Jujutsu Kaisen tom 4

2021-11-05
2021-11-05
Wojciech Gęszczak
Przygodowe Shounen Supermoce Horror Uczniowie/studenci Współczesność Japonia

(*lovingly* powinnam dać minus jedna gwiazdke za gojo na okładce)

(*lovingly* powinnam dać minus jedna gwiazdke za gojo na okładce)

Rzeczywistość mogła być inna, lepsza dla bohaterów.
Jednak Gege Akutami się nie patyczkuje.

To, jak potoczył się wątek Jumpei'a, było dość odważnym posunięciem. Mamy sporo mocnych scen, które wypadają znakomicie.

Dodatkowo po tym tomie można jeszcze bardziej polubić Nanamiego - to naprawdę świetna postać.

Rzeczywistość mogła być inna, lepsza dla bohaterów.
Jednak Gege Akutami się nie patyczkuje.

2028

Itadori i Jumepi to naprawdę mocno podobni do siebie nastolatkowie, borykający się z wieloma problemami nieznanymi zwykłym śmiertelnikom. To właśnie na ich „znajomości” skupia się początek tomiku czwartego. Przez moment można wręcz zastanawiać się nad tym, czy spotkanie to może przerodzić się w przyjaźń. Autor mangi szybko jednak pokazuje, że ma zupełnie inny pomysł na rozwinięcie tego elementu historii. Na scenie pojawia się bowiem Mahito, przeklęty duch zatruwający umysł nastolatka (Jumpei) i wykorzystujący go do walki ze swoimi przeciwnikami (którym w tym przypadku jest Itadori). Z każdą kolejną stroną sytuacja robi się coraz groźniejsza, ostatecznie osiągając apogeum, w którym potrzeba podjąć pewne dość bolesne decyzje. Swoje pięć minut w fabule będzie miał również inny zaklinacz, który pokaże wszystkim swoje zdolności i determinację do przetrwania.

Seria od samego początku głównie nastawiona jest na widowiskowość połączoną z odrobiną mroku. Elementy te wypełniają więc większość recenzowanego tomiku, na pewno nie pozwalając czytelnikowi na nudę. Autor mangi zadbał tutaj jednak o to, aby, „akcja” została odpowiednio zbalansowana dość interesującą historią. Kolejne strony to więc nie tylko walki, ale również całkiem zgrabne pokazanie, że zaklinacze to też ludzie, których dotykają różne problemy i mogą oni mieć szereg najróżniejszych wątpliwości. Do tego wszystkiego dochodzi dość pokrętna moralność wielu postaci, ukazująca, że nic nie jest w historii nazbyt oczywiste i często „dobro” balansuje na bardzo cienkiej granicy.

POWSTRZYMAĆ DZIECKO?

Ten tom „Jujutsu Kaisen” to nic innego, jak wyładowany niemal od brzegu po brzeg horror akcji. Dzieje się tu dużo, szybko, właściwie bez chwili wytchnienia. Akcja pędzi na złamanie karku, dialogi nie przytaczają, a wszystko to czyta się szybko, lekko i przyjemnie, nawet jeśli oryginalnością seria bynajmniej nie grzeszy.

Itadori rusza powstrzymać Junpeia. Nanami jest jednak zdania, że nie powinien tego robić, bo Junpei to jeszcze dziecko i może uda się rozwiązać problem inaczej. Kto z nich ma rację? I do jakie będą konsekwencje działań bohaterów?

POWSTRZYMAĆ DZIECKO?

Itadori rusza powstrzymać...

Czwarty tom "Jujutsu Kaisen" jest przesiąknięty walką. Mamy tu walkę z Junpei, z Mahito; i te sceny są świetne. Szczególnie pojedynek z Junpei jest bardzo emocjonujący i smutny. Dowiadujemy się trochę o przeszłości Nanamiego i rozpoczynamy zjazd integracyjny z szkołą w Kioto gdzie Yuuji wyskakuje jak z pudełka (dosłownie) i dołącza do rywalizacji. Jest to kolejny bardzo dobry tomik mangi i jak na razie ta seria trzyma poziom.

• Manga
  • Mangi