Miłość staropolska. Wzory-uczuciowość-obyczaje erotyczne XVI-XVIII wieku

Katarzyna

Kasia Moszumańska | 2016-12-25
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 24 grudnia 2016

Książka jest cudownym źródłem wiedzy na temat uczuć, namiętności, podejścia do erotyki dawnych Polaków. Autor opisuje bogatą symbolikę miłosną, podejście do miłości w literaturze i sztuce, miłosne zwyczaje i historie. Nie ogranicza się do sytuacji z życia królów, magnaterii, szlachectwa, ale też mieszczan, wieśniaków, a nawet duchowieństwa. Autor opisuje, jak na przestrzeni renesansu, baroku i oświecenia zmieniało się podejście do spraw miłosnych, uwzględniając wpływy religii, sytuacji wewnętrznej kraju oraz wzorów zagranicznych. Polska specyfika jest porównywana do wzorów zachodnich, ruskich i orientalnych.

Imponuje bogata bibliografia, w której autor sięgał do spisywanych po dworach silva rerum, zapisów z procesów czarownic posądzanych o stosowanie czarów miłosnych, korespondencję dawnych małżonków, pieśni ludowe... Dosłownie uchyla zasłonę staropolskich alków, pozwala spojrzeć Polaków żyjących w odległych wiekach nie jak na kosmitów, lecz przodków, którzy ulegali tym samym...

karolas | 2011-03-02
Przeczytana: 02 marca 2011

Ważny przyczynek do dziejów obyczajowości wPolsce-b.ciekawe.

kuba83 | 2012-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

pisze prace mgr na temat seksualności mlodego pokolenia

Maciek Górczak | 2017-01-31
Lukrecja | 2016-05-24