Blue Period tom 1

Karolina Dwornik
Dramat Okruchy życia Seinen Artyści Uczniowie/studenci Realizm Współczesność

[Recenzja tomów 1-3]

🖍️Blue Period🖍️

„Yatora to licealista, który nagle odnalazł w sobie zamiłowanie do malarstwa i zamierza zdać na uniwersytet sztuki”. Ale jak się okazuje nie będzie to taka łatwa droga, bo konkurencja jak i wymagania są ogromne, a nasz główny bohater dopiera zaczyna swoją przygodę ze sztuką.

„Przeciętni ludzie, nawet dwojąc się i trojąc, mają ograniczone możliwości”.

Blue Period to tytuł, który swego czasu cieszył się ogromną popularnością i zbierał same pozytywne opinie.
A czy mnie ta manga zachwyciła tak samo jak innych?
-Niestety nie 🫠
Jak początek pierwszego tomu wywołał we mnie wiele emocji tak później cały czar prysł, a historia zaczęła mnie nużyć, przez swoją monotonność - często miałam wrażenie, że fabuła się zapętla. Faktu nie ułatwia też to, że przyswajamy naprawdę dużo różnych informacji wraz z głównym bohaterem, co po czasie zaczyna męczyć. Brakowało mi jakiś przerywników pomiędzy nauką, które pozwoliłyby na chwilę wytchnienia.

Mam też problem z postaciami, które są po prostu nijakie i robią tylko za tło całej historii. Wydaje mi się, że na przestrzeni tych trzech tomów było można lepiej je zarysować. To samo tyczy się relacji bohaterów. Niby się kolegują, ale nie mamy między nimi zbyt wielu interakcji, które by na to wskazywały.
Główny bohater też nie zrobił na mnie wrażenia, bo jest tą typową postacią, która uparcie będzie dążyć do wyznaczonego przez siebie celu, a porażki będą jej motorem napędowym.

Koniec mojego narzekania.
Teraz czas na tę przyjemniejszą część - czyli rzeczy, które mi się spodobały, a chodzi tutaj o:
•Kreskę, która jest nietypowa, ale zarazem piękna, przez to jak autorka bawi się cieniami, tworząc przy tym wyjątkowy klimat.
•Obecność prac innych artystów, co dodaje realizmu całej historii.
•Wartościowe cytaty, których jest tutaj od groma 👀
•To jak dobrze zostały ukazane emocje - co jest również zasługą kreski, która w tych kluczowych momentach staje się ciężka i podkreśla rysy twarzy bohaterów.

„[…] sztuka jest niczym opowieść bez słów”

Podsumowując: Pierwsze trzy tomy Blue Period mnie nie porwały, ale uważam, że sam pomysł na historię jest ciekawy, bo nie znam innych tytułów o takiej tematyce. W dodatku jest to manga z której można wiele się nauczyć odnośnie malowania. Tylko, że dla mnie ten początek był za mało dynamiczny, a postaciom zabrakło pazura 🤔 I to nie tak, że uważam ten tytuł za zły - bardziej bym powiedziała, że to taki średniak. Dlatego też myślę o tym, żeby dać mu szansę i sięgnąć po kolejne tomy 🙆🏼‍♀️
Może tylko ten przydługi „wstęp” był taki nużący, a historia z kolejnymi tomami bardziej się rozkręca.

[Recenzja tomów 1-3]

🖍️Blue Period🖍️

„Przeciętni ludzie, nawet dwojąc się i trojąc, mają...

Na półkach: , , , , , , ,

Blue peroid było naprawdę ciekawą i wciągającą mangą. Przez całą mangę wręcz kibicowałam Yatorze Yaguchiemu (głównemu bohaterowi serii) w przygotowaniach do egzaminu do Geidai, co też tłumaczy, że bohaterowie są naprawdę sympatyczni. Kreska jest śliczna, aż się żałuje, że nie ma kolorowych stron, by podziwiać namalowane akwarelami kadry tej mangi. Na plus można się nauczyć wielu technik w sztuce. Myślę, że jeśli ktoś z was lubi malować/rysować oraz przepada za mangami (Bookholik, czytasz to???) to powinniście dać szansę temu tytułowi. Ja natomiast się nie zawiodłam i z chęcią zapoznam się z kolejnymi tomami, by dowiedzieć się, czy Yatorze udało się osiągnąć cel (oglądałam anime na jego podstawie, więc wiem jak to się skończy ;D)

Głównym bohaterem mangi jest utalentowany nastolatek Yatora Yaguchi. Chłopak zadaje się z grupką, która olewa naukę, a mimo to osiąga świetne wyniki w szkole i ciężko pracuje, by spełnić pokładane w sobie nadzieje. Yaguchi nie jest jednak w stanie znaleźć swojego miejsca na świecie i ciągle poszukuje siebie i swojej drogi na resztę życia. Wszystko ulega zmianie w dniu, gdy młodzieniec zobaczy obraz namalowany przez jedną ze starszych koleżanek ze szkoły.

Jej dzieło tak porusza bohatera, że zaczyna on interesować się sztuką, tworzyć i marzyć o dostaniu się na malarstwo na studia. Chłopaka czeka jednak długa droga, bo sam zapał to za mało i musi jeszcze dużo ćwiczyć i nauczyć się wiele o świecie sztuki. Czy Yatora Yaguchi pokona wszystkie przeszkody i dostanie się na wymarzony kierunek?

Blue Period #1 ᘛ

Q: Lubicie malować?
A może myśleliście kiedyś nad pójściem do szkoły artystycznej?

Ja podążam tą ścieżką od kilku lat.
Kierunek jaki wybrałam nie należy do najłatwiejszych – jest przede wszystkim wymagający.
W ciągu jednego semestru mamy do wykonania ponad dwadzieścia prac.
Trzeba wszystko sobie rozplanować, aby znaleźć czas na rysowanie oraz naukę innych przedmiotów.
Powiem Wam szczerze, że czasem już sama sobie z tym nie radzę.
Mam momenty zwątpienia i zastanawiam się czemu wybrałam ten zawód.
Mając odpowiedź na wyciągnięcie, nagle coś mnie powstrzymuje i trudno to opisać.
Tworząc projekty czuję swego rodzaju satysfakcję.
Satysfakcję...tak, to właściwe określenie będące przy mnie podczas weny twórczej.
Dostrzegam, że z biegiem lat przykładam większą uwagę do rysowania, detali oraz kolorystyki.

Moja rada…
Pamiętaj, że możesz zostać kim zechcesz!
Jeśli ludzie twierdzą inaczej, to udowodnij im, że się mylą.
Idź za głosem serca.

„Wszystko kryje w sobie piękno, ale nie każdy je widzi.”
- Andy Warthol

Sztuka na przestrzeni wieków zmieniła się.
Teraz mamy przeróżne techniki rysowania – od malowania węglem do tworzenia swoich obrazów kolorowymi farbami.

Zmierzając w kierunku galerii sztuki - zobaczymy tam rozmaitą twórczość znanych malarzy.
Każdy z nich posiadał swój wyjątkowy styl rysowania.
Jedni odbiorcy zachwycają się, a drudzy twierdzą, iż nic tam nie dostrzegają.
Dzieła artystów interpretujemy w zależności od tego, jak na nie sami spojrzymy.
Nie ma tutaj narzuconej zasady.

W przypadku Yatora Yaguchi ujrzenie obrazu namalowanego przez koleżankę, nadało mu nowy cel w jego dotychczasowym, bezbarwnym życiu.

Niby ambitny uczeń z najlepszymi stopniami w klasie, ale jednak sam zauważa, że czegoś mu brakuje.
Można stwierdzić, że jest jak niedokończone dzieło malarskie.

Czasami wypije jakiś trunek, innym razem zapali kilka papierosów i spędzi miło czas w gronie przyjaciół, lecz jeszcze nie myślał o swojej przyszłości.
Czuje w sobie niewytłumaczalną pustkę.
Oczekuje on przełomowej zmiany.

Spojrzenie na obraz Mori daje mu nowe możliwości.
Dochodzi do wniosku, że to idealny moment na dołączenie do szkolnego kółka plastycznego.
Tam pozna techniki i nauczy się rysować, a nieco później złoży papiery do prestiżowego Uniwersytetu Artystycznego.

Łatwe?
Niestety z tym trudno się zgodzić.
Przed naszym bohaterem jeszcze długa droga, by osiągnąć zamierzony cel.

„Choć dawałem z siebie wszystko zarówno w nauce, jak i oddając się rozrywkom, to nigdy nic mnie porządnie nie ruszyło. Ale malując, udało mi się przekazać emocje innym. Miałem wrażenie, że po raz pierwszy naprawdę się z kimś komunikowałem.”
- Tsubasa Yamaguchi

Yatora nie jest postacią idealną.
Ma on swoje zalety i wady.
Trzeba przyznać, że bardzo doceniam zamysł autorki.
Nie chciałam na starcie zobaczyć bohatera dobrego we wszystkim.
To początkujący artysta.
Wierzy w swoje umiejętności, widać jak się stara, ale musi pogodzić się faktem, że nie wszystko pójdzie po jego myśli.
Im więcej będzie ćwiczyć, tym bardziej poszerzy swoje umiejętności.
Praktyka czyni bowiem mistrza.
Chłopak stawia czoła samemu sobie.
Postać rozwija się w zaskakująco spokojnym tempie.
Za każdym razem popełnia jakieś błędy, ale widać też małe postępy.

Cudownie jest zobaczyć z jego perspektywy, jak patrzy na sztukę.

Kreska bardzo mocna i wyrazista.
W niektórych momentach niekoniecznie mi pasowała, ale wszystko to potem wynagradzały przepięknie namalowane obrazy.
Byłam nimi zachwycona.

Autorka w prosty sposób wyjaśnia podstawy rysowania, więc nawet osoby kompletnie nierozumiejące tego, z pewnością je pojmą.

Z mojego punktu widzenia, tak właściwie nic mnie nie zaskoczyło.
Wszystkie te pojęcia poznałam w pierwszym roku nauczania, chociaż były mi znane już wcześniej.

Mam wielką nadzieję, że po przeczytaniu tej mangi obudzi się w Tobie dusza artysty.

Teraz tylko pozostało trzymać kciuki za Yatorę, by zdał pomyślnie egzaminy wstępne.

„Chce życia pełnego kolorów”.

Blue Period #1 ᘛ

Q: Lubicie malować?
A może myśleliście kiedyś nad pójściem do szkoły artystycznej?

Ja podążam tą ścieżką od kilku lat.
W ciągu jednego semestru mamy do wykonania ponad dwadzieścia prac.

Czasami tak sobie siedzę i w pewnym momencie zdaję sobie sprawę z tego, że Yuka nie istnieje i nagle całe życie traci sens.

Niesamowity komiks o bohaterze, który zmaga się z trudnościami. Od strony artystycznej jest bardzo doskonały.

Polecam każdemu. To będzie jedna z moich ulubionych pozycji, chociaż może to dlatego, ze bardzo uosabiam się z głównym bohaterem. Ścisły umysł, nagle zaczynający kochać sztukę i dostrzegać w niej niesamowite piękno i ogrom emocji, jakie niesie każde dzieło. Z pewnością sięgnę po kolejne tomiki

Ostatnio zasmakowałem się w historiach, które poruszają język sztuki. Od ,,Bakumana'', gdzie obsesja prowadzi do wielkich magazynów z mangą, po salonie mody z własnoręcznie wykonaną suknią w ,,Paradise Kiss'', a teraz ,,Blue Period'' poruszający się po galeriach z malowidłami. Na pozór - mamy ucznia z wysokimi stopniami, który mógłby podbijać uczelnię, ale zetknięcie z obrazami na kółku artystycznym sprawi, że poruszy go dzieło wizualne. Początkowy spór o to, że z malowania mało kto wyżyje - postanawia zburzyć fasadę materialnych korzyści i rysować martwą naturę ucząc się kompozycji, głębi ostrości czy techniki rysowania małych przedmiotów. Hobbystyczne pragnienie prędko przekształca się w życiowy cel, by trafić do publicznej szkoły nauk plastycznych. Rzecz jasna, nie ma tu zawrotnego tempa akcji, skoków w narracji i dziwnych retrospekcji, które rozpraszałyby czytelnika. Dostajemy czytelną, klarowną historyjkę o młodzieńcu, który, trochę ni z gruszki, ni z pietruszki - chciałby spełniać się jako artysta w barwach olejnych.

Raczej otrzymamy klasyczne ,,od zera, do superbohatera''. Od amatora rysującego po lekcji proste szkice, aż po samoświadomego pasjonata, który stwierdził, że chce robić to, aby nie stać się kolejnym korposzczurem w Japonii. Opowieść prowadzona zgrabniej od ,,Bakumana'', bo nie stosuje tandetnych zagrywek i nie wpuszcza bohatera na głęboką wodą od pierwszej sceny, za co szanuję. Jednocześnie nie ma tej mocy, co ,,Paradise Kiss'', ponieważ postacie są mniej drapieżne, mniej zachwycające. Ale dosyć odważna zagrywka, by wpuścić na karty scenariusza tranwestytę, który ma talent do malowideł i czułe serduszko. Dosyć nieszablonowy główny bohater oraz charakterystyczne prace rzeźbione na potrzeby sztuki skutecznie przyciągnęły do tytułu. Warto zajrzeć. Pozycja godna wielkiej sprawy.

2027

Głównym bohaterem mangi jest nastoletni Yatora Yaguchi. Chłopak osiągający sukcesy w sporcie, zdobywający dobre oceny w szkole i mający liczne grono przyjaciół. Jego życie wypełnia radość i imprezy do białego rana. Wydaje się on być szczęśliwy i spełniony. Szybko jednak idzie przekonać się o tym, że w jego egzystencji brakuje czegoś ważnego. Wydaje się on być znudzony i wręcz pragnie celu, do jakiego mógłby dążyć i dla jakiego warto byłoby ciężko pracować. Na pewno nie spodziewał się on tego, że wiele w jego życiu zmieni się pewnego dnia, kiedy zasiądzie on do wykonania zadania artystycznego. Obudzona wtedy pasja sprawia, że malarstwo zaczyna wypełniać coraz mocniej jego umysł. Rodzi się przy tym upragniony cel, którym jest dostanie się na prestiżowy Tokijski Uniwersytet Sztuki. Zanim jednak do tego dojdzie, czeka go naprawdę sporo wytężonej pracy.

Blue Period jest więc tytułem, w którym największy nacisk położony zostaje na ukazanie przemiany głównego bohatera. Autorka w dobrym stylu obrazuje rozwój wewnętrzny nastolatka, ewolucję jego relacji z osobami których do tej pory niespecjalnie dostrzegał, jego ciężką pracę mającą na celu osiągnięcie zamierzonego celu oraz inspiracje i rywalizację z pewną zarysowaną w tle osobą (która ewidentnie będzie pełnić ważną rolę w historii). Scenariuszowo tytuł jest więc czymś na pograniczu obyczajówki i dramatu z dodatkiem lekkiej nutki romansu (powoli rysującego się na tle pierwszego tomu). Obok tego wszystkiego sporo miejsca poświęcona jest również treścią, które mają przybliżyć czytelnikowi świat sztuki i jego zawiłości. Autorka wszystko stara się opisywać dość przystępnym językiem, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem treści (a nawet będzie miał okazję zdobyć nowy zakres wiedzy).

Na początku września do sprzedaży trafił pierwszy tom nowej serii wydawanej przez Waneko – ,,Blue Period’’. Historii o pewnym młodym człowieku, który odkrywa w sobie pasję do malowania i który postanawia za wszelką cenę dostać się na uniwersytet sztuki. Jeżeli jesteście ciekawi jak wypada pierwszy tom jego zmagań serdecznie zapraszamy do lektury recenzji – zapewniamy, że czeka na Was pełna emocji i braw historia!

Yatora Yaguchi to chłopak, którego życie mogłoby się wydawać idealne – popularny w szkole, o świetnych wynikach w nauce, mimo bogatego życia towarzyskiego, za sprawą którego często imprezuje do białego rana. Mimo tego ewidentnie mu czegoś w życiu brakuje i ciężko mu zdecydować co chciałby w życiu robić. Aż niespodziewanie obraz koleżanki wzbudza w nim takie emocje, że sam postanawia spróbować swoich sił w malowaniu i odkrywa, że to właśnie jest jego pasją. Szare i nijakie życie nagle zostaje wypełnione całą paletą kolorów i emocji. Jednak czy podążenie za marzeniami, wbrew oczekiwaniom bliskich i wyborem potencjalnie bezpiecznej ścieżki kariery jest rozsądnym pomysłem?

,,Blue Period’’ to coś więcej niż kolejna szkolna historia – choć mamy tutaj wszystko co się z nimi wiąże: czyli codzienne życie, szkolne rozterki oraz decyzje związane z dorastaniem i tym co będzie się robić w życiu. To jednak przede wszystkim opowieść o odkrywaniu swoich pasji i malarstwie oraz wszystkim tym co się z nim wiąże. Mamy tutaj nie tylko przedstawienie początków przygody każdego artysty, ale także sporo informacji o różnych technikach malarskich, możliwościach rozwoju i wyborze szkół, a także co się wiąże z wyborem pracy związanej ze sztuką. To dojrzała historia, która w szczególności powinna spodobać się starszym miłośnikom japońskich komiksów. Znajduje się w niej sporo ciekawych informacji, ale tym co stanowi największą siłę tego tytułu są emocje – a te niemalże emanują z każdej strony, porywając za sobą czytelnika i sprawiając, że odczuwa każde chwile wraz z jej bohaterami.

Pod względem graficznym osobiście nazwałabym ,,Blue Period’’ tytułem dość specyficznym. Z jednej strony mamy tutaj sporo realizmu – w szczególności jeżeli chodzi o dzieła bohaterów i rzeczy związane ze sztuką, co jest zdecydowanym plusem. Z drugiej jednak strony jeżeli chodzi o sposób rysowania postaci bywa on nierówny, często mocno uproszczony i czasami mamy wrażenie jakbyśmy sięgnęli po pozycję sprzed ładnych kilku lat. Osobiście lubię stare mangi i ich specyficzną kreskę, ale jestem świadoma, że nie każdemu się to spodoba.

,,Blue Period’’ to tytuł, który zakupiłam z czystej ciekawości, a z którym już wiem, że zostanę na dłużej. To ujmująca historia o odkrywaniu swoich pasji i dążeniu do ich realizacji, a także odwadze jaką wymaga podejmowanie decyzji wbrew oczekiwaniom jakie mają wobec nas inni ludzie. Tsubasa Yamaguchi stworzyła historię, która ma szansę trafić do serc starszych czytelników, a która przy okazji w ciekawy i przystępny sposób przedstawia ciekawostki i techniki malarskie, przemycone między kadrami opowieści o młodym, przepełnionym nowo odkrytą pasją bohaterze. Tytuł zdecydowany wart uwagi i wyróżniający się na tle wychodzących obecnie pozycji.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

• Manga
  • Mangi