Dziś wolałabym siebie nie spotkać

Okładka książki Dziś wolałabym siebie nie spotkać
Herta Müller Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
199 str. 3 godz. 19 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Poza serią
Tytuł oryginału:
Heute wär ich mir lieber nicht begegnet
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Data 1. wydania:
2009-11-09
Liczba stron:
199
Czas czytania
3 godz. 19 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375361506
Tłumacz:
Katarzyna Leszczyńska
Tagi:
Nagroda Nobla
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili Chimamanda Ngozi Adichie, Margaret Atwood, Ingeborg Bachmann, Lucia Berlin, Dino Buzzati, Radka Denemarková, Tove Jansson, Han Kang, Selma Lagerlöf, Clarice Lispector, Sándor Márai, Herta Müller, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Cora Sandel, Agnieszka Szpila, Ludmiła Ulicka, Virginia Woolf, Marguerite Yourcenar, Oksana Zabużko
Ocena 7,0
Mistrzowie opo... Chimamanda Ngozi Ad...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 10 (46) / październik 2021 Anna Alboth, Wojciech Bonowicz, Karol Grygoruk, Eliza Kącka, Katarzyna Kazimierowska, Zuzanna Kowalczyk, Siergiej Lebiediew, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Herta Müller, Urszula Pieczek, Mateusz Roesler, Ewa Stusińska, Beata Szady, Lisa Taddeo, Anna Tatarska, Aleksandra Warecka, Marcin Wicha
Ocena 6,7
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Wojcie...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
391 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
5
4

Na półkach:

Niemiecka autorka Herta Muller otrzymała w 2009 roku Nagrodę Nobla jako ta, "która łącząc intensywność poezji i szczerość prozy przedstawia świat wykorzenionych".
Nobel jest zachętą do lektury, przyjemnie jest usiąść przy czymś co nie waży tonę, co nie opasło na siłę, usiąść z uczuciem, że pisał to ktoś, kto pisać umie.

Kobieta, prosta, nie określona bliżej, wzywana na punkt dziesiąta do siedziby służb bezpieczeństwa. Wezwanie jest zegarem, kalendarzem z który decyduje jak wyglądają dni. Kiedy bohaterka będzie przerażona przesłuchaniem, a kiedy przerażona będzie czekaniem na kolejne wezwanie. Narratorka w osobie kobiety prowadzi nas przez swój dzień, w którym to właśnie musi wstawić się na wyznaczoną godzinę. Jemy z nią orzecha w kuchni i wsiadamy do tramwaju, powstaje opis obecnej chwili, każdej napotkanej osoby, między nie wkrada się przeszłość, zostaje budowana historia kobiety. Jej dwa małżeństwa, praca w fabryce z tekstyliami, jej bóle, osobiste dramaty i życie szare, trudne dla innych, i jeszcze bardziej utrudniane przez władzę. Pokazany zostaje nam świat, w którym mało jest szczęścia.

Pierwsze zdania książki oczarowały mnie, wiedziałam już, że autorka posługuje się pięknym językiem, prozą, ale jakby bardziej poezją. Jej styl zachwyca, wszystkie opisy, drobnostki, które potrafi wyłowić z życia i nazwać. Widać w niej miłość do przyrody, do ludzi mniej. Potrafi być taka delikatna, a zaraz po tym brutalnie szczera, szorstka. Dialogów tu nie ma wielu, jednak gdy już są, mogą wprowadzić nawet w zakłopotanie.
Jednak od razu mówię, że tą pozycję trzeba czytać "na siedząco", trzeba zrobić sobie filiżankę gorzkiej herbaty, a najlepiej było by przywołać jesień, bo na pewno lektura ta nie nadaje się na plaże. Przy słońcu, jest za ciężka. I złościła mnie już nawet, bo czytałam ją odchodząc tysiąc razy, bez skupienia, niestety z braku czasu. Dlatego byłam zmęczona tym, że autorka nie wprowadza, żadnych podziałów na czas, przeszłość miesza się z teraźniejszością, w jednej chwili poznajemy bliżej Paula - męża bohaterki, a kilka linijek dalej czytamy o mężczyźnie jej przyjaciółki. Nie ma w tej książce odpoczynku, trzeba znaleźć na nią czas i zrozumieć. Wiem, że podobała by mi się bardziej gdybym naprawdę czytała a nie "poczytywała".

Wszystkim polecałabym zapoznanie się z tą autorką, po przeczytaniu kilku linijek piękno słów zaprasza bardziej, później nie dowierzamy, że tych słów, zdań, linijek może być tak wiele.
Tylko trzeba siąść i pozwolić się wciągnąć, skupić, ja jednak nie zrobiłam tego należycie i nie mogę dać całej ilości punktów za ocenę, bo nie dałam się zakochać.

Niemiecka autorka Herta Muller otrzymała w 2009 roku Nagrodę Nobla jako ta, "która łącząc intensywność poezji i szczerość prozy przedstawia świat wykorzenionych".
Nobel jest zachętą do lektury, przyjemnie jest usiąść przy czymś co nie waży tonę, co nie opasło na siłę, usiąść z uczuciem, że pisał to ktoś, kto pisać umie.

Kobieta, prosta, nie określona bliżej, wzywana na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    886
  • Przeczytane
    537
  • Posiadam
    73
  • Ulubione
    15
  • Teraz czytam
    13
  • Nobliści
    11
  • Literatura niemiecka
    9
  • Chcę w prezencie
    7
  • Z biblioteki
    7
  • 2014
    6

Cytaty

Więcej
Herta Müller Dziś wolałabym siebie nie spotkać Zobacz więcej
Herta Müller Dziś wolałabym siebie nie spotkać Zobacz więcej
Herta Müller Dziś wolałabym siebie nie spotkać Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także