ;)

Leksykon wiedzy o losach najsłynniejsze polskiej trylogii. Warto posiadać przy nauce do matury...

Spodziewałam się więcej "Trylogii", a mniej dokładnych opisów historycznych. Warto jednak przeczytać.

Książka , którą warto przeczytać, żeby wiedzieć dlaczego tak a nie inaczej Sienkiewicz napisał całą Trylogię. Polecam

• Lista 2018
  • Obojga Narodów