Ordesa

2018-01-01
2018-01-01
hiszpański
9788420431697

Może dla starego Hiszpana ta książka byłaby niczym własna biografia. Na początku ciekawa i spostrzegawcza, lecz w pewnym momencie ciągłe odniesienia do relacji z rodzicami stała się strasznie nudna.

Na początku bardzo mi się podobała
Z czasem nużyła
Za dużo o ojcu
Średnia

Na początku bardzo mi się podobała
Z czasem nużyła
Za dużo o ojcu
Średnia

Jest to biografia, w której autor zawarł elementy tak ogólne, a zarazem tak istotne i pouczające,że czytelnik z łatwością może utożsamić się z autorem.
Osobiście, uważam że książka powinna być troszkę krótsza.

Osobiście, uważam że książka powinna być troszkę krótsza.

To jest książka osobista autora. O życiu, bliskich, historii, smutku, śmierci, miłości, itd. Czytałam ją z uwielbieniem i wiem, że jest to jedna z tych książek, do których z chęcią powrócę.
"Biedni byliśmy, ale pełni uroku."
"Przerażają mnie starzy ludzie. Są tym, kim ja będę."
"Starzenie się jest równościowe."
"Byle komu włożysz garnitur i już jest kimś, to tajemnica równościowa garniturów,..."
"... małżeństwo, wspólne wędrowanie po życiu."
"Nie sprawia mi radości towarzystwo jakiejkolwiek istoty ludzkiej. Kocham ludzi, ale nie chce mi się z nimi być."

"Biedni byliśmy, ale pełni uroku."
"Przerażają mnie starzy ludzie. Są tym, kim ja będę."
"Starzenie się jest równościowe."
"Byle komu włożysz garnitur i już jest kimś, to tajemnica...

To nie jest powieść.

To nie jest powieść.

Rozliczenie z życiem wobec śmierci rodziców; realia hiszpańskie, więc znajdzie się miejsce na frankizm, parę królewską i parę bardziej hermetycznych odniesień. Lektura niekonieczna, ale dla nurzających się w sobie - nienużąca.

P.S. Na naszym podwórku Wicha i Bieńczyk zrobili to znacznie lepiej. Jeśli czytaliście, to niczego nowego w Ordesie nie znajdziecie.

Warto Do refleksji

Warto Do refleksji

9/2020, DKK (II 2020)

9/2020, DKK (II 2020)

ROZCZULANIE SIĘ NAD SOBĄ, OGÓLNIE ROZCZAROWANIE I ZMĘCZENIE,

ROZCZULANIE SIĘ NAD SOBĄ, OGÓLNIE ROZCZAROWANIE I ZMĘCZENIE,

Mocna rzecz, uczciwie napisana. Kto jeszcze dzisiaj tak pisze? Jedna z nielicznych książek, które w ostatnim czasie doczytałam do końca. Będę do niej wracać. No i trzeba pojechać do Barbastro.

• Literatura hiszpańska
  • Hiszpania