Czas Gierka. Epoka socjalistycznej dekadencji

2021-09-29
2021-09-29
Edward Gierek Historia Polski PRL Komunizm

Nierzeczywista rzeczywistość. Czas Edwarda Gierka

Dobra, ale jednak dość powierzchowna. Czyta się lekko, z drugiej strony mogła zostać napisana lepiej, czasem w strukturę książki wkrada się niewielki chaos.

W wielu kręgach postać Edwarda Gierka jest objęta mitem i czcią, a słuszna krytyka jego polityki nie jest przyjmowana do wiadomości. Zatem dobrze jest coś o tym wiedzieć.
Polecam, ale raczej osobą, które chcą poznać podstawowe fakty o "gierkowskiej dekadzie". Dla osób z bardziej zaawansowaną wiedzą o tym okresie Polskiej historii, będzie to powtórka z rozrywki.

Polecam, ale raczej osobą, które chcą poznać...

Podejrzewam, że dla osób, które żyły w czasach Gierka książka może być nudna. Pamiętajmy jednak, że obecnie w szkołach bardzo rzadko udaje się dociągnąć z tematami do współczesności i zaskakująco często jako młodsze pokolenie więcej wiemy o starożytnym Rzymie niż komunistycznej Polsce :) Dlatego uważam, że to dobra książka dla osoby, która uzupełnia dziury w swojej wiedzy historycznej, czyli też dla mnie. Podobało mi się, że autor przedstawił ogólną scenę i rolę pełnioną przez określone osoby i podmioty, dzięki czemu zbudował ogólne zrozumienie tego czasu, które będę mogła pogłębiać lub podważać przy kolejnych lekturach dotyczących tego czasu.

Dobrze napisana, czyta się lekko i szybko. Ksiazka opisuje działalność PZPR, w tym towarzyszy, a także sytuacje polityczna i gospodarcza naszego kraju. Wiele ciekawych, dodatkowych wątków.

O dziwo to bardzo ciekawa xiążka. Co prawda oczekiwałem xiążki o Gierku a dostałem panoramę lat 70-tych, ale doceniam wnikliwość autora. Tuszuje ona jego nieco chaotyczny pomysł na xiążkę - przykładem jest cały rozdział poświęcony analizie dokumentów z oficjalnych wystąpień działaczy komitetu PZPR w Wolsztynie.
Generalnie to xiążka o wzlocie i upadku ekipy Gierka.
Największe wrażenie robiły te fragmenty, które równie dobrze można by wykorzystać do opisu dzisiejszego państwa PiS. Pomysł na przekop Mierzei Wiślanej, informacje w Dzienniku Telewizyjnym że "Zachód" zazdrości Polsce, sugestie, że "wystarczy nie kraść", albo "zbuntowany" szef Najwyższej Izby Kontroli. Są takie momenty gdzie można zamiast "Gierek, Jaroszewicz, Jaruzelski, Kania, Moczar, Szczepański, PZPR" napisać "Kaczyński, Duda, Morawiecki, Szydło, Banaś, Obajtek, PiS" i xiążka będzie aktualna...

Generalnie to xiążka o wzlocie i upadku ekipy...

Generalnie dobra lektura dla osób, które chcą poznać dekadę lat 70. XX wieku, ale nie zamęczać się nadmiarem szczegółów historycznych. I nie oczekują za dużo Gierka w treści, tylko zadowolą się ogólnymi informacjami o tamtych czasach.

Nie jest to ani szczegółowa biografia Edwarda Gierka, ani pełen obraz całej epoki z nim związanej. ,,Czas Gierka....." zawiera krótkie opisy najważniejszych polityków tamtych czasów i ogólną analizę polityki gospodarczej, aż do przejęcia władzy przez generała Jaruzelskiego. Autor dobrze przedstawił zachodzące zmiany w kraju, opisał strajki i powstanie ,,Solidarności"....

Z czym kojarzy się współczesnym nazwisko Gierek? Niektórym z trasa Warszawa – Katowice zwana „gierkówką”, innym z dziecięcym powiedzeniem „Chcesz cukierka idź do Gierka”. Dla pokoleniu naszych rodziców jednak rządy Edwarda Gierka to wspominana do dziś era dobrobytu, rozwoju, otwarcia na Zachód, pełnych półek w sklepach i socjalistycznej, co prawda, ale jednak nowoczesności.
Książka „Czas Gierka. Epoka socjalistycznej dekadencji” Piotra Gajdzińskiego to nie tylko biografia jednego człowieka, to biografia całego pokolenia i całej epoki w historii państwa zwanego PRL.
Dowiadujemy się z niej, jak partyjny aparatczyk z Górnego Śląska zdobył władzę, jak przez dekadę dążył do realizacji swojej wizji socjalistycznego państwa dobrobytu, jak wiele nas to kosztowało i przede wszystkim, jak zmienił przez te 10 lat swoich rządów naszą mentalność i postrzeganie świata.
Piotr Gajdziński umiejętnie pokazał nie tylko proces dynamicznego rozwoju gospodarczego kraju za rządów Gierka, aż po kryzys, zakończony upadkiem ekipy rządzącej. Pokazał mechanizmy zakulisowych rozgrywek politycznych, personalnych niechęci oraz intryg, czy też wygórowane ambicje towarzysza Edwarda, które raz na jakiś czas temperował Wielki Brat z Moskwy.
Książka na pewno ciekawa, na pewno warta przeczytania, zwłaszcza przez pokolenia, które mieszkając w blokach z wielkiej płyty nie bardzo wiedza skąd to budownictwo w Polsce tak popularne. Opowieść zdecydowanie oddaje klimat tamtych czasów. Przybliża nam czasy niby tak nieodległe, a jakże nieznane. Jako miłośniczka historii, polecam.

Współpraca recenzencka z wydawnictwem.

Rzetelnie, interesująco, zaskakująco lekko i przystępnie o Gierku i innych "władcach Polski Ludowej" - o drodze na szczyt i upadku peerelowskich elit "czasu Gierka", ale też o wszelkich aspektach - nie tylko tych absurdalnych - życia w epoce. Polecam, nie tylko jako świetną odtrutkę po żenującej na wielu poziomach, przekłamanej "hagiografii" w postaci filmu "Gierek", jakim nas niedawno uraczono, ale po prostu, jako kawał dobrej i ciekawie napisanej literatury faktu.

Książka marna i brzydkim językiem napisana. Do tego silący się na złośliwy ton lektor audiobooka. Pamiętam te czasy, ale wiele fragmentów tej książki jakby o innym kraju traktuje. Autor wydaje się utożsamiać teksty z ówczesnej prasy z odczuciami zwykłych ludzi. Tak jakby ktoś wtedy wierzył w luksusowe życie w Moskwie i marzył o wakacjach na Krymie. Nie twierdzę, że takich ludzi nie było, ale były to raczej wyjątki. Podobnie opisy entuzjazmu tłumów na wiecach z Gierkiem, kiedy dosłownie wszyscy wiedzieli, że grupy klakierów wrzeszczących „partia Gierek!”, wożono na wiece w całej Polsce. Przemówień, czy w tv, czy na tych wiecach, nikt normalny nie słuchał i nikt w brednie o Polsce jako, bodajże, siódmej potędze gospodarczej świata nie wierzył. Wraz z kolegą wybraliśmy się, żeby partyjnych buców na żywo zobaczyć na wielki wiec na Długim Targu w Gdańsku. Było to w drugiej połowie lat 70-tych. Byliśmy jednymi z niewielu, którzy przyszli tam dobrowolnie. W odróżnieniu od tłumów na mszach z Papieżem, ten tłum był w ciągłym ruchu. Można było wyjść tylko w pobliżu trybuny z Gierkiem i Jaroszewiczem. I większość, my też, maszerowała dwoma wielkimi strumieniami, aby nie przejmując się bucami ten wiec opuścić. Wg pana Gajdzińskiego traktowano te wizyty jako wielkie święto, ludzie wiązali z nimi ogromne nadzieje itd. Brednie i jeszcze raz brednie!

1903

Historia lat 1971-80 przedstawiona w lekkiej i popularnej formie, jest w książce parę błędów faktograficznych i dziur w bibliografii (Paziewski, Skrzypek); kto chce, niech czyta, ja jednak wolę książki profesjonalnych historyków.

Piotr Gajdziński w swojej książce dosyć pobieżnie przedstawia życiorys Edwarda Gierka i czasów, w których żył. Sugerowałbym ją dla osoby, która kompletnie nie kojarzy człowieka, w przeciwnym razie może się zawieść.

• PRL