Alaska. Przystanek na krańcu świata

Okładka książki Alaska. Przystanek na krańcu świata Damian Hadaś
Okładka książki Alaska. Przystanek na krańcu świata
Damian Hadaś Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Podróżnicza literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Seria Podróżnicza
Wydawnictwo Poznańskie
2021-10-13
2021-10-13
9788366981911
Alaska podróże Stany Zjednoczone

Całkiem udana podróż przez Alaskę choć ja może spodziewałam się więcej jakichś lokalnych smaczków ale ogólnie i tak polecam zwłaszcza osobom zainteresowanym tematem.

Autor świetnie wplata w opowieść wątki osobiste, które zwykle zapoczątkowują nowe historie, czy to o amerykańskim homesteading, czy o alaskańskiej gorączce złota, zasobach miedzi i ropy, czy też o faunie i florze. Jest też o historii jak i o sprawach współczesnych, o rdzennych mieszkańcach i nowych osiedleńcach.
Ale najlepsze, poza pięknie wplecionymi wątkami osobistymi, są opowieści lżejszej treści, które autor dodaje dla rozluźnienia atmosfery przy bardziej poważnych czy ponurych tematach jak np. prima aprilisowy żarcik związany z erupcjami wulkanów.
Do tego mamy w książce piękne zdjęcia ilustrujące tematy poruszane przez Hadasia.

Dzięki autorowi, aż człowiek nabiera chęci aby wyruszyć na Alaskę :)

Zasłużone 6 gwiazdek z kawałkiem, może i 7 :)

Ale najlepsze, poza pięknie wplecionymi wątkami osobistymi,...

Nie zdawałam sobie sprawy jak niewiele jest książek na temat Alaski. Ogólnie oceniam bardzo dobrze. Polski autor, dużo informacji podanych bez nadęcia i przekonania, ze strony autora, że jest już wszystkowiedzącym na ten temat. Zdjęcia jako dodatkowy bonus. Zdecydowanie jestem na tak.

Sięgając po "Alaskę" Hadasia, jakoś przegapiłam fakt, że jest to literatura podróżnicza, a nie reportaż. Nastawiłam się więc na coś trochę innego i te wszystkie wątki o podróżach autora po Alasce w czasach pandemii nieco mnie nużyły. Z drugiej jednak strony wstawki "reportażowe" (bo Hadaś nie stronił od informacji historycznych czy lokalnych ciekawostek) czytało mi się naprawdę dobrze i co nieco się o tej Alasce dowiedziałam :). Autor wiedzę o tym północnym stanie ma całkiem niezłą - przeprowadził się tam na krótko przed pandemią (pechowe wyczucie czasu, nie da się ukryć),ale ma miejscową żonę i znajomych, stanowiących niewątpliwie bezcenne źródło informacji i ciekawostek. Do tego książka wzbogacona jest naprawdę pięknymi zdjęciami, chyba jeszcze bardziej niż treść pisana zachęcającymi do odwiedzenia Alaski :). Jeśli ktoś szuka takiego podróżniczego spojrzenia na ten stan, powinien być usatysfakcjonowany lekturą. Ja miałam trochę inne oczekiwania, wciąż jednak czytało mi się dobrze i myślę, że "Alaska" to dobra książka, idealna jako lekka lektura w podróży czy przed snem :).

Wydaje Ci się, że Alaska to tylko przeszywające zimno i niedźwiedzie polarne? Też tak myślałam, dopóki Damian Hadaś nie wyprowadził mnie z błędu 🤭

Ja jestem pod ogromnym wrażeniem - lodowce vs wieżowce, samochody vs psie zaprzęgi, -40 stopni zimą vs +30 stopni latem, McDonald's vs kuchnia tradycyjna. WOW 🤩❤️

Po pierwsze trochę danych statystycznych: Alaska to 1 723 337 km² powierzchni i tylko 739 795 ludności, co daje 0,42 os./km² 😮 Dla porównania Polska to 312 696 km² powierzchni i 37 766 327 ludności, co daje 120,8 os./km². To działa na wyobraźnię!

Po drugie książka opisuje wszystko, a nawet więcej:
❄️ wyścigi psich zaprzęgów, zorze polarne, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, poszukiwaczy złota, wyścigi wychodków (!),parki narodowe, wyprawy wysokogórskie, wędkarstwo, polowania, zbieranie owoców leśnych, pożary i edukację
❄️ historię (także tę rosyjską część),rdzennych mieszkańców, kolonializm i zmiany klimatyczne
❄️ szczyty, lodowce, jeziora, lasy i rzeki
❄️ niedźwiedzie, wieloryby, łosie i łososie
❄️ zwykłą / niezwykłą codzienność
❄️ a cała treść upiększona została zdjęciami 📷

I po trzecie: kilka cytatów najlepiej obrazujących stan, gdzie wszystko jest "większe, wyższe oraz bardziej dziewicze" ✍️

🔎 "Z góry Ala­ska wy­da­wa­ła się wręcz nie­moż­li­wa do za­miesz­ka­nia. Zbyt dzika, nie­do­stęp­na i cał­ko­wi­cie nie­okieł­zna­na". 🔍

🔎 "Dziś Ala­ska jest dla mnie przede wszyst­kim kra­iną pełną kon­tra­stów. Widzę tu zde­rze­nie ame­ry­kań­skie­go kon­sump­cjo­ni­zmu i mi­liar­do­wych in­te­re­sów z ży­ciem w przy­cze­pach i wy­próż­nia­niem się do wia­dra". 🔍

🔎 "Wspól­nym mia­now­ni­kiem jest chęć pro­wa­dze­nia pro­ste­go i skrom­ne­go życia, któ­re­go fun­da­men­tem jest cięż­ka praca i nie­za­kłó­co­ny spo­kój". 🔍

🔎 "Z ja­kie­goś po­wo­du ta nie­obli­czal­ność daje nawet pewne po­czu­cie we­wnętrz­ne­go spo­ko­ju. Nie wszyst­ko da się prze­wi­dzieć. Nie wszyst­ko jest pod naszą kon­tro­lą". 🔍

Po pierwsze trochę danych statystycznych: Alaska to 1 723 337...

Wspaniała wyprawa na odległy ląd:) polecam

Wspaniała wyprawa na odległy ląd:) polecam

Podróż po Alasce w towarzystwie Hadasia wypada przekonująco. W „Alasce” dostałem to, co mnie kusi w tej serii – połączenie własnej perspektywy i rysu historycznego w sposób spójny i nienachalny, bez nadmiernego zacięcia etnograficznego i nadymania policzków.
Hadasiowi udało się przedstawić przekrojowo Alaskę w dobrych proporcjach i w sposób przyjemny dla zmysłów. Kraina, do której aż chce się pojechać i będzie się nawet wydawało, że byłem już tu dzięki tej książce. Ogromna przestrzeń, mało ludzi, z dala od cywilizacji. No i te widoki i prostota życia. Tak brzmi marzenie, które chciałbym spełniać… maksymalnie przez kilka tygodni…
Alaska widziana oczami Hadasia zachęca do bliższego poznania. Nic dodać, nic ująć.

Opowieść o Alasce odkrywanej z perspektywy Polaka. Autor wprowadza czytelnika w świat dzikiej przyrody, codzienne życie mieszkańców oraz zmian, które dokonały się na przestrzeni lat.

Konkretna i ladnie napisana. Niestety wiele ksiazek "o miejscach" opisuje prywatne przezycia autora, co akurat w ogole mnie nie interesuje. W ksiazce nie ma zbyt duzo osobistych odczuc w styku "jak tu bokso/ jak tu okropnie"; autor opisuje jak jest, jak sie mieszka, jakie sa problemy i jakie plusy zycia na Alasce, i to mi sie wlasnie najbardziej podobalo.

Pełna ciekawostek książka o największym stanie USA. Od dziś będę inaczej patrzeć na Alaskę.

• Podróżnicze
  • Reportaż