Jujutsu Kaisen tom 3

Czytacie mangę?🎐Mnie zdarza się od czasu do czasu. Nie każdy tytuł mi podejdzie, jak to bywa przy różnego rodzaju twórczości. Często zaczynam od adaptacji anime, zanim zdecyduję się wydać pieniądze na tomiki mangi. Podobnie było w przypadku "Jujutsu Kaisen". Jednak już po paru odcinkach wiedziałam, że chcę przeczytać tę serię.
.....

Yuji Itadoti jest licealistą i niezwykłej sile, ale zamiast odnajdować się w sporcie, woli należeć do kółka okultystycznego. Pewnego dnia w szkole pojawia się Megumi Fushigiro, chłopak polujący na klątwę, i tak Yuji dowiaduje się, że większość nieszczęść i katastrof to dzieło złych duchów lub istot zrodzonych ze złych ludzkich emocji. Wiele z nich przyciągają palce Sukuny, dlatego... Yuji postanawia jeden z nich zjeść i tak rozpoczyna życie jako czarownik jujutsu.
.....

Widziałam ekranizację, więc nic, co przeczytałam w pierwszych trzech tomikach mangi, nie było dla mnie zaskoczeniem. Mimo wszystko czuję się usatysfakcjonowana, bo zawsze doceniam, gdy anime skrupulatnie oddaje pierwowzór. "Jujutsu Kaisen" wbrew pozorom zaczyna się spokojnie i może się zdawać, że mimo podkreślanego przez bohaterów niebezpieczeństwa, to wcale go nie ma. Cóż... ja już wiem, że po tej serii pewnie pójdę na terapię 🥲 Co nie zmienia faktu, że bawiłam się super w trakcie czytania. Niektóre postaci polubiłam jeszcze bardziej!
.....

Świat przedstawiony jest prosty, gdyż to nasza rzeczywistość przeciągnięta przez pryzmat paranormalny. Klątwy, przeklęta energia i inne aspekty tej drugiej strony są proste, dzięki czemu łatwe do zapamiętania.
.....

Jeśli o kreskę chodzi, podoba mi się styl autora. Trochę przypomina mi starsze mangi, ale jednocześnie pasuje d byłoo czasów obecnych. Ekspresje bohaterów są również dobrze ukazane.
.....

Jeśli nie znacie "Jujutsu Kaisen", a szukacie mocniejszego tytułu, który już podchodzi pod horror, to myślę, że to jest coś, co warto spróbować. Ode mnie wszystkie 3 pierwsze tomiki mangi otrzymują 8,5/10🎐

.....

Yuji Itadoti jest licealistą i...

Uwielbiam humor w "Jujutsu Kaisen". Niektóre sytuacje, dialogi i wygląd postaci wręcz mnie rozbrajają. Mangaka potrafi dobrze zachować balans między komedią a mocniejszymi scenami.

Pojawiają się także nowe, interesujące postaci, które świetnie urozmaicają historię.

Nudne, znacznie gorzej się czyta niż ogląda anime.

Nudne, znacznie gorzej się czyta niż ogląda anime.

2025

Trzecia część serii rozpoczyna się od sceny, w której Fushiguro i Kugisaki konfrontują się z uczniami Technikum Jujutsu w Kioto (Aoi Toudou i Mai Zenin). Nietypowy sposób nawiązywania znajomości i rozwiązywania pewnych nieporozumień jest doskonałym wstępem do dalszej równie dynamicznej treści. Główna oś fabuły skupia się tu oczywiście na postaci wspomnianego Yujiego, który świadom jest swoich braków w wyszkoleniu i cały czas stara się kontynuować swój potajemny trening. To, czego się nauczył, na pewno przyda mu się podczas rozwiązywania sprawy pewnego przeklętego ducha, który zaczyna atakować ludzi.

Trening Yujiego i zdobywanie przez niego nowych umiejętności i doświadczeń to tylko jedna część fabuły tomiku. Dosyć istotną rolę odgrywa tutaj również inny nastolatek (Junpei Yoshino),który od bardzo dawna boryka się z wieloma problemami. Jego życie drastycznie się zmienia, w momencie, kiedy zostaje on świadkiem brutalnej śmierci swoich szkolnych oprawców. Na dodatek uświadamia on sobie, że jest wstanie dostrzec niewidzialny dla innych świat duchów. Od tego momentu młody bohater coraz mocniej zaczyna się fascynować napotkanym „demonem”. Jego pomoc w uwolnieniu mocy chłopaka, znacząco wpływają na jego umysł. Coraz częściej zaczynają przez niego przemawiać nienawiść, mrok i chęć dokonania zemsty na wszystkich, którzy dopuścili się wobec niego jakichś krzywd. Na czytelnika czekają więc tutaj bardziej rozbudowane dialogi i sekwencje scen ukazujących rozwój poszczególnych bohaterów. Obok tego wszystkiego nie zabrakło oczywiście najważniejszej wartości serii, czyli widowiskowej akcji. Autor nie zapomniał zaimplementować w swoim dziele odpowiedniej dawki starć z demonami, które mają za zadanie podnieść ciśnienie czytelnika.

„Jujutsu Kaisen” to tytuł, który szybko stał się hitem za granicą. Dziś zapraszamy Was do lektury recenzji jego pierwszych tomów i zapewniamy, że Gege Akutami zaserwował czytelnikom kawał naprawdę dobrego shounena. Z resztą zachęcamy byście przekonali się o tym sami.

Yuuji Itadori to zwykły licealista, spędzający wolny czas odwiedzając chorego dziadka i uczęszczając do kółka badań paranormalnych, choć traktując to bardziej jako zabawę niż coś poważnego. Wszystko jednak zmienia się w dniu, gdy jego przyjaciółka przełamuje pieczęć przeklętego przedmiotu, który był ukryty na terenie szkoły – stanowi to początek horroru, w którego sam środek zostanie wrzucony nasz bohater. By uratować swych przyjaciół zjada on (dosłownie!) przeklęty przedmiot, którym był jeden z palców Sukuny – potężnego bytu-klątwy. Od tej pory Yuuji staje się jego nosicielem, co stanowi obosieczny miecz – z jednej strony chłopak zyskuje niesamowitą siłę, z drugiej nieustannie walczy o kontrolę nad własnym ciałem. By nauczyć się walczyć z klątwami i ostatecznie zniszczyć Sukunę, chłopak staje się członkiem Technikum Jujutsu w Kioto walczącym z klątwami – a to dopiero początek jego przygody!

,,Jujutsu Kaisen’’ oferuje elementy, którymi cechuje się większość shounenów – mamy tutaj grupę młodych bohaterów – licealistów, dysponujących niezwykłymi mocami, głównego bohatera, który zostaje wyrwany ze swojego zwyczajnego życia i wrzucony w wir przygody, emocjonujące walki, potężnych przeciwników, demony, niezwykłe bronie i techniki oraz organizacje walczące ze złem – standardowe elementy spotykane w większości tego typu tytułów. Skoro jest tak standardowo nachodzi czytelnika pytanie, czy w ogóle warto się tym tytułem zainteresować? Moja odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak. Bowiem, choć można by zarzucić iż ,,Jujutsu Kaisen’’ brakuje oryginalności, to bynajmniej nie stanowi to wady. Autor bowiem w naprawdę umiejętny sposób wykorzystuje te elementy tworząc historię od której nie sposób się oderwać i która stanowi kawał świetnej rozrywki. A wszystko to doprawione zostało okrawającym o horror klimatem. Dlatego z czystym sumieniem polecam Wam zarówno mangę jak i anime – i jedno i drugie stanowią pozycje, które czyta się i ogląda z prawdziwą przyjemnością.

Polskie wydanie charakteryzuje się standardowym formatem i obwolutą pod którą warto zajrzeć. W środku nie znajdziemy kolorowych stron, za to na końcu każdego tomiku znajdziemy krótkie dodatki przygotowane przez autora. Sama kreska jest dość ciekawa – czasami wydaje się nieco uproszczona, ale nie odbiera jej to uroku. Walki są dynamiczne, nie brakuje też sporej dawki okropności i brutalności, która przyczynia się do oprawienia całości w klimaty horroru. Co ciekawe, autor świetnie radzi sobie zarówno z wywoływaniem ciarek w trakcie lektury, jak i rysowaniem wstawek o charakterze humorystycznym, a wszystko to zostaje wymieszane w idealnych proporcjach czyniąc lekturę lekką i przyjemną.

Jeżeli rozglądacie się za dobrym shounenem, nie musicie dłużej szukać – ,,Jujutsu Kaisen’’ stanowi bowiem świetny wybór. To tytuł który zapewnia kawał pierwszorzędnej rozrywki, masę akcji, nieco humoru, bohaterów którzy szybko zyskują sympatię czytelnika i których losy śledzi się z przyjemnością. Co tu dużo mówić, z klasycznych elementów charakterystycznych dla gatunku, autor stworzył historię, na której ciąg dalszy czeka się z niecierpliwością. Polecam i czekam na kolejne tomy!

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

Tam gdzie występuje nagromadzenie negatywnych emocji, tam rodzą się klątwy. I właśnie w związku z pojawianiem się tych klątw muszą istnieć zaklinacze, którzy się z nimi rozprawią. Na ich świecie oraz przygodach skupia się manga Jujutsu Kaisen, która powraca z trzecim tomem. Pojawiają się nowi, niezbyt przyjemni zaklinacze, a także nowi, coraz silniejsi przeciwnicy, a w centrum wydarzeń znów zostaje wrzucony główny bohater Yuuji Itadori.

Jak to w szkole często bywa, mamy kujonów, mamy przeciętniaków, mamy też mięśniaków i primadonny, i to spotkaniem z przedstawicielami tych dwóch ostatnich grup Gege Akutami rozpoczyna kolejny rozdział swojej mangi. Wiąże się to ze zjazdem szkół Jujutsu, podczas którego uczniom przyjdzie mierzyć się ze sobą. W ten oto sposób poznajemy napakowanego, bardzo silnego zaklinacza rangi pierwszej Aoi Toudou oraz arogancką i pewną siebie Mai Zenin z technikum w Kioto.

Dość nieoczekiwanie rozpoczynamy od bójki uczniów, a konkretnie wspomnianego Toudou z Fushiguro. Dwójka bohaterów dzięki tej konfrontacji dobitnie uzmysławia sobie gdzie jest ich miejsca i jak długa droga czeka ich do osiągnięcia wysokiego poziomu Jujutsu, tak by mogli pokonywać najsilniejszych wrogów.

Trzeci tom „Jujutsu Kaisen” skupia się jednak przede wszystkim na kolejnej klątwie. Sceną zbrodni jest kino. Natrafiamy tam na pozostałości trzech młodych chłopaków, których ciała zostały zdeformowane. Już sam ten widok uzmysławia czytelnikowi, że będziemy mieć do czynienia z naprawdę potężnym przeciwnikiem. Do rozwikłania sprawy zostaje przydzielony Yuuji oraz nowa postać, zaklinacz rangi pierwszej, opanowany, zdyscyplinowany i nieprzenikniony Kento Nanami. Wykłada on naszemu bohaterowi podstawy prowadzenia śledztwa i dostrzegania klątw.

Z drugiej strony obserwujemy zupełnie inny duet. Potężna, deformująca ludzi klątwa – Pan Mahito stara się przekabacić na swoją stronę zagubionego, nienawidzącego ludzi nastolatka Junpeia. Stara się on przemówić do wątpliwości nękanego przez rówieśników chłopaka, do jego niechęci do społeczeństwa. W dotarciu do jego najgłębszych, skrywanych uczuć może jednak przeszkodzić potworowi nasz główny bohater.

Bardzo podoba mi się fakt, że w tym trzecim tomie mangi Gege Akutami znalazł miejsce na taki sposób działania sił zła. Oczywiście, nie brakuje tu charakterystycznych dla „Jujutsu Kaisen” wybuchowych pojedynków, przerażających wizerunków klątw i niezwykłych nadprzyrodzonych zdolności. Jednakże sposób podejścia Mahito do Junpeia to coś zupełnie nowego, świeżego i świetnie napisanego oraz narysowanego. Duży plus.

Naprawdę pozytywnie odbieram również to jak autor trzyma nas w niepewności jeśli chodzi o postać wyżej wspomnianego Junpeia. Najpierw zgłębia jego psychikę, następnie pokazuje zarówno jego mroczną jak i tę ciepłą, dobrą stronę, a my w trakcie lektury cały czas zadajemy sobie pytanie jaki będzie dalszy los nowego bohatera? Czy przyłączy się do sił zła? A może przystanie do Yuujiego i zaklinaczy. Rozwikłanie tej zagadki na sam koniec trzeciego tomu mangi jest zaskakujące, ekscytujące i bardzo, ale to bardzo satysfakcjonujące.

„Jujutsu Kaisen” to manga balansująca na granicy mroku i światła, świata dobra i zła, co doskonale odzwierciedla styl jej autora. Zarówno jego kreska jak i stosowanie cieni i wszechobecnej czerni wciągnęły mnie od pierwszych stron każdego tomu, także trzeciego. Zaczynam powoli rozumieć dlaczego ten tytuł stał się światowym bestsellerem. Dla mnie stanowi on świetne połączenie rozrywki z angażującą historią, ponadnaturalnymi mocami, efektownymi walkami, ale także filozofią życia oraz mitologią świata demonów. Gorąco polecam.

WYPADEK, ZŁE DUCHY I KONKURENCJA

We wrześniu nietypowo pojawiły się na polskim rynku dwa tomy „Jujutsu Kaisen”. Pierwszy z nich, zerowy, omówiłem już wcześniej, teraz nadeszła pora zająć się drugim z nich, a trzecim w kolejności. I cóż można w tym miejscu rzec, jak nie to, że trzyma poziom poprzedników i jeśli przypadły Wam one do gustu, nie pożałujecie sięgnięcia po ten tomik.

Yuuji Itadori to nastolatek, jakich wielu, ale nie do końca. Jest bowiem coś, co wyróżnia go na tle kolegów, a dokładniej nienaturalna siła fizyczna, która sprawia, że szkolne kluby sportowe pragnęłyby zobaczyć go w swoich szeregach. On jednak woli zajmować się… okultyzmem. Nie wie jednak, jak bardzo zmieni to jego życie. A wszystko przez przeklęty przedmiot, który członkowie klubu okultystycznego zdobywają i postanawiają pozbawić pieczęci…
Tak zaczęła się ta seria, a teraz Itadori dalej trenuje. I trafia na miejsce ataku złego ducha, który doprowadził do wypadku samochodowego?. Co go tam czeka?

WYPADEK, ZŁE DUCHY I KONKURENCJA

Już trzeci tom "Jujutsu Kaisen". Akcja zaczyna się od bardzo ważnego pytania dla Megumiego czyli "Jakie kobiety są w jego typie?" a przechodzi do poznania kolejnych bohaterów takich jak Kento Nanami, Junpeia Yoshino, Mahito. Mamy tu kilka dobrych scen walk, zawiązanie się przyjaźni i kolejne intrygi antagonisty. Stwierdzam że ten tomik jest dosyć emocjonujący. Kreska pozostaje na takim samym poziomie, polskie wydanie mangi też jest w porządku.

• Manga
  • Mangi