Znaczy Kapitan

Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
kapitan, morze, żeglarstwo,
footprints

Inne wydania

Tytułowym bohaterem jest kpt. Mamert Stankiewicz. Swój przydomek „Znaczy Kapitan” zawdzięcza temu, że każdą wypowiedź rozpoczynał od słowa „znaczy”. Jest on dla swoich podopiecznych wzorem cnót wszelkich i ogromnym autorytetem.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://www.conrada11.pl/

• Koniec warty
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Stalker
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Aż po grób
  • Mniej złości, więcej miłości
Koniec warty
Stephen King

7,07 (446 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7 (4 ocen i opinii)
Stalker
Lars Kepler

9 (2 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7,47 (30 ocen i opinii)
Aż po grób
Sara Shepard

7,6 (122 ocen i opinii)
Dziewczyna z Bostonu
Anita Diamant

7 (3 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Mniej złości, więcej miłości
Natalia Sońska

7,88 (16 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Pomysłowy | 2015-12-26

Świetna książka dla młodzieży i dorosłych. Pełna radości i uśmiechu. Jest nie tylko książką o opisanych tam historiach, ale uczy, że na wszystkie sprawy można spojrzeć pogodnie.

szaramysz | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Miałam nie pisać opinii o tej książce… miałam, ale trudno się oprzeć, bo takich książek proszę Państwa już się nie pisze. Moja opinia zdeklarowanego przeciwnika wszystkich morskich gawęd – rewelacja !!! Wspaniały, ciepły zbiór morskich opowieści zabarwiony ogromną dozą humoru i romantyzmu zapalonych wilków morskich. Hołd złożony słynnemu kapitanowi żeglugi wielkiej Mamertowi Stankiewiczowi, który stał się wzorem, wspaniałym nauczycielem, mentorem.
Pozycja napisana kapitalnym językiem – bogatym bardzo plastycznym, czyta się ją cudownie szybko i z dużą przyjemnością. Świetne wprowadzenie do każdej postaci sprawia, że czytając przenosimy się do starych znajomych , na pokład „Lwowa”, „Piłsudskiego”, czy „Daru Pomorza” i razem z nimi odbywamy każdy rejs, przeżywamy radości i smutki. Kolejny wielki plus tej pozycji to mistrzowskie wyeksponowanie wartości etycznych – mądrego, wspaniałego patriotyzmu, rzetelności, honoru, cierpliwości, wyrozumiałości, szacunku, zaufania… To pozycja...

anika | 2015-03-12
Przeczytana: 12 marca 2015

Nieczęsto zdarza mi się sytuacja kiedy po przeczytaniu książki nie wiem, co napisać. Nie wiem, bo brakuje słów, aby opisać swój zachwyt kunsztem, humorem i umiejętnością opowiadania przez autora historii, które nigdy nie były dla mnie interesujące - morskich historii. Brakuje tym bardziej, że opowiadania to prawdziwe zdarzenia z życia autora, ściśle powiązane z losami głównego bohatera - kapitana Mamerta Stankiewicza - osoby pełnej charyzmy, honorowej, oddanej swoim podwładnym aż do śmierci.

Gorąco polecam!

paweł | 2016-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2016

Znaczy,bardzo fajna książka.Raczej dla młodzieży, ale i nie tylko.W książce, mamy historię początku rozwoju naszej floty handlowej II Rzeczpospolitej.Jest więc to książka przygodowo-historyczna.Znaczy warto przeczytać,chociaż ma 437 str,znaczy i tak się szybko czyta.Znaczy polecam.

Marcin | 2011-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 01 lipca 2011

Doskonała. Wspaniała. Rewelacyjna.
Uwielbiam wprowadzenie Borchardta do opisu każdej postaci po to aby potem w trakcie czytania płakać ze śmiechu.
Uwaga! Książka mocno uzależnia. Nie radzę czytać wśród obcych. Czytałem w pociągu scenę pobytu w Londynie i zamawiania przez Siasia herbaty i królika po walijsku ... musiałem przerywać co kilka zdań aby się wyśmiać. Majstersztyk literacki.
Przed przeczytaniem rozdziału Birbante-Rocca polecam się przygotować na świetną dawkę humoru.
Moja wiedza o początkach Polskiej Marynarki Handlowej, pierwszych polskich transatlantykach mocno się wzbogaciła po przeczytaniu tych pamiętników. Łezka się w oku kręci na myśl, że Polacy pomimo tylu przeszkód potrafili zbudować tak szybko polską flotę.
Gorąco polecam - prawdopodobnie gdybym przeczytał książkę w okresie szkoły średniej to moje losy mogłyby się potoczyć inaczej bo ta książka wpływa na ludzi. Jeżeli Wasze dzieci nie wiedzą co ze sobą zrobić w przyszłości koniecznie zachęćcie je do...

Luna | 2015-01-08
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Chociaż będąc uczennicą szkoły podstawowej czytałam mnóstwo książek przygodowych, w tym Julesa Verne, nie byłam nigdy miłośniczką tematyki marynistycznej. Nie pociągała mnie sama w sobie, tak samo szanty. Nie czuję tego, po prostu.
Znając jednak "Listy kapitana Borchardta do Kasi" miałam już jakieś pojęcie o stylu wypowiedzi tego człowieka i postanowiłam sięgnąć po coś jeszcze jego autorstwa, a żeby było chronologicznie, zaczęłam od tej książki.
I jestem pełna podziwu. Cóż za bogactwo słownictwa, jaka wiedza, jaki styl, zmysł obserwacji i umiejętność dzielenia się nimi z innymi! Cóż za poczucie humoru! O, tak!
Wiele razy śmiałam się, czytając tę książkę. Niejednokrotnie tłumiłam śmiech, dusiłam się ze śmiechu, śmiałam się na cały głos i chichotałam pod nosem. Nawet zwyczajne wydarzenia autor potrafi przedstawić z humorem.
Ale nie jest to tylko książka do pośmiania się, o nie. Autor w piękny sposób przedstawia takie wartości jak honor i godność, cała wymowa utworu tchnie tymi i...

Andrew Vysotsky | 2013-03-04
Przeczytana: 04 marca 2013

Znaczy Kapitan to wydany po raz pierwszy w 1960 roku debiut książkowy dziś już niestety nieżyjącego już Karola Olgierda Borchardta, pisarza i marynarza, który karierę morską zakończył jako kapitan żeglugi wielkiej, a później wykładowca m.in. w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. W tym zbiorze 37 opowiadań autor zawarł swe wspomnienia ze służby na przedwojennych polskich żaglowcach szkolnych "Lwów" i "Dar Pomorza" oraz statkach pasażerskich "Polonia" i "Piłsudski". Kluczową postacią wszystkich opowieści jest postać kapitana żeglugi wielkiej Mamerta Stankiewicza, wielkiej i niezwykle charyzmatycznej postaci polskiej historii morskiej, którego przezwisko stało się tytułem książki.

Znaczy Kapitan był postacią absolutnie nieprzeciętną i wspomnienia o nim również się takimi okazały. Zdobyły sobie rangę nie tylko najlepszej prawdopodobnie polskiej książki marynistycznej, ale również zasłużyły na uznanie krytyków i czytelników jako jedna z ważniejszych pozycji w całym dorobku naszej...

Shahrivar | 2013-06-29
Przeczytana: 01 stycznia 2000

Książka mojego dzieciństwa. :) Zdążyłam ją przeczytać 3 razy i wciąż mam ochotę na więcej po latach.
Mimo poważnych momentów, lektura tej książki to przednia zabawa! Zwłaszcza obserwowanie, w jaki sposób ułoży się szczęka Kapitana. ;)
Nie przepadam za tematami marynistycznymi (choć książek o piratach, statkach, flotach i ich dowódcach przeczytałam sporo), ale tutaj one nie przeszkadzają, wręcz przeciwnie.

wishjet | 2012-12-07

ZNACZY, książka napisana PORZĄDNIE! Chyba najlepsza Borchardta. Czytając ją po raz kolejny (po upływie ćwierci wieku) może nieco rzadziej się uśmiechałem, ale nadal była to lektura sprawiająca ogromną przyjemność. Wielka postać Kapitana Mamerta Stankiewicza, historia polskiej marynarki w dwudziestoleciu międzywojennym i wreszcie pochwała etosu PORZĄDNEJ pracy - to trzeba poznać, to trzeba przeczytać.

Ameba | 2012-07-06
Przeczytana: kwiecień 2012

Cudowna, wspaniała,łza się w oku kręci, gdy człowiek pomyśli jak cudownych Polaków mieliśmy. Gdzie ta miłość do ojczyzny dzisiaj się podziała, chęć i szacunek dla edukacji, pokora i uczciwość wobec drugiego człowieka. Uważam, że jest to obowiązkowa lektura dla każdego nastolatka, książka powinna być wprowadzona do kanonu lektur szkolnych. Naucza historii oraz tego czym jest patriotyzm.